Arbitraj Nedir?


0

Arbitraj ne demek?

Arbitraj, farklı pazarlardaki fiyat farklılıklarından yararlanan bir ticaret stratejisidir. Borsalar arasındaki fiyat farklılıklarını, alım satım ile değerlendirmektir.

Arbitraj nasıl yapılır?

Basit bir örnek ile Kripto Para Arbitraj ‘ı daha iyi anlayabiliriz. A borsasındaki Bitcoin fiyatı B Borsasından %5 daha yüksektir, bu nedenle yatırımcı B borsasında daha düşük bir fiyata Bitcoin satın alır, A Borsasına aktarır ve Bitcoin i burada satar. Bu işlem sonucunda satım sonrası yapılan kar kazancına, arbitraj denir. Eğer bir yatırımcının birkaç borsa üzerinde fonları varsa, bu arbitraj stratejisini otomatik hale getirilebilir.

Arbitraj hesaplama:

Kripto paraların yanı sıra; hisse senetleri, döviz ve emtia gibi varlıkların spot veya vadeli işlem piyasalarında satılan türev ürünlerinin de fiyatlarında arbitraj fırsatları oluşabilmektedir. Altın ve döviz piyasaları; kripto paralar ile birlikte arbitraj işlemi için en uygun piyasalardır.

Arbitraj ile risksiz kar elde etmek amaçlanmaktadır. Bir kripto paranın fiyatının artması veya azalması ile işleme girmek yerine sadece fiyat farklarından yararlanmak hedeflenmektedir. Arbitraj ile iyi kar yapabilmek için öncelikle iyi analizler yapılmalı ve hızlı davranılmalıdır. Ayrıca arbitraj işlemleri için daha profesyonel ve yüksek karlar elde etmek amacıyla bot kullanarak, bütün ticareti otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Bot kullanımı için yazılımcılar yanı sıra aracı kurumlar da kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.