Babylon: Cosmos ve Diğerleri için Bitcoin Güvenliği


0

Babylon, Cosmos projeleri ve diğer PoS zincirlerinin güvenliğini artırmak için Bitcoin’in güvenliğinden yararlanma vizyonuna sahip yeni bir Cosmos projesidir. Bu ilk yazımızda projeye kuşbakışı bir bakış sunmuştuk ve sonraki yazılarımızda çeşitli kullanım durumlarını daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Babylon Chain Nedir? yazımıza ulaşabilirsiniz.

Ekip, Stanford’dan konsensüs protokolü araştırmacılarından ve dünyanın her yerinden deneyimli katman 1 geliştiricilerinden oluşuyor. Stanford laboratuvarında önceki çalışmalarda hem temel araştırmaları hem de endüstri  projeleriyle işbirlikleri bulunuyor. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Proof-of-Stake Ethereum Beacon zincirinin güvenliğinin arttırılması konusunda Ethereum Vakfı ile yapılan bir işbirliğiydi. Ekip; PoS Ethereum’un hedeflerine ulaşmak için bazı kritik saldırıların  yanı sıra en uygun  protokolleri tasarladı.

Bir Güven Kaynağı: Bitcoin

Bitcoin, Bitcoin madencilerinin muazzam karma gücüyle güvence altına alınan, dünyadaki en güvenli blok zinciridir. Şu anda bu güvenlik öncelikle bir kripto para birimini desteklemek için kullanılıyor: Bitcoin. Babylon projesinin vizyonu,   daha geniş ekosistemdeki diğer blok zincirlerine fayda sağlamak için Bitcoin’i bir güven kaynağı olarak kullanmaktır.

Bu güven kaynağının değeri iki açıdan daha incelenebilir

 • Bitcoin, Proof-of-Work’ü temel alırken, mevcut ve yeni ortaya çıkan diğer birçok blok zinciri de Proof-of-Stake’i temel alıyor. Cosmos bölgeleri olarak PoS zincirleri, PoW zincirlerine kıyasla belirli güvenlik sınırlamalarına sahiptir. Bitcoin’den yararlanan düzgün tasarlanmış bir mimari potansiyel olarak bu sınırlamaları ortadan kaldırabilir. Aslında PoS ve PoW’un birbirini tamamlayan güçlü yönleri vardır ve uygun şekilde tasarlanmış bir mimari her iki dünyanın da en iyisini elde edebilir.
 • Bir blockchain’in güvenliği büyük ölçüde onu destekleyen kaynağın değeriyle belirlenir. Bir PoW zincirinde hash gücünün maliyetidir. Cosmos bölgesinde stake edilen kripto para biriminin değeridir. Bu mercekten bakıldığında, farklı güvenlik seviyelerinde geniş bir blok zinciri yelpazesi vardır. Madencilerinin muazzam hash gücüyle desteklenen Bitcoin, bu spektrumun bir ucunda yer alıyor. Cosmos uygulamasına özel bölgeler gibi daha küçük blok zincirleri spektrumun diğer ucuna yakın konumdadır. Bitcoin’den yararlanan uygun şekilde tasarlanmış bir mimari, bu zincirlerin güvenliğini, özerkliklerinden ödün vermeden artırabilir.

Güvenilir bir Zaman Damgası Hizmeti: Bitcoin

Nakamoto’nun teknik incelemesinde Bitcoin blok zinciri,  Proof-of-Work tarafından desteklenen bir zaman damgası sunucusu olarak tanıtıldı  . Olaylara geri dönüşü olmayan bir zaman sıralaması verir. Yerel uygulamasında olaylar, Bitcoin defterinde çeşitli işlemlerin yürütülmesidir. Diğer blok zincirlerinin güvenliğini artırmaya yönelik mevcut uygulamada Bitcoin, diğer blok zincirlerinde meydana gelen olayları zaman damgalamak için de kullanılabilir. Bu tür olayların her biri, madencilere gönderilen bir işlemi tetikler, daha sonra bunu Bitcoin defterine ekler ve böylece olaya zaman damgası atar. Bitcoin’deki bu zaman damgaları, blokzincir ile ilgili çeşitli güvenlik sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Bir ana zincirdeki bir alt zincirdeki olaylara zaman damgası koymanın genel fikrine  kontrol noktası oluşturma denir ve olaylara zaman damgası koyan işlemlere  kontrol noktaları denir.

Babylon mimarisi yukarıda gösterilmiştir. İki seviyeli kontrol noktası içeren üç bileşenden oluşur:

 1. Zaman damgası hizmeti olarak Bitcoin.
 2. Orta katman olarak bir Kozmos bölgesi olan Babylon zinciri.
 3. Güvenliğin tüketicileri olarak diğer Kozmos bölgeleri.

Önemli bir tasarım hususu, Bitcoin’in keyfi veri taşıma kapasitesinin çok sınırlı olmasıdır. Bu bağlamda Babylon zinciri çeşitli işlevlere hizmet etmektedir:

 1. Birçok tüketici bölgesinin kontrol noktası akışlarını bir araya getirir, böylece tüm tüketici bölgelerindeki olaylara aynı anda zaman damgası basmak için Bitcoin’e yalnızca bir kontrol noktası akışının eklenmesi gerekir.
 2. Bitcoin’e yönelik kontrol noktaları, toplu imzalar gibi kriptografik teknikler kullanılarak kompakt hale getirilebilir.
 3. Inter Blockchain Communication (IBC) aracılığıyla tüketici bölgelerinden kontrol noktaları alır.
 4. Saldırganın mevcut olmayan verilere zaman damgası uygulayamaması için tüketici bölgelerinin kontrol noktalarının arkasındaki verilerin kullanılabilirliğini kontrol eder.

Kullanım örnekleri

 1. Hızlı Stake Çözme:  Hisse kanıtı zincirleri, uzun menzilli saldırıları engellemek için sosyal fikir birliğine ihtiyaç duyar ve bu da uzun bağlantı kopma dönemlerine yol açar. Cosmos’ta bu genellikle 21 gündür. Bitcoin güvenliği toplumsal mutabakatın yerini alıyor ve bağların kopma sürelerini 5 saate düşürüyor.
 2. Yeni bölgelerin önyüklenmesi : Bitcoin güvenliği, düşük token değerine sahip yeni bölgelerin önyüklemesi için kullanılabilir.
 3. Önemli işlemlerin korunması : Bitcoin güvenliği, normal işlemler hızlı bir şekilde sonuçlandırılırken önemli işlemleri korumak için kullanılabilir.
 4. Sansüre dayanıklılık : Sansürlenen işlemler, deftere girmek için Babylon’u yedek olarak kullanabilir.

Teknoloji

Bu kullanım örneklerini destekleyen Babylon teknolojisi, 1) tüketici bölgeleri tarafından Bitcoin üzerine zaman damgalarının yazılmasına ve tüketici bölgeleri tarafından Bitcoin üzerindeki zaman damgalarının okunmasına yönelik temel ilkelerden oluşur; 2) çeşitli kullanım durumlarını gerçekleştirmek için zaman damgası bilgilerini kullanan protokoller. Hem tüm temeller hem de protokolle ilgili diğer bilgileri gelecek yazılarda anlatacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.