Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir? APE Coin Nedir?


0

APE Coin Nedir?

Bored Apes Yacht Club (BAYC) destekli kripto para birimi olan Ape Coin $APE, Bored Ape Yacht Club NFT sahiplerine airdrop yoluyla dağıtıldı. Çıktı çıkacak denilen APE, geçtiğimiz gün listeleneceği haberini paylaştı ve ardı ardına bütün borsalarda listelendi.

Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonundan NFT sahibi olanlara airdrop yoluyla 10.000’den fazla APE gönderildi. BAYC üreticisi YUGA Labs’ın yine başka bir koleksiyonu olan Mutant Ape Yacht Club (MAYC) yatırımcıları da güncel fiyatlarla sırasıyla 100 ve 20 bin dolarlık değerlerine sahip 2 bin civarında APE airdrop aldı.

Binance, Gateio, Huobi, FTX, Kucoin, MEXC gibi büyük borsalarda aynı gün listelenen APE Coin müthiş bir ilgi gördü ve fiyatı bir anda 210$ seviyelerine kadar geldi.

Ardından airdrop sahipleri bir anda elindeki onbinlerce dolar değerinde APE coini satınca bir çok yatırımcı mağdur oldu. APE Coin fiyatı büyük bir düşüşle 10$ seviyelerine kadar gerilerken anlık olarak 16$ civarında seyrediyor.

APE Coin Ne İşe Yarar?

Ape Coin, APE Vakfı tarafından desteklenen gelişen APE Ekosisteminde kullanılmak üzere kuruldu. ApeCoin DAO, ApeCoin sahiplerinin açık ve izinsiz yönetişim süreçleri aracılığıyla işbirliği yapmaları için bir altyapı sağlayarak, APE Ekosistemini adil ve kapsayıcı bir şekilde oluşturmayı ve sürdürmeyi amaçlar. Tüm ApeCoin’in %62’si, ApeCoin DAO üyeleri tarafından oylanan topluluk odaklı girişimleri destekleyecek olan Ekosistem Fonuna tahsis edildi.

APE Vakfı (“Kurul”) bünyesindeki bir idari konsey, ApeCoin DAO üyelerinin kararlarını yürütecektir. Kurul, topluluğun fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmasını sağlayan günlük yönetim, defter tutma, proje yönetimi ve diğer görevlerden sorumludur.

ApeCoin ayrıca özel oyunlar ve hizmetler gibi ekosistemin başka türlü kullanılamayan belirli bölümlerine erişim sağlar. Üçüncü taraf geliştiriciler için ApeCoin, ApeCoin’i hizmetlere, oyunlara ve diğer projelere dahil ederek ekosisteme katılmak için bir araçtır. APE Vakfı, Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcıları Yuga Labs tarafından 1’de 1 NFT ile ödüllendirildi. Yuga Labs, bu NFT’ye ve onun altında yatan sanat eserine ilişkin tüm hakları ve ayrıcalıkları APE Vakfı’na devretti.

Dolaşımda Kaç Ape Coin Var?

ApeCoin’in toplam arzı, 1 milyar tokendir. Anlık olarak piyasada %30,25 oranında yani 302.500.000 adedi dolaşımda olacak. 48 aylık bir süre boyunca düzenli aralıklarla piyasadaki token sayısı artacak.

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Kısa Özet

Bored Ape Yacht Club, Maymun görünümünde tasarlanmış 10,000 Benzersiz Token’den (NFT) oluşan bir koleksiyondur ve Ethereum blockchaini üzerinde çıkarılmıştır. Her bir NFT’nin tamamen farklı ve benzersiz olduğu CryptoPunks gibi NFT projelerinden esinlenmiştir. Tüm Maymunlar ne giydiklerine, ne yaptıklarına ve arka planlarına bağlı olarak farklı nadirlik seviyelerine sahiptir. Bazı özellikler diğerlerinden daha nadirdir. Bu da koleksiyonerlerin bu nadir özelliklere daha fazla değer verdiği anlamına gelir. Bir Maymun satın aldığınızda BAYC üyesi olarak ileride çıkacak koleksiyonlara ve diğer avantajlara da özel erişim elde edersiniz.

BAYC’nin başarısının bir kısmı, NFT’lerin ötesinde bir evren ve özel bir kulüp yaratmaya yönelik odağına dayanır. BAYC; Mutant Arcade gibi oyunlar, hayır işlerine yönelik hareketler ve kulüp avantajlarıyla popülerliğini ve oldukça yüksek taban fiyatını korumayı başarmıştır. Ayrıca APE coin sahipleri oluşturulan DAO’da söz sahibi olacak.

Proje, Yuga Labs’in kimliği bilinmeyen dört kurucusu tarafından kurulmuştur: Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup ve No Sass. BAYC, ilk tokenlerini çıkardığından bu yana yeni NFT serileri, NFT yükseltmeleri ve BAYC sahipleri için özel bir kulüp de yaratmıştır. Bu gelişmeler projeye yönelik ilginin devam etmesini sağlamış, aşağıdaki NFT’nin Sotheby’s müzayede evinde 3,4 milyon USD gibi inanılmaz bir fiyattan satışa çıkmasına neden olmuştur.

Bored Ape Yacht Club NFT’leri nasıl çalışır?

Tüm Maymun avatar’ları, Ethereum blockchaini üzerindeki ERC-721 NFT’leridir. Tüm tokenler benzersizdir. Bu da her birinin eşsiz olduğu ve bu tokenlerin diğer kripto para ya da tokenlerin yerine bire bir kullanılamayacağı anlamına gelir. Maymunlar, yedi özellikten oluşur:

1. Arka Plan

2. Kıyafetler

3. Küpe

4. Gözler

5. Kürk

6. Şapka

7. Ağız

Her özellik, çeşitli görünümlere ve stillere sahiptir. Örneğin, aşağıdaki resimden bir Maymunun solid gold, trippy ve noise kürke sahip olabileceğini görebilirsiniz. Her bir görünüm belirli bir sayıyla sınırlıdır, dolayısıyla bazılarının görülme sıklığı istatistiksel olarak daha düşüktür.

En nadir rastlanan özellikler genellikle daha yüksek bir fiyata satılır. Özelliklerinin tamamına bakarak bir maymunu nadirliğine göre sıralamaya başlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle, daha nadir özelliklere sahip bir Maymun, daha yaygın özelliklere sahip bir maymundan çoğu zaman daha yüksek bir fiyata satılacaktır.

Bored Ape Yacht Club’ın avantajları nedir?

Bored Ape sahipleri, BAYC’nin özel kulüplerine ve alanlarına katılabilir. Avantajlar arasında yeni NFT’lere, NFT yükseltmelerine ve diğer avantajlara ilk erişim de yer alır. Hem Mutant Ape Yacht Club (MAYC) hem de Bored Ape Kennel Club, BAYC üyelerinin ücretsiz katılımına izin vermiştir. Bu iki koleksiyonun daha yüksek fiyatlara satılmasına bakıldığında, BAYC’ye katılmanın avantajları açıkça görülmektedir.

Mutant Ape Yacht Club nedir?

MAYC de orijinal BAYC’ye benzer şekilde Maymunlardan oluşan bir koleksiyondur, fakat buradaki maymunlarda zombi benzeri bir mutant teması vardır. Orijinal 10.000 BAYC NFT’si sahiplerine M1, M2 ve M3 kademelerinin birinden rastgele bir serum şişesi airdrop yapılmıştır.

Bu serumlar, NFT tutan cüzdanlara rastgele dağıtılmıştır. Maymuna M1 ya da M2 mutant serumu verilirse orijinal formuyla aynı özelliklere sahip yeni bir mutant Maymun yaratılabilir. Diğer yandan M3 serum şişeleri, orijinalden farklı yepyeni bir mutant Maymun yaratabilir ve böylece NFT’ye daha da nadir olma şansı verir.

Yuga Labs, MAYC’nin Maymun sahipleri için “üyeliğin son kademesi” olduğunu söylemektedir. Ekip şimdilik BAYC üyelerine daha fazla hizmet ve avantaj sunmak üzerine odaklanacaktır.

Bored Ape Kennel Club nedir?

Bored Ape Kennel Club, Yuga Labs’in bir diğer NFT koleksiyonudur ve yalnızca Ape sahiplerine dağıtılmıştır. Maymun içeren cüzdanlar, çeşitli özelliklere sahip ve farklı nadirlikteki Club Dog NFT’lerinden çıkarmaya hak kazanmıştır. Bu köpekler, ödenmesi gereken gas ücretinin dışında ücretsiz olarak alınabilmiştir. İkincil satışlardan sınırlı bir süre boyunca %2,5’lik bir telif ücreti alınmış ve toplanan paralar hayvanlara yönelik çalışan hayır kurumlarına bağışlanmıştır.

Mutant Arcade nedir?

BAYC’nin ilgi çekici olmasının nedenleri arasında NFT’lerle birlikte sunulan hikaye ve atmosfer de yer alır. CryptoPunks’ta yalnızca NFT’ler varken BAYC tematik bir evren yaratmıştır. Bunun bir örneği de MAYC koleksiyonu ile birlikte kullanıma sunulan küçük Mutant Ape Oyunu‘dur.

Bored Ape Yacht Club Bathroom nedir?

Bathroom, Maymun sahiplerinin her 15 dakikada bir sanal bir banyo cüzdanına bir piksel boyayabildiği bir diğer üyelik avantajıdır. Banyo, bir topluluk çizim tahtası dışında başka bir şey sunmaz. Fakat diğer kulüp avantajlarında olduğu gibi koleksiyonerlerin ilgisini proje ve evreni üzerinde tutmaya yardımcı olur.

Bir Bored Ape Yacht Club NFT’sini nereden alabilirim?

BAYC ve diğer koleksiyonlar, popülerlikleri nedeniyle oldukça pahalı bir hale gelmiştir. Artık yeni NFT’ler çıkarılmadığı için yalnızca ikincil piyasalardan bu NFT’leri satın almak mümkündür. Yeterli fonunuz varsa bu NFT’leri OpenSea ve Rarible’dan satın alabilirsiniz.

Bir Maymun satın almak için cüzdanınızda NFT ücretini ve işlem ücretlerini ödemeye yetecek kadar ether (ETH) bulunduğundan emin olun. Ayrıca DApp‘lere bağlanabilen Metamask ya da Binance Chain Wallet gibi bir cüzdana da ihtiyacınız olacaktır.

Son Söz

Bored Ape Yacht Club, popüler bir NFT modelini başarıyla kullanmış ve inovasyon yapmanın yeni yollarını bulmuştur. Yuga Labs; etik hayır kurumu bağışları, yükseltmeler ve diğer üyelik bonuslarını birleştirerek tanıdık CryptoPunks formatına heyecan katmıştır. NFT topluluğunun geri kalanına benzer şekilde bu proje de NFT’lerin yalnızca koleksiyonluk olmasından öte kullanılabilmesine artık daha fazla odaklanıldığını göstermektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.