DAO Nedir? Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar


2

Blockchain ve kripto paralar, teknoloji alanında en çok tartışılan konular haline geldi. Blok zincir teknolojisinin yenilikçi kullanım durumları, birçok sektörde devrim yaratmaya devam ederken, aynı zamanda NFT’ler ve DeFi gibi çözümler için zemin hazırlıyor. Kripto para birimleri dışında, blok zincirde ortaya çıkan en belirgin yönlerden biri, merkeziyetsiz otonom organizasyonlardır.

Merkeziyetsiz özerk organizasyonlar kavramı; yönetişimin meşrutiyeti konusunda tamamen yeni ve gözden geçirilmiş bir bakış açısı sunar. Optimal yönetim biçimine nasıl karar veriyorsunuz? Sosyal demokrasi çoğunluğu mu, yoksa liberal demokrasi azınlığı mı destekliyor? Gizli hiyerarşik yapılardan kurtulmak için demokrasiye güvenebilir misiniz? Aşağıdaki tartışma, DAO kavramını ayrıntılı olarak anlamanıza ve günümüzdeki değerini ve uygunluğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

DAO’lar için Arka Plan

DAO ‘ları net bir şekilde anlamak için, pratik bir senaryoya bakmamız gerekiyor.

Yüzlerce kişinin hayatta kaldığı bilinmeyen ve ıssız bir adaya bir geminin düştüğü bir durumu düşünün. Hayatta kalanlar, yardım gelene kadar adada yaşayabilmek için birbirleriyle koordinasyon ve işbirliği içinde çalışmalıdır. Bu nedenle, adada hayatta kalabilmek için, koordineli davranışları sürdürmek için belirli bir dizi kurala uymalıdır. Bununla birlikte, hayatta kalanlar kesinlikle kuralları uygulamak için yöneticilere ve insanlara ihtiyaç duyacak ve bu da asil-vekil ikilemine yol açacaktır. İlginç bir şekilde, asıl-vekil ikilemi, farklı DAO örnekleri ve nasıl çalıştıkları için ideal bir açıklama sağlar. Geleneksel organizasyonlarda; başkaları adına karar veren kişilere vekil, diğerlerine müdür denir. Vekiller, eylemleriyle ilgili riski diğerleri arasında dağıttığından, müdür için risk büyük ölçüde artar. Buna ek olarak, vekiller de genellikle kişisel çıkarlarını müdürlerin çıkarlarına göre önceliklendirirler. Müdür, bir vekilin eylemlerini izleme ve kontrol etmede sınırlamalarla karşılaştıkça durum daha da kötüleşir. Geleneksel organizasyonlardaki bu tür ahlaki kaygıları çözmek için yasal anlaşmalara ve yargı sistemine bakabilirsiniz.

Bundan farklı olarak; merkeziyetsiz özerk bir kuruluş, ahlaki tehlike risklerini yönetmenin maliyetlerini hafifletmenin yanı sıra, bu tür riskleri büyük marjlarla azaltmaya yardımcı olabilir.

DAO’ların Tanımı

Artık DAO kavramını tanıtmanın temel nedenini bildiğinize göre, DAO’nun tanımını yapabiliriz. Merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAOs), temel olarak bir blok zincirde kodlanmış paylaşılan bir dizi kurala göre koordinasyon içinde çalışan belirli bir misyona odaklanan gruplardır.

Bir DAO ile ilişkili birincil faydalardan biri, geleneksel şirketlere kıyasla gelişmiş şeffaflık anlamına gelir. DAO’ların tüm eylemlerini ve finansmanını herkes kolayca görüntüleyebildiğinden, şeffaflık seviyesi daha yüksektir. Aynı zamanda, DAO’lar sansür ve yolsuzluk risklerinde de olumlu bir azalma sağlar.

Geleneksel halka açık şirketler söz konusu olduğunda, bağımsız taraflarca denetlenen şirketin mali tablolarına ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, denetlenmiş mali tablolar, belirli bir zaman noktasında kuruluşun mali sağlığına ilişkin yalnızca bir fikir verir. Öte yandan, merkeziyetsiz özerk organizasyon örnekleri, bilançolarının blok zincirde nasıl belgelendiğini açıkça göstermektedir. Sonuç olarak, hissedarlar herhangi bir zamanda organizasyonun finansal sağlığına ilişkin şeffaf bir hesap bulabilirler. Ayrıca, bir kuruluşun bilançosunun DAO’larla halka açık bir blok zincirinde belgelenmesi, her bir işlemi hesaba katar.

DAO’larda Yönetim

Kriptoda DAO ile ilgili tartışmalar genellikle yönetim temasında toplanır. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar, kendi kendini uygulayan protokoller veya kurallar sunmak için blok zincirin işlevlerinden yararlanır. Blok zincirin akıllı sözleşmeleri, kuralları depolamakla ilgilenir ve ağın yerel tokenleri, ağın güvenliğini sağlamaya ve kurallara oy vermeye yardımcı olur. DAO ‘nun yönetimi nasıl sağladığını anlamak istiyorsanız, DAO oluşturma adımlarını gözden geçirmelisiniz.

 • DAO oluşturmanın ilk adımı, geliştiricilerin yönetişim sorununu anlamasıyla başlar. Geliştiriciler, söz konusu DAO’nun temelini oluşturacak verimli bir akıllı sözleşme oluşturmak için kodlamak istedikleri yönetim sorununu gözden geçirmelidir.
 • İkinci adımda, geliştiricilerin yönetim modelinde tokenomik tanımını sunması gerekir. Geliştiriciler, kötü niyetli davranışlar için ödüller ve cezalar arasında doğru dengeyi sağlamak için DAO’larda para kazanmanın emsallerini tanımlamalıdır.
 • Son adım, genellikle geliştiriciler için geri kalan paydaşlarla aynı token paylarıyla DAO ‘nun başlatılmasını içerir. Sonuç olarak, DAO’lar güçteki herhangi bir dengesizlik endişesini önleyebilir. Öte yandan, geliştiriciler genellikle zaman içinde ağdaki paylarını serbest bırakırlar.

Merkeziyetsiz özerk bir organizasyon geliştirmeye yönelik temel emsaller, özerklik ve şeffaflığın temellerini açıkça ortaya koymaktadır. Bir kullanıcının DAO’larda sahip olduğu coin sayısı, oy hakları için ağırlıklarını temsil eder. Sonuç olarak, daha fazla tokene sahip hissedarların yeni yönetim teklifleri sunmak için daha fazla ayrıcalığı olması muhtemeldir. Bu nedenle, eşit güç dağılımının, DAO’ların yeni tekliflerle dolup taşma olasılığını nasıl azalttığı açıkça görülebilir. DAO’lar, yalnızca paydaşların çoğunluğunun onayıyla yönetişim tekliflerini ileterek istikrarı sağlayabilir. DAO’daki yönetimin kuruluştaki hissedarlara bağlı olduğunu da belirtmek önemlidir. Ek olarak, tüm DAO’ların, oy verme süreci ve bunun için çoğunluğun tanımlanması gibi yönetim ile ilgili benzersiz kuralları vardır.

DAO’ların Çalışması

DAOlarla ilgili sonraki kritik vurgu, merkeziyetsiz otonom kuruluşların çalışması olacaktır. Basit bir örnek üzerinde düşünerek DAO’ların nasıl çalıştığına dair net bir izlenim bulabiliriz.

Bir video oyunu tasarım şirketi için çalıştığınız bir durumu hayal edin. Yaratıcı yeteneğin ve teknik akıcılığın, çalışma alanınızdaki en önemli faktörler olduğu açıkça bellidir. Ayrıca, video oyunu geliştirmenin karmaşıklığı nedeniyle “özellik kayması” endişeleriyle de karşılaşabilirsiniz. Proje orijinal konseptin ötesinde yeni özellikler eklemeye devam ederken, “özellik kayması” temelde organizasyonel bir gerilemedir. Genel olarak, “özellik kayması”, bir karmaşaya, gereksiz yere gecikmeli geliştirme ve feci maliyet yüklerine yol açar. Geliştiriciler bu senaryoda bir yönetim sorunu belirleyebilir ve sorunu çözebilecek DAO örnekleri arayabilir. Kuruluşunuz; Ethereum blok zincirinde finansman kuralları için spesifikasyonlarla bir DAO oluşturabilir. Geliştiriciler, akıllı sözleşme fon havuzunda belirli bir bütçe eşiği belirleyerek fonlara erişimi kolaylaştırabilir. Akabinde seslendirme, seslendirme, programlama, 3D modelleme gibi tüm aksiyonlar organizasyonun takip ettiği mevcut oranlara göre otomatik olarak belirlenir.

Artık merkeziyetsiz otonom organizasyonun gerçekte nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Kuruluşunuzdaki her ekip üyesi, DAO’ya dahil olduklarında oylama için token alır. Takım liderlerinin rollerine ve sorumluluklarına göre daha fazla token alma olasılığı daha yüksektir. Takım oyları bütçe eşiğini aşarsa, oylama başarısız olur. Bu tür merkeziyetsiz organizasyon örnekleri, ekibin belirli bir bütçe dahilinde ideal geliştirme ölçeğini nasıl belirleyebileceğini açıkça göstermektedir. DAO’ların çalışması, CEO’ları görevlerinden çıkarmak veya ikramiye ödemek için, DAO sistemini nasıl kullanabileceğinizi de gösterir.

Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlara Örnekler

Merkeziyetsiz otonom kuruluşlara ilişkin ayrıntılı genel bakış, örnekler olmadan pratik olarak eksiktir. En ünlü merkeziyetsiz otonom kuruluşlardan biri, ilk olarak Nisan 2016’da gelen DAO’dur. DAO’nun kökenleri, merkeziyetsiz bir risk sermayesi fonu oluşturma hedefiyle başlamıştır. Üyeler, projelere fon tahsisinde oy kullanmak için kullanabilecekleri DAO tokenleri karşılığında ETH’ye yatırım yaptı. Proje, ETH’de yaklaşık 150 milyon dolar topladı ve şaşırtıcı bir şekilde, kötü şöhretli bir hack, 60 milyon dolarlık hırsızlıkla sonuçlandı. Hack, DAO güvenliği ile ilgili birçok soru sorulmasına sebep oldu ve insanlar arasında DAO’ların potansiyeli konusunda şüpheciliğe yol açtı. Bununla birlikte, merkeziyetsiz otonom kuruluşlar, örgütlenme için müthiş bir araç sunar ve böylece umut verici potansiyellerini gösterir.

DAO kripto etkileşimi, merkeziyetsiz otonom kuruluşların potansiyelinin açık bir kanıtıdır. Nitekim, kripto projeleri de bazı durumlarda DAO’lara biraz benzer. Kripto projeleri, token sahiplerinin projenin yönüne oy vermesine izin veren yönetim için merkeziyetsiz yönetimi takip ederse, DAO’lar olarak nitelendirilebilirler. Örneğin, MakerDAO token sahipleri, sistem yönetiminde ve parametreler üzerinde oylamada yetkilerini kullanabilirler.

Ayrıca, Otomatik Piyasa Yapıcı veya AMM geliştiren Curve DAO ile, DAO kripto ilişkisinin başka bir örneğini de bulabilirsiniz. Sistem, tokenlarını platformda kilitleyen token sahipleri için ücret alınmasına ve gelir paylaşımının sağlanmasına yardımcı olacaktır. DAO kurulumu, bir token sahibinin projeye yatırıldığı süreye göre oy imtiyazlarının ve gelir paylarının dağıtımını sağlar.

DAO Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

Temelleri gözden geçirdikten sonra, merkeziyetsiz otonom kuruluşlar hakkında da birçok şüpheniz olabilir. Aşağıdaki DAO SSS’leri, DAO’lar hakkında sık sorulan sorular için ideal yanıtları bulmanıza yardımcı olabilir.

DAO’lar gerçekten merkeziyetsizlik sunuyor mu?
Merkeziyetsizlik yönü, herhangi bir merkeziyetsiz otonom organizasyon projesinin ürkütücü bir özelliğidir. Ancak, bir ağdaki tüm üyelere oy haklarının tahsis edilmesi, çoğu durumda başarılı sonuçlar doğuramaz. Aksine, seçilmiş birkaç kişi başarılı sonuçlar için daha iyi oylama ayrıcalıkları elde edecek ve böylece merkeziyetsizlik temel ilkelerini bozacaktır.

DAO’lara üyelik için farklı modeller nelerdir?
DAO geliştiricileri, üyelik modelleri geliştirme yetkisine sahiptir. Üyelik ayrıcalıkları, oylamanın altında yatan mekanizmalar ve DAO’nun diğer önemli bölümleri hakkında net bir fikir sağlayabilir. DAO’lara üyelik için token tabanlı üyelik ve paylaşım tabanlı üyelik gibi iki farklı model bulabilirsiniz.

DAO’ları tanıtmanın temel amacı nedir?
Merkeziyetsiz otonom kuruluşlar, kuruluş üyeleri arasında dünya çapında işbirliği ve koordinasyon için yeni beklentilerin güçlendirilmesine yardımcı olur. Tamamen şeffaf ve doğrulanabilir kod ile DAO’lar kuruluştaki diğer üyelere güvenme ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Temel olarak, DAOlar yönetimi kolaylaştırır.

Son Söz

Merkeziyetsiz otonom organizasyon veya DAO kavramı, modern organizasyonları yönetmek için açıkça yeni bir emsal oluşturmaktadır. Ekip üyeleri arasındaki işbirliği ve şeffaflığın değeri ile DAO’lar yeni üretkenlik yollarını teşvik edebilir. Ayrıca, kripto projelerinin altında yatan bir unsur olarak DAO’ların umut verici etkilerini de not almalısınız.

Ayrıca, DAO’ların benimsenmesi, güvenlik risklerine ilişkin endişeleri de dikkate alacaktır. Tek yapmanız gereken, yalnızca koda güvenmek ve kuruluşunuz için yönetişim konusunda makul iyileştirmeler elde etmektir. DAO’lar hakkında daha fazla bilgi edinin ve şu anda gerçek potansiyellerini keşfedin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.