dYdX Son Gelişmeler


0

Yine harika haberler ve alfa bilgiler içeren dYdX Son Gelişmeler bültenimize hoşgeldiniz.

V4 için Teşvik Onaylandı

Airdrop beklentisini arşa çıkaran v4 kullanıcılarına teşvik oylaması topluluğa sunuldu diye söylemiştik. Oylama açık ara farkla kabul edildi. Yani v4 için teşvik yolda diyebiliriz. Testnet kullanıcılarının yanı sıra mevcut dYdX platformunu kullananlara da airdrop dağıtabilirler. Early kullanıcılarını ödüllendirerek yeni ağa alıştırma süreci çok mantıklı geliyor ve büyük projeler genellikle bunu yapıyorlar. Peki ne yapabiliriz? Tabi ki dYdX v4 testnet’te işlem yapın! Yapmanız gerekenleri bir video ile anlatmıştık, her şey çok basit izlediğinizde anlayacaksınız.

Haberin yazısı ve video için tıklayınız

dYdX Cosmoverse 2023’de En Çok Ziyaret Edilen Stand Oldu

Cosmoverse 2023 etkinliği sonlandı ve açıkçası büyük ses getirdi. Tüm dünyadan gelen Cosmos ekosisteminde yer alan birçok proje ve geliştiriciler İstanbulda buluştu.

Cosmos ekosistemine taşınacak ve kendi blokzincirine sahip olacak. Büyük bir hacim ve kullanıcı sayısı Cosmos ekosistemine gelecek. Bu sebeple dYdX’e büyük bir ilgi vardı.

CEO Charles d’Haussy ilk gün bir konuşma gerçekleştirdi ve dYdX’in mevcut durumu ve yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu. Ek olarak burada araya girmek istiyorum. Kendisiyle özel olarak sohbet etme fırsatı buldum ve çok önemli bir bilgi verdi.

Ödül USDC

dYdX kendi blokzincirine geçince $DYDX artık token değil coin olacak ve PoS mekanizmasıyla var olacak. Platformda validatör veya staker olunabilecek. dYdX Trading’in kazancı bu staker ve validatörlere dağıtılacak. Coin fiyatını önemli ölçüde pozitif etkileyecek bu gelişmeye ek olarak d’Haussy, DYDX coin enflasyonunun sabit kalacağını; ödül olarak DYDX coin değil USDC verileceğini belirtti. Yani coin üzerinde satış baskısı oluşmayacak.

Tek Tıkla Fon Transferi

Bir uygulama zincirinin başarısı için hızlı, esnek ve kolay etkileşim şart. Uygulama zinciri yaklaşımının başarılı olması için son derece esnek, hızlı ve kolay bir etkileşime ihtiyaç var. dYdX Zinciri, en fazla kullanıcıya ve geliştiriciye hizmet vermek amacıyla farklı platformlardan kullanıcı entegrasyonunu sağlıyor.

dYdX; kullanıcı deneyimini basitleştirmek için Squid ve Axelar ile partnerlik başlattı. Bu partnerlik sayesinde, Artık herhangi bir blok zincirden tek tıklamayla dYdX Zinciri’ne geçiş mümkün!

Squid Nedir?

Peki Squid nedir? Squid, 20 saniye içerisinde zincirler arası işlem oluşturma yeteneğine sahip bir platform. Üstelik 2023 başından beri 200 milyon dolar hacme ulaştı!

dYdX v4’ün açık kaynak kodu, Squid’in API’si ile entegre olarak, Squid’in desteklediği zincirlerden ve rollup’lardan tek tıklama ile dYdX uygulama zincirine erişim sağlar. Bu sayede kullanıcılar, dYdX Zinciri arayüzünden, Squid’in gücüyle tek bir tıklamayla işlem gerçekleştirebilirler.

Örnek 1: Ethereum L1’deki USDC’yi dYdX Zinciri’ne almak istiyorsunuz. Rota şöyle: USDC, Axelar GMP aracılığıyla Osmosis’e gönderilir, burada Noble USDC’ye dönüştürülür ve Noble zinciri aracılığıyla dYdX Zinciri’ne aktarılır. Hepsini tek tıklamayla yapacağız!

dYdX V3 Komisyon Oranları Güncellendi

dYdX’de yaklaşan yeni güncellemelerle, trader’ların protokol komisyonlarını anlamalarını sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Hatırlarsanız, $DYDX veya $stkDYDX sahiplerine, ellerinde tuttukları miktara bağlı olarak bir komisyon indirimi sağlanıyor. Ancak, 29 Eylül Türkiye saati ile 20:00’de bu indirimleri sona erdirip tüm dYdX kullanıcıları için standart komisyonlara dönüş yaptılar.

Hedgie Sahipleri için Bir Sürpriz Var

29 Eylül’den itibaren Hedgie sahipleri (trade ödülü olarak verilen NFT’ler) %3’lük bir komisyon indirimi kazanıyor. Ancak birden fazla Hedgie sahibi olmak indirimi artırmıyor.

dYdX üzerinde %5 komisyon indirimli trade etmek için CoinHunters’a özel link burada. Ayrıca Youtube’da tüm kayıt, para transferi, trade işlemleri gibi adımları anlattığımız oynatma listesi mevcut. Youtube linkimiz.

MEV Politikası Değişiyor

Doğrulayıcılar tarafından MEV (Maksimum Çıkarılabilir Değer) çıkarılması, adil ve şeffaf bir ticaret ortamının bütünlüğüne yönelik önemli bir tehdit oluşturuyor. MEV’i çıkaran doğrulayıcılar, siparişleri optimal olmayan fiyatlarla yerine getirerek ve kâr amacıyla iptalleri göz ardı ederek kullanıcılara zarar veriyor. Bu tür dürüst olmayan davranışları engellemek amacıyla, her doğrulayıcının ne kadar MEV çıkarabileceğini vurgulayan genel bir kontrol paneli oluşturmak üzere Skip Protokolü ile ortaklık kurdu.

Kontrol paneli, doğrulayıcılar tarafından önerilen işlemleri ve işlem önermeyen ancak yine de ağın bir parçası olan Skip Protokolü tarafından yürütülen dürüst düğümleri, sipariş defteri tutarsızlığı olarak adlandırılan bir metrik hesaplamak için karşılaştırır. Emir defteri tutarsızlığı, önerilen iki işlem kümesinin ne kadar farklı olduğunu gösterir ve dürüst düğümlerin işlemlerinden yüksek tutarsızlık, MEV çıkarımına işaret edebilir. Bu verileri kullanarak potansiyel delegeler bilinçli kararlar alabilir ve ilgili yönetim topluluğu gerekirse kötü aktörleri cezalandırabilir.

Protokolü Atla Kontrol Paneli Kötü Doğrulayıcıyı Ortaya Çıkarıyor

Herkese açık testnet aşamasında, kontrol paneli dYdX Trading araştırma ekibi tarafından kurulan “kötü doğrulayıcıyı” etkili bir şekilde yakaladı. Ne zaman bir blok önerse, dydx-araştırma doğrulayıcısı “sandviç” olarak bilinen ortak bir strateji kullandı ve aradaki farkı kar amacıyla toplamak için daha iyi fiyatlar mevcut olsa bile siparişleri limit fiyatından doldurdu. 

Kontrol panelinin yeni sürümü, yalnızca bloklar için sipariş defteri tutarsızlıklarının kabul edilebilir bir seviyeyi aşması durumunda toplanmasıyla elde edilen potansiyel dolar değeri MEV miktarını gösteriyor. Bu tasarım gürültüye karşı kötü aktörlerin tespit edilmesini kolaylaştırır. Spesifik olarak, araştırma doğrulayıcısının kümülatif değeri artarken, diğerlerinin değerleri yeni kontrol panelinde sıfıra yakın kalırken, önceki sürümün ağ gürültüsü nedeniyle herkesin sipariş defteri tutarsızlık değerlerinin arttığını, ancak araştırma doğrulayıcısından daha düşük oranlarda olduğunu gösterdi.

Orjinal makaleye ulaşmak için tıklayınız

dYdX Nedir?

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.