Phantom Wallet Oluşturma ve Kullanımı – Solana Cüzdan Kurulumu


0

Solana Ekosistemi

Dünya’nın en hızlı blokzinciri parolasıyla kripto para piyasasına giriş yapan Solana Ekosistemi; bugünlerde adından sıkça söz ettirmeye başladı. Özellikle Ethereum ağında işlem ücretlerinin bir hayli artması ve ağın yavaşlığı; akıllı kontratları destekleyen diğer Solana, Avalanche gibi ağlar, o ağ üzerinde çalışan Defi platformlarının oluşması ve likiditenin artması gibi sebeplerle müthiş bir ivme ile büyüdü.  Solana ağında işlem yapılmasına olanak sağlayan Solana $SOL coine olan talep artınca fiyatı da bir anda yükseldi ve 0,22$ olarak ICO yapılan coinin fiyatını bir anda 215$’a çıkardı.

Solana’nın yaptığı fiyat hareketleri bir anda Solana üzerinde çalışan projelere olan ilgiyi arttırdı. Solana hem hızlı, hem avantajlı ise neden kullanmayalım diyen herkes Solana ekosistemine girmek istedi. Ancak EthereumBinance Smart Chain veya Matic ağlarından aşina olduğumuz sıcak cüzdan Metamask, Solana ağını desteklemiyor. Solana ağı üzerinde çalışan en iyi cüzdan olan Phantom Cüzdanı sizlere nasıl yüklenir ve kullanmaya başlanır göstereceğiz.

Önce Phantom Wallet resmi sitesine giriyoruz. Sizler için Linki hazırladık. Phantom Wallet Ana Sayfası

Hangi tarayıcı ile siteye bağlanırsanız sizlere o tarayıcı için uygun olarak “Add to …….” butonu oluşturulacak. Bizler Google Chrome kullandığımız için karşımıza “Add to Chrome” butonu oluştu. Butona basıyoruz ve Phantom sıcak cüzdanın eklentisini Chrome tarayıcımıza yüklemeye başlıyoruz.

Adım 1: Tarayıcımız yeni bir sekme açacak ve bizi Chrome Web Mağazasında Phantom adresine götürecek. “Chrome’a Ekle” butonuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan “Phantom eklensin mi?” sorusuna “Uzantı Ekle” butonuna basarak onaylıyoruz.

Adım 2: Chrome tarayıca yeni bir sayfa açılıyor ve karşımıza çıkan ekranda “Create New Wallet” seçiyoruz. Altında yer alan “Use Secret Recovery Phrase” seçeneği ise var olan cüzdanınızı bir başka cihaza kurulum yapmak isterseniz basacaksınız.

Adım 3: Yenilenen ekranda karşınıza 12 kelimelik bir şifre çıkacak. Bu 12 kelimeyi bir yere mutlaka not almanız gerekmektedir. Bilgisayarınızı formatladığınızda veya cüzdanınıza bir başka cihazda ulaşmak istediğinizde bu kelimelere ve doğru sıralama ile yazmanız gerekmektedir. Bu kelimeler sizlere farklı ve bambaşka çıkacaktır. Kaybetmeniz halinde Phantom şirketi bile size yardımcı olamaz ve hesabınızı sonsuza kadar kaybedersiniz.

Adım 4: Bilgisayarınıza eklentiyi kurduktan sonra, her ulaşmak istediğinizde güvenlik önlemi olarak karşınıza çıkacak olan bir parola sorulacak. Bu adımda bu parolayı belirleyeceksiniz. Şifrenizi belirleyip üst ve alt kutucuğa yazdıktan sonra “Save – Kaydet” basıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

Adım 5: Sizlere her an cüzdanınıza ulaşmanızı sağlayan kısa yol tuşunu denemeye davet ediyor.

Adım 6:  Dilerseniz bu ekranda Twitter ve Discord Phantom Wallet sosyal medya linklerinden takip edebilir, son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. “Finish” butonuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. 

Son olarak Google Chrome tarayıcımıza Phantom Wallet’ı pinleyebilir ve daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Yükleme tamamlandı ve karşımıza cüzdanımız çıktı. Artık Solana ağında ucuz ve hızlı işlemler ile yatırım yapabilirsiniz. 

Ekranda ortada gözüken sizin cüzdanınızda bulunan Solana Coin $SOL miktarınızdır. Swap, transfer gibi işlemlerinizden harcanacak olan $SOL miktarını buradan takip edeceksiniz. Wallet-1″ yanında yazan uzun kod sizin cüzdan adresinizdir.

Phantom Cüzdan’a Coin Göndermek

Solana ağını destekleyen Gate.ioMeXCBinance gibi borsalardan cüzdanınıza para çekme adımlarını takip ederek, Solana veya desteklenen diğer tokenleri atabilirsiniz.

Hatırlatma: $USDT gibi bir çok ağda işlem yapılabilen coinleri cüzdanınıza gönderirken Solana Ağını seçtiğinize emin olun.

“Recieve” seçeneğine girdikten sonra “Copy” veya “Wallet-1” yazısına tıklayarak adresinizi kolaylıkla kopyalabilirsiniz. Kopyaladığınız adresi, merkezi borsada para çekme bölümünde “Alıcı” adresine yapıştırıp gönderebilirsiniz.

Phantom Cüzdana Token Eklemek

Phantom cüzdanınızın ana ekranında yer alan “Manage Token List” butonuna tıklayarak desteklenen Solana ağındaki tokenleri kolayca bulabilirsiniz.

Herkese bol kazançlı, güvenli günler dileriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.