Coral Finance Nedir? CORL Token İncelemesi


1

Coral Finance; Nautilus Chain üzerinde kaldıraçlı getiri sağlayan ilk türev ticaret platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Nautilus Chain, önde gelen EVM ölçeklendirme çözümlerinden biridir. Web3’teki en hızlı EVM sağlayıcısıdır ve Solana’nın hızı ile Ethereum’un güvenilirliğini ve dağıtıklığını birleştirmeyi amaçlar. Kısaca özetlemek gerekirse Nautilus ile geliştiriciler, EVM kullanırken bile yüksek verimli dApp’ler oluşturabilecekler.

Coral Finance de Nautilus Chain’in ekosistemine entegre olacak. Proje; Zebec Labs’ın kuluçka programına alındı. Zebec; projeye 1,5 milyon $’lık finansman sağlayarak önemli bir başlangıç yapmasını sağladı. Bu destek; ürün geliştirme, topluluk büyütülmesi ve ekosistem büyümesini desteklemek için kullanılacak.

Projenin diğer destekçileri arasında Nautilus Chain, Project Galaxy, SEER gibi firmalar bulunuyor.

Proje çok yakın bir gelecekte testnet etabına geçecek. Testnet etabı ödüllü ancak Public yani Özel olacak. Public yani alka açık olmayacak. Sadece 250 kişi platformu deneyimleme fırsatı bulacak. Private testnet için başvuru linklerini içeren Twitter paylaşımımızı buraya bırakıyorum.

Not: Siz bu yazıyı okuduğunuz zaman başvuru süreci sonlanmış olabilir.

Şimdi gelin projeyi enine boyuna inceleyelim.

Coral Finance Hakkında Her Şey

Uniswap ve SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsaların (DEX’ler) ilk günlerinde; kendi likidite havuzlarını oluşturmaya çalışan yeni projeler, likidite sağlayıcılarını çekmek için genellikle yüksek APY‘ler (yıllık yüzde getirileri) sundular. Bu yöntem likidite sağlayıcılarına teşvik için verilen yönetişim tokenlerinin hızla değerlenmesine sebep olurdu. Ancak aksi durumlarda yani yönetişim tokenleri piyasa değerini koruyamadığında, yatırımcılar bu kez de daha kazançlı fırsatlar için likidite havuzlarındaki tokenlerini geri çekerlerdi.

Halen birçok proje, token fiyatlarının düşmesine ve likidite kıtlığına yol açabilecek ölüm sarmallarıyla ve balon ekonomilerinin zorluklarını ele almakla mücadele ediyor. Bu, alım satım veya likidite sağlamaya katılan kullanıcılar için önemli kayıplara neden olabiliyor ve aynı zamanda likidite havuzlarının uzun vadeli uygulanabilirliğini baltalıyor. Güvenilir likidite kaynakları olmadıkça, projeler sürdürülebilir büyümeyi yakalamakta oldukça zorlandıklarını hepimiz biliyoruz.

Coral Finance, premium ticaret faaliyetlerinde bulunmak ve olumlu bir ekonomik döngüden gelir elde etmek isteyenlere ideal platform olacak.

Coral Finance Nedir?

Coral Finance, platformda bir “Premium Havuz” oluşturarak proje taraflarının tokenlerini yeterli likidite ve işlem derinliği ile piyasaya sürmelerini sağlayan bir platform oluşturuyor. Bu, token fiyatında istikrar ve projenin daha iyi launch yani başlatılmasını sağlayacak.

Coral Finance kullanıcıları, likidite sağlayarak gelir elde edebilir ve “Kazanmak için Trade” şeklinde pozitif bir ekonomik döngüye yol açan token değerinden yararlanabilecek. Ayrıca platform, kullanıcıların yatırımlarını piyasa dalgalanmalarına ve öngörülemeyen olaylara karşı korumak için ek bir sermaye koruması sunacak.

Bu avantajlarla Coral Finance, hem proje hem de kullanıcılar için değerli bir çözüm sunmakta. Likidite sağlayarak, kullanıcılar gelir elde edebilir ve token değeri artışından yararlanabilirken, aynı zamanda ek olarak sermaye korumasından yararlanacaklar. 

Coral Finance Teknolojisi

Premium TradingPremium Trade Etme

Coral Finance’in amiral gemisi ürünü cSwap, birinci sınıf ticaret çözümünün kalbi olacak. Premium havuzlar aracılığıyla, kullanıcılar likidite ekleyebilir ve orijinal tokenlerden basılan cToken‘leri alıp satabilecek. Bu da kripto paralardan organik olarak yararlanmalarına olanak tanıyacak. Temel varlıklar olarak cToken ticareti için yeni bir pazar yaratırken, platformun ticaret stratejileri son derece uygulanabilir ve sorunsuz bir deneyim sağlayacak.

Premium Incentive Mechanism (PIM)Premium Teşvik Mekanizması

Coral Finance’in Premium Teşvik Mekanizması; kullanıcı varlıklarına daha fazla ekonomik değer sağlamak ve sermaye verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Staking ve likidite madenciliği gibi geleneksel teşvik mekanizmaları, zaman içinde azalan APY (Yıllık Yüzde Getiri) nedeniyle kullanıcıları likidite eklemeye teşvik etmekte başarısız oluyor. Bu, katılımcıların madencilik ve satış yapma kısır döngüsüne yol açarak enflasyona ve kullanıcılar için varlık kaybına neden oluyor.

Öte yandan, veToken kavramı, teşvikleri yönetimle birleştirir, ancak kilitleme süresi çok uzundur ve bu da kullanıcıları zaman maliyetine katlanmak zorunda bırakır. PIM, kullanıcıların APY’yi yüksek seviyede tutarken dinamik bir kilitleme periyodu ile yüksek verimli getirileri keşfetmelerine olanak tanıyan daha iyi bir çözüm sunacak. Bu şekilde, kullanıcılar sermaye verimliliğini korurken yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarabilecekler.

PIM, uzun vadeli bir yatırıma kilitlenmeden yüksek getiri elde etmek isteyen kullanıcılar için mükemmel bir çözüm olacak. Coral Finance, dinamik kilitleme süresi sunarak, kullanıcıların esnekliği korurken yatırım getirilerini optimize etmelerine olanak tanıyacak. PIM; yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarmak isteyenler için cazip bir seçenek olmuştur. Kullanıcılar, uzun vadeli yatırımlarla ilgili riskler olmadan yüksek APY’nin avantajlarından yararlanabilecekler.

Coral Finance Ürünleri

1) Premium Likidite

Coral Finance, kripto para birimlerinde tipik olarak görülmeyen premium değerlerden yararlanarak kullanıcılar için yüksek oranlı getirilerin kilidini açacak öncü mekanizma premium ticareti sunuyor. Premium, premium havuzunun ilk likiditesine bağlı olarak 2x ile 5x veya daha fazla olabilen yerel token ile cToken arasındaki fiyat farkıdır. Algoritma, fiyatları havuzun varlık oranına göre belirleyerek verimli piyasa yapıcılığı (Market Making) ve daha iyi fiyat keşfi sağlayarak kullanıcılar için daha karlı ticaret fırsatları sağlayacak.

cToken

cToken’ler, katılımcıların yerel tokenleri bir cToken akıllı sözleşmesine yatırdıklarında aldıkları basılmış tokenler olacak. Bu cTokenler, herhangi bir zamanda 1:1 oran ile yerel tokenlere geri döndürülmeye hazırdır.

Coin ve Revert

Coin & Revert, kullanıcıların premium havuzlara katılması için gereken adımlardan biridir. Akıllı sözleşmede yerel tokenleri kilitleyerek cToken alma işlemine Coin , tersine ise Revert deniyor.

cToken’ler, yerel tokenlerin 1:1 temsilidir ve ardından Revert edildiğinde yakılır. Kullanıcılar Coin & Revert’i herhangi bir zamanda kilitleme süresi kısıtlaması dışında çalıştırabilir.

Unfreezing Mekanizması

Unfreezing (Çözme), kullanıcılar likidite ekledikten ve Catalyzer’a LP stake ettikten sonra kilitli cToken’ı çözme işlemidir. Kullanıcıların her gün sabit olmayan miktarda cToken aldığı bir süre gerektirir.

Catalyzer

Catalyzer; cToken’ı çözmek için üretilmiş bir araçtır ve akıllı sözleşme üzerinde yazılmıştır. Katılımcıların başarılı bir şekilde çözmeye başlamaları için LP’yi Catalyzer’a stake etmeleri gerekir. Likidite eklemediğiniz ve Catalyzer’a LP stake etmediğiniz sürece hiçbir cToken’ın çözülemeyecek şekilde mekanizm dizayn edilmiştir.

2) SWAP

Coral Finance’te alım satım yapmak çok kolay ve kullanıcı dostu olacak. İki farklı modda işlem yapabileceğiz.

 •  Swap Modu
 • cSwap Modu .

Swap Modunda, ticaret sırasında mevcut olan en iyi fiyata dayalı olarak kendi tokenlerimizi diğer tokenlerle değiştirebileceğiz

cSwap Modunda ise cToken’ler için ticaret deneyimini özel olarak tasarlanmış. Kullanıcılar; Coral Finance üzerinde cToken sattıklarında, işlem hacminin %3’ü kadar bir işlem ücreti vergi olarak kesilecek.

3) Coral Box

Coral Box, Coral Finance üzerinde farklı amaçlar için kullanılabilecek yenilikçi gizemli kutu etkinliğidir. Ödül olarak yalnızca NFT’yi destekleyen geleneksel kör kutuların aksine, Coral Box hem token hem de farklı niteliklerde NFT’ler sunacak.

 • Promosyon ve Pazarlama

Projeler, kullanıcılarını ödüllendirmek için özelleştirilmiş Coral Kutular oluşturabilecek. Bu da kullanıcıları toplamanın ve dönüşüm oranlarını artırmanın etkili bir yolu olacak. Böylece kullanıcıların platformdan uzaklaşmaması ve daha çok varlık tutması sağlanmış olacak.

 • INO (Initial NFT Offering – İlk NFT Teklifi)

Projeler, herhangi bir listeleme ücreti veya komisyon olmadan Coral Kutularını listeleyebilecek ve satabilecek. Bu da maliyet tasarrufuna yardımcı olacak ve tokenlerin toplulukları arasında adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak.

4) Airdrop

Ayrıca Coral Finance üzerinde farklı airdrop kampanyaları başlatılması planlanıyor. Henüz bu konuda detaylı bir açıklama paylaşılmadı.

$CORL Token Bilgileri

$CORL, Coral Finance’in birincil yerel yardımcı program tokeni olacak.

$CORL protokol için çeşitli işlevlere hizmet etmesi bekleniyor. Bunlar:

 • cToken’ları çözmek için premium havuza likidite ekleme
 • Getiri elde etmek için havuzda stake etme
 • Farm havuzlarına likidite kattıkları için kullanıcıları ödüllendirme
 • Türev ürünler için ücret ödenmesi
 • Topluluğu Coral Finance ile etkileşim ve yönetişim konusunda teşvik etmek.

Burn – Yakım Mekanizması

Coral Finance, $CORL’u deflasyonist bir token haline getirmeyi hedefliyor, bu sebeple enflasyonu kontrol etmek için $CORL tokenleri yakan birkaç yöntem geliştirmiş.

 • Üç Aylık cSWAP ​​Geri Alım ve Yakma

cToken alım satım işlemlerinden alınan tüm işlem vergilerinin %20’si, her çeyrekte $CORL tokenleri geri almak ve yakmak için kullanılacak.

 • Burn of Coral Box Satın Alın

Coral Box satışının tüm işlem ücretlerinin %5’i akıllı bir sözleşmeye gönderilecek ve yakılacak

Token Dağıtımı

500.000.000 $CORL’lik toplam arz aşağıdaki gibi dağıtılmış olacak.

 • 90.000.000 CORL (%18): Yatırımcılar (TGE %10 + 6 aylık cliff + 2 yıllık lineer üç aylık hak ediş)
 • 10.000.000 CORL (%2): IDO (TGE hemen dağıtılacak)
 • 25.000.000 CORL (%5): Topluluk Ödülleri (Dönemler üzerinden hakediş)
 • 50.000.000 CORL (%10): DAO Rezervi (TGE %10 anında serbest bırakma + 3 yıllık doğrusal aylık hak ediş)
 • 235.000.000 CORL (%47): Madencilik
 • 15.000.000 CORL (%3): Ekosistem Geliştirme (%10 TGE + 3 yıllık doğrusal aylık hak ediş)
 • 75.000.000 CORL (%15): Takım (6 aylık cliff + 4 yıllık lineer aylık hak kazanma)

SONUÇ

Sonuç olarak Coral Finance, Nautilus blok zinciri üzerinde; Web3 kullanıcılarına birinci sınıf bir türev ticaret deneyimi sağlayan yeni oyuncu olacak. Varlık takdirine, varlık dolaşımına ve riskten korunmaya odaklanan platform, türev alım satımı, borç verme, staking ve farming dahil olmak üzere birçok DeFi ürün sunacak.

Test ağının yakında piyasaya sürülmesi, kullanıcılara etkileşimli testnetlere katılmaları ve ödüller almaları için mükemmel bir fırsat sunuyor. Başvuru linkini yukarıda paylaştık. Mutlaka şansınızı deneyin.

Coral Finance, gelecekte piyasaya sürülecek daha fazla özellik ile sürekli ürün geliştirmeye kendini adamış bir proje. Ayrıca Coral Finance, çeşitlilik oluşturmak ve ekosistemin canlılığını artırmak için aynı zamanda Nautilus Chain ekosistemindeki diğer yüksek kaliteli projelerle işbirliği yapacak.

Genel olarak, Coral Finance, takip etmesi umut verici ve ilerleyen dönem için türev alım satım piyasasında önemli bir etki yaratma potansiyeline sahip önemli bir projedir.

Proje hakkında tüm gelişmeleri kaçırmamak için bizleri takip etmeyi unutmayın.

Coral Finance Sosyal Medya

Son olarak sosyal medyadan bahsedelim. Sosyal medyanın gücünü ve özellikle Discord kanallarının önemini ve projeye getirdiği avantajlara hepimiz şahit olduk. Aşağıya Coral Finance için sosyal medya linklerini bıraktım. Mutlaka dahil olun ve aktif olun.

Twitter 丨TelegramWebsiteDiscordGitbook

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.