Avalanche Cüzdan Oluşturma


0

Avax Labs’ın üç kurucu ortağından biri ve CEO’su Emin Gün Sirer‘in olduğu, Avalanche ekosistemine ait cüzdanı “Avax Wallet” kurulumunu göstermeden sizlere biraz Avalanche hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Londra güncellenmesinden sonra Ethereum ağında işlem ücretlerinin bir hayli artması ve ağın yavaşlaması; akıllı kontratları destekleyen diğer SolanaAvalanche gibi ağlar, o  üzerinde çalışan Defi platformlarının oluşması ve likiditenin artması gibi sebeplerle müthiş bir ivme ile büyüdü. 2021 yılı Temmuz ortasında başladığı ralli ile $AVAX coinin değeri yaklaşık 6 kat arttı. Açıkladığı “Avalanche Rush” likidite programı AAVECurve Finance dahil platformlardan 400 Milyon$’dan fazla teşvik aldı.

Emin Gün SirerAVAX‘ı makalesinde “Büyümeyi engelleyen ölçeklendirme sorunlarını, fahiş ücretleri ve merkezi olmayan finans DeFi içindeki inovasyonun potansiyel etkisini çözmek için gerçek bir atılım için haykırış” olarak belirtmiştir.

Kuruluma geçelim ve daha çok bekletmeyelim sizleri.

İlk olarak “Avalanche Wallet” resmi sitesine giriyoruz. Sizler için Linki hazırladık. Avalanche Cüzdan Sitesi için tıklayınız!

Adım 1: Açılan pencerede karşımıza Avax Cüzdan ana sayfası çıkıyor. English yazan yere tıkladıktan sonra açılan dil seçeneklerinden Türkçe seçiyoruz ve sayfa yenilenip Türkçe oluyor.

Adım 2: Yeni cüzdan Oluştur seçeneğini tıklıyoruz.

Adım 3: Cüzdanımızın 24 kelimelik Anahtar Cümlemiz‘i oluşturuldu ve bize sunuldu. Bu 24 kelimeyi mümkünse sırasıyla el ile bir kağıda yazıp, güvenli bir yerde saklayın. Dijital ortamda bir dosyada veya fotoğraf olarak kaydetmek, bilgisayarınızın kaybolması, çalınması veya çökmesi sonucu kaybolabilir ve cüzdanınıza ulaşmanızın imkanı kalmaz.

Önemli Bilgi: Başka bir cihazda veya yeni bilgisayarınızda cüzdanınıza ulaşmak için bu 24 kelimeye ve sırasına ihtiyacınız olacak. Aksi takdirde cüzdanınıza ulaşamazsınız.

Anahtar cümlemizi kaydettik, kutucuğu işaretledik ve “Oturum Aç” diyoruz.

Adım 4: Kelimeleri kaydedip kaydetmediğimize emin olmak için site resmin solunda görüldüğü 4,6,15 ve 18. kelimeleri bizden elle yazmamızı istiyor. Kelimeleri yazdıktan sonra “Verify – Onayla” butonuna basıyoruz.

Adım 5: Kurulum tamamlandı, cüzdanımız oluşturuldu ve artık çalışmaya hazır.

“SORU: Peki cüzdanıma her seferinde 24 kelime girerek mi ulaşacağım?

CEVAP: Hayır!”

Adım 6: Cüzdanımız karşımıza çıktı, elimizdeki $AVAX miktarını ve sisteme bağlı olup olmadığımızı görebiliyoruz. Ekranın sol altında yer alan “Save Account” seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 7: Karşımıza çıkan menüde ilgili alanlara bilgilerinizi yazarak “Save Account” tıklıyoruz.

Artık bilgisayarımızda her Avax Wallet web sitesine erişimimizde bu şifreyi yazmamız yeterli olacak. Bir sonraki ziyaretinizde karşınıza çıkacak ekran da aşağıdaki gibi olacak. 

Hatırlatma: Farklı bir bilgisayarda veya formatladığınız bilgisayarınızda cüzdanınıza ulaşmak için Adım 3‘de kaydettiğimiz Anımsatıcı Anahtar Cümlemizi burada “Anımsatıcı Anahtar Cümle” seçeneğini seçip içine yazmalısınız.

Avax Cüzdana Para Göndermek

Avax cüzdanınıza para yatırmanın diğer borsalar veya Metamask sıcak cüzdanlara para atmaktan farkı teoride yok fakat pratikte var. Herhangi bir borsadan Metamask’a para gönderirken göndermek istediğiniz ağı seçer, miktarı ve adresinizi yazar gönderirsiniz. Avax ağı hem ağının meşguliyetini azaltmak hem de kendi ağının güvenliğini ve hızını stabil tutmak için 3 adet ağ tipi kullanıyor.

X Chain: Avax cüzdandan, Avax cüzdana transfer yapacaksanız kullanacağınız ağ

P Chain: Avax cüzdan içerisinde stake ve ödül programları için kullanacağınız ağ

C Chain: Avax ağının diğer borsa veya sıcak cüzdanlar için kullanacağınız ağ

Binance, Gate, MeXC gibi borsalardan cüzdanınıza $AVAX transferi etmek isterseniz “C-Chain” kullanmanız gerekmektedir. Her ağda farklı bir adresiniz olduğunu unutmayın.

Binance borsasında $AVAX Coin para çekme adımında siz C-Chain adresinizi veya X-Chain adresinizi de yazsanız sistem otomatik olarak doğru ağı seçiyor ve işleminizi gerçekleştirebiliyor. Ancak diğer borsalarda ağları seçerken dikkat etmenizde fayda var.

Önemli Bilgi: AVAX Cüzdanı içine her para geldiğinde size yeni bir cüzdan adresi tanımlıyor. Tanımlanan yeni adresi de eski adresinizi de kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Bu yenilemedeki amaç yabancı biriyle veya bir firmayla alışveriş yaptığınızda cüzdanınızın takibinin sağlanmasını engellemektir.

Metamask cüzdanınızda eğer Avalanche ağını eklediyseniz ve o ağa Binance vb. borsalardan Avalanche coin veya Avalanche ağına ait tokenleri göndermek isterseniz para çekme adımında “C-Chain” ağını seçmeniz gerekmektedir.

Metamask Cüzdan’a Avalanche ağı eklemek ve $AVAX Coin göndermek için “Metamask’a Avalanche Ağı Ekleme” makalemize göz atınız!

AVAX Cüzdan Kullanımı

Portföy: Cüzdan ana sayfasında karşımıza çıkan, bütün $AVAX coin ve ağda yer alan tokenlerin bakiyelerini gösteren panel.

Gönder: Kripto para göndermenizi sağlayan panel. Bu panelde X veya C ağını seçip dilediğiniz adrese transfer gerçekleştirebilirsiniz.

Cross Chain: Kripto paralarınızı C, X ve P arasında transfer etmenizi sağlar.

Kazan: Borsalarda yer alan stake mantığında kullanabileceğiniz bu panelde dilerseniz Node Validator (Düğüm Doğrulayıcı) olabilir veya validatör havuzlarına $AVAX yatırarak “Proof of Stake PoS Hisse Kanıtı” ile $AVAX kazanabilirsiniz.

Studio: NFT koleksiyonu yaratabilirsiniz.

Activity: Bütün takas, gönderim gibi cüzdan aktivitelerini buradan görebilirsiniz.

Yönet: Farklı hesapları tek bir cüzdanda toplamınızı sağlar

Gelişmiş: Yaşadığınız bir sorun olur ise bu panelden çözebiliyorsunuz

Herkese sağlıklı, güvenli ve kazançlı günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.