Ayı Piyasası Nedir?


0

Ayı piyasası yani ayı sezonu, fiyatların genel olarak düşüş trendinde olduğu dönemi ifade eder. Uzun bir düşüş sezonu boyunca piyasa karamsar ve negatif bir havadadır. Genel olarak fiyatların tepe noktası olduğu andan itibaren başladığında yaşanan %20 ve daha fazla düşüşte, ayı sezonu olduğu ifade edilebilir ve bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklenebilir.

Ayı piyasası boyunca Bitcoin veya diğer kriptoparalar için talep azalır ve fiyatlar düşmeye devam eder. Ayı sezonunda fiyatların alım için iyi noktada olduğu düşünülse bile, düşüşün ne kadar süreceği belli olmadığı için dikkatli olmak gerekir. Piyasanın yükselişe geçeceği doğru zaman belirlendiği taktirde, alt seviyelerde yapılacak alımlar ile yüksek karlılık elde edilebilir.

Ayı sezonu genelde ekonomik durgunluk dönemiyle paralel olarak başlamak ve devam etmekle birlikte, bazen de üst üste gelen kötü piyasa ve borsa haberleri de etkili olmaktadır. Haftalık, aylık, yıllık zaman dilimlerinin geçirildiği dönemler olurken bazı ürünler için döngüsel olarak yaşanan ayı ve boğa piyasaları vardır. Ayı ve boğa piyasasında olmayı etkileyen faktörler yalnızca bu arz talep dengesi kapsamında değildir. Yatırımcıların psikolojisi, Bitcoin ve diğer kripto paraların bilinirliği, güvenirliğinde, entegrasyonunda kat edilen yol da ana trendin yönünü etkiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.