dYdX Leverage – Kaldıraçlı İşlem Nedir?


0

Kaldıraç ticareti, Bitcoin 2009’da gelmeden çok önce geleneksel ticaret sisteminde de vardı, ancak son dönemde kripto para topluluğunda giderek daha yaygın hale geldi. Hemen hemen her borsa çok çeşitli coinler için kaldıraç pozisyonlarına kolay erişim sunuyor. Bu durumda küçük bir ilk para yatırma işlemiyle, tüccarlar bu stratejiyi portföylerinin boyutunu saniyeler içinde önemli ölçüde artırmak için kullanabilirler.

Kaldıracın birçok faydası olmasına rağmen önemli riskleri de vardır. Kaldıraçlı alım satım pozisyonu açmayı düşünen herkes bunun ne olduğunu ve varlıklarını/ alım satımlarını sorumlu bir şekilde nasıl koruyacağını öğrenmelidir.

Kaldıraç Ticareti Nedir?

Geleneksel finans piyasalarında “kaldıraç” kullanmak, “borç alma” anlamına gelir. Türev finansal piyasalarda, kaldıraç kullanmak, tam risk elde etmek için bir sözleşmenin değerinin yalnızca küçük bir kısmını koymak anlamına gelir. Ancak, geleneksel finans piyasaları ve ürünlerinden farklı olarak, hiçbir üçüncü taraf değerin bakiyesini koymaz, bu nedenle borç alma söz konusu olmaz; kaldıraç, ürünün koşullarından gelir.

Bir kaldıraç pozisyonu açmak için, bir kişinin önce bu tür ticaret sunan bir ticaret platformuna erişmek için para yatırması gerekir. Bir trader’ın hesabına veya akıllı bir sözleşmeye yatırdığı miktara, ne kadar ek paraya erişebileceklerini belirleyen “ilk marj” denir.

Her borsanın, trade edenlere ne kadar kaldıraç verdiği konusunda bir üst sınırı vardır. Örneğin, dYdX 20x’e kadar kaldıraç sunar; başka bir deyişle, bir trader’ın dYdX ürünlerinden erişebileceği maksimum kaldıraç, ilk marj mevduatının 20 katıdır. Örneğin dYdX hesabımıza 1.000$ yatırırsak, 20.000$’a kadar kaldıraçlı bir pozisyon açabiliyoruz.

Kaldıraç aynı zamanda bir trader’ın piyasa dalgalanmalarına maruz kalma oranını da artırır (aldıkları erişilen fonların miktarına bağlı olarak). Yukarıdaki örnekte, 1.000$’lık bir pozisyonda 20x kaldıraçlı işlem açarsak kazan ve kayıplarımız 20 ile çarpılacaktır. Basit bir ifadeyle, kripto piyasasında Bitcoin (BTC) fiyatı 1$ artarsa, biz 20$ kar ederiz. Öte yandan, fiyat 1$ düşerse, hesap 20$ zarar yazar.

Kaldıraç ticaretinin bir diğer önemli unsuru, bir borsa kaldıraçlı bir hesabı kapattığında ve ilk marjı talep ettiğinde gerçekleşen “tasfiye” dir. Borsaların kaldıraçlarında bir üst sınırı olduğu gibi, aracıların da hesaplarında her zaman tutmaları gereken minimum bir marj yüzdesi vardır. Bu “sürdürme marjı”, bir borsa bir hesaptaki fonları tasfiye etmeden (satmadan) önce bir tüccarın fonlarının düşebileceği en düşük miktardır. Örneğin, dYdX’de, kaldıraçlı bir Bitcoin sürekli sözleşmesini imzalayan tüm yatırımcılar için %3’lük bir sürdürme marjı gereksinimi vardır. Bir trader; marj ticaret hesabında toplam erişilen fonların %3’ünden azına sahipse, başlangıç ​​marjını kaybeder.

“Teminat Çağrısı” Nedir?

Tasfiye riskini azaltmak için, bazı borsalar bir tacirin hesabı gerekli sürdürme marjının altına düştüğünde “marj tamamlama çağrısı” düzenler. Bazı borsalar trader’a bu olayı bildirirken, bu özellik akıllı sözleşmeye dahil edildiğinden tasfiyeler dYdX platformunda otomatik olarak yapılır. Bu senaryoda, bir trader’ın başlangıç ​​sermayesini korumak için iki seçeneği bulunuyor. İlk olarak, marjlarını minimum gereksinimin üzerine çıkarmak için hesaplarına daha fazla para yatırabilirler. Alternatif olarak, trader marj mevduatını artıracak fonlara sahip değilse, tasfiye ve sonuç olarak ilk marjını kaybetme ile karşı karşıya kalır. 

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.