Zecrey Labs – BNB Ağının İlk zk-Rollup Projesi


0

Uzun bir süredir takip ettiğimiz Binance destekli Zecrey’de heyecan verici yenilikler var.

Belirtmekte fayda var; Layer2 baharı yaşarken, Zecrey Labs da airdrop yapma ihtimali çok çok yüksek. Bu makalede önce projeyi tekrar hatırlayacağız, ardından ekosistemdeki değişen detaylara bakacağız ve yeni ekosistemde ön sırada yerimizi alacağız!

İlk ve en önemli değişiklik şu: Zecrey artık bir protokol değil koca bir ekosistem oluyor. Bu yüzden protokol; Zecrey Labs olarak yeniden markalaştı.

Hatırlayanlar olacaktır; Zecrey Wallet kurmuş ve testnet L2 ağında adımızı alıp, varlık transfer etmiştik.

Zecrey Yatırımcıları

Projeyi tanımadan önce yatırımcılarından bahsedelim. Binance projeye 6 milyon$ yatırım yaparak Incubation yani Kuluçka Programına dahil etti. Projenin diğer destekçileri arasında Spartan, Loopring, Avstar, Gateio, Shima bulunuyor.

Zecrey Protokolü Hatırlayalım

Zecrey Protokol; Web3 oyunlarına özel NFT motoruna sahip; gizlilik ve ölçeklenebilirlik odaklı BNB ağındaki ilk zk-Rollup L2 ölçeklendirme projesi.

Ürünler açısından bakıldığında, Zecrey, L1’leri ve Zecrey yerel L2’leri içeren kullanıcı dostu bir cüzdana sahiptı. Cüzdanda gömülü iki farklı tipte Layer 2 sistemi vardı. Zecrey Zero ve Zecrey Legend. İlki temel olarak gizlilik özelliklerine odaklanırken ikincisi NFT düzenlemesi ve NFT pazarına odaklanmaktaydı. İşte değişiklik burada başlıyor.

İşte Yenilikler

2 yeni ürün geliştirildi. Bunlar Kontos ve zkLegend

Kontos; zincirler arası birlikte çalışabilirlikte devrim yaratacak çığır açan bir çözümdür. Birden fazla hesap ve protokolün karmaşıklığı ile uğraşmamızı ortadan kaldırarak, farklı blok zincirlerinde varlıklarımızı sorunsuz yönetmemizi sağlayacak. Kontos Protokolü ile dijital varlıklarımızı yönetmede benzersiz bir rahatlık elde edeceğiz.

Gelişmiş teknolojilerden yararlanan Kontos Protokolü, kullanıcı deneyimini basitleştirir ve geliştirir. Hesap Soyutlama (AA) ile birleşik bir hesap modeli sunarak, tohum ifadeleri ve gas jetonlarını yönetme yükünü ortadan kaldırır. Bu kullanıcı merkezli yaklaşım, çeşitli blok zincir ağlarıyla sorunsuz ve güvenli bir etkileşim sağlar.

Kontos, benzersiz güvenlik sunmak ve zincirler arası kullanıcı etkileşimini sorunsuz bir şekilde kolaylaştırmak için Zero-Knowledge Sıfır Bilgi’nin gücünden yararlanır. Kontos, geleneksel blok zincir sisteminin darboğazlarını ortadan kaldırmayı mümkün kılan ve herhangi bir teknik altyapıya sahip herhangi bir kullanıcının hızla uyum sağlayabileceği benzersiz ve son derece güvenilir çözümler sunan gelişmiş bir altyapıya sahip.

Kontos, çeşitli zincirlerde çok sayıda varlığı yönetmenin karmaşıklığını ortadan kaldırıyor diye bahsettim. Birden çok zincirde tek bir varlığın kullanılmasını sağlayarak; bizlerin tüm zincirler için tek bir hesap ve gas token ile etkileşim kurmamızı sağlıyor.

zkLegend , resmi olarak Zecrey Labs’ın ana ürünlerinden biri olan Zecrey Legend olarak biliniyordu .

zkLegend, yüksek ölçeklenebilirlik, sağlam güvenlik ve kusursuz kullanıcı deneyimi sunan zkRollup teknolojisi tarafından desteklenen bir Layer2 NFT pazar yeri çözümüdür. zkRollup’ın gücünden yararlanan zkLegend, hızlı işlemleri (milisaniyeler içinde), çok düşük, hatta sıfır gas ücretini ve Layer1’in altında yatan benzer güvenliği sağlayacak.

Şimdi Zecrey ile yeni tanışanlar için erken kullanıcı olma fırsatına gelelim. İleride airdrop olursa ön sıralarda yer almış olacağız.

Kontos Protokol; geçtiğimiz hafta Alpha Mainnet başlattı.

İlk olarak Kontos cüzdanı indirelim. Şimdilik Google Chrome‘da kullanabiliyoruz.

Kullanıcı adımızı ve şifremizi tanımlıyoruz. Şimdi sırada Kontos ağına köprü ile USDT göndermek var. Ağı ilk kullananlardan olmak için sembolik bir gönderim yapalım.

Köprüleme İşlemi için platforma gidiyoruz.

MetaMask cüzdanımızın BNB ağından Kontos ağına $USDT deposit yani gönderiyoruz.. Withdraw yani ters Bridge henüz aktif değil. MMask’a geri gönderim için “Send” bölümünü kullanabilirsiniz.

Sıra geldi ekosistemde yerimizi sağlamlaştırmaya. Mutlaka Discord kanalına katılıyoruz. Önemini tekrarlamama gerek yok heralde. Ayrıca Telegram’da özel Türkiye kanalı var. Katılmayı unutmayın.

Peki Zecrey için Sırada Neler Var, Bizi Neler Bekliyor?

Öncelikle Kontos’un mobil versiyonları gelecek. Ardından 3. çeyrekte zkLegend Mainnet; Kontos üzerinde aktifleştirilecek ve zkLegend Genesis NFT piyasaya sürülecek. İşte bu NFT’ler çok değerli olacak.

Şu anda Kontos’un tüm akıllı sözleşmeleri, yükseltme izinleri vb.özel tutuluyor. Yakın gelecekte kademeli olarak açık kaynaklı hale gelecek. Böylece geliştiricilere daha fazla şeffaflık ve işbirliği sağlayacak.

Ayrıca blokzincir ve merkeziyetsiz finansın geleceği multi zincirli projelerde. Zecrey Labs bu çığır açacak yenilikte rakiplerinden bir adım önde.

Projenin whitepaper linkini de bırakıyorum.

Sonuç

Blok zincir dünyasına girmek, birçok kullanıcı için göz korkutucu bir hale dönüştü. Kurtarma ifadeleri yönetme, gaz tokenleriyleuğraşma ve karmaşık cüzdan kurulumları vs. yaygın olarak benimsenmesinin önünde büyük engel olmuş olabilir.

Zecrey’i yakın gelecekte mutlaka duyacağız çünkü daha güvenli ve kullanıcı dostu çözümler üreterek ekosisteme yön vermek istiyorlar.

Güncellemeler geldikçe biz zaten paylaşırız ama @ZecreyLabs’ı Twitter’dan da takibe almayı unutmayın!

Bugün yapacağımız birkaç basit işlemle ilerleyen dönemde koca bir ekosistemin parçası olacağız!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.