Akıllı Sözleşmeler Nedir? (Avantajları ve Kullanım Durumları)


0

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşmeler, önceden tanımlanmış belirli koşullar karşılandığında yürütülen, blok zincirler üzerine yazılan deterministik, değişmez, düzenlemelerdir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, akıllı sözleşmeler geleneksel sözleşmelerden tamamen farklı değildir. Akıllı sözleşmeler, işlem yapmak için birden fazla taraf arasında yapılan anlaşmalardır ve genellikle sözleşmenin yürütülmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Akıllı sözleşmelerin geleneksel sözleşmelere göre temel farkı, sözleşmelerin güvenilir kuruluşların onayını beklemek yerine bir tür izinsiz yazılım tarafından düzenlenmesi ve işlenmesidir. Basitçe söylemek gerekirse, A katalizörü meydana gelirse akıllı sözleşmeler mantığı takip eder, ardından B eylemini yürütür.

İlk ve şu anda en belirgin akıllı sözleşme programlama dili, Ethereum ve diğer çeşitli blok zincir geliştiricileri tarafından da kullanılan Solidity’dir. Akıllı sözleşmeler, belirli blok zincirlerde yazılır, barındırılır ve yürütülür; yani, işlevleri, oracle gibi birleştirilebilir yazılım kullanılmadan amaçlanan ağın dışına taşmaz. Geliştiriciler, kullanıcıların özel erişim token sahiplerine izin verme, bunları belirli veya sınırlı zamanlarda kullanılabilir hale getirme ve girdi çıktı parametreleri gibi akıllı sözleşmelerle nasıl etkileşime girebileceğini tanımlayabilir.

Akıllı sözleşmeleri anlamanın bir başka yolu, adil ve tarafsız oyun kuralları oluşturmak ve doğru koşullar karşılandıktan sonra kodun sözleşmeleri belirleyici bir şekilde yürütmesine izin vermek gibidir. Aynı zamanda, akıllı sözleşmelere giren tarafların birbirlerini tanımaları veya güvenmeleri gerekmez, sadece kodun adil ve tarafsız olduğunu ve nihai sonuçları manipüle etmek için hiçbir istismar kullanılmadığını bilmeleri gerekir.

Akıllı sözleşmelerin temel amaçlarından biri, birden fazla taraf arasındaki güven gerektirmeyen finansal anlaşmaları otomatikleştirmektir. Tabii ki, birçok anlaşma zaten kendi haklarına göre otomatikleştirilmiştir, ancak uzlaşma katmanında, ağ üzerinde idari kontrole sahip olan genellikle bankalar veya kredi kartı şirketleri gibi koruyucular veya bekçiler vardır. Elbette bankalara ve kredi kartı şirketlerine her zaman güveniyoruz ve bu şekilde az çok tatmin edici bir şekilde süreç genellikle bizim dışımızda işliyor.

“Genel dApp ‘ler (merkeziyetsiz uygulamalar), kullanıcıların uyumlu kripto para cüzdanlarına bağlanmasına ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla diğer kullanıcılarla etkileşime girmesine olanak tanıyan açık kaynaklı protokollerdir.”

Akıllı sözleşmelerin en yaygın tezahürü, genellikle merkeziyetsiz uygulamalarda bulunabilir. Genel dApp’ler, kullanıcıların uyumlu kripto para cüzdanlarına bağlanmasına ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla diğer kullanıcılarla etkileşime girmesine olanak tanıyan açık kaynaklı protokollerdir. Örneğin, bazı dApp’ler, likidite havuzlarının kullanımı yoluyla kripto varlıkların neredeyse anında değişimi için, pazar yerleri olarak işlev görür. Yani, dApp’ler değiş tokuş edilen, ancak protokolde ticaret likiditesi oluşturmak için akıllı sözleşmeler tarafından emanette tutulan kripto varlıkların gözetimini almaz.

Başka bir dApp örneği, teminatlı borçlanma ve borç verme hizmetleri sunan merkeziyetsiz bir para piyasasıdır. Borç verenler olarak kullanıcılar, kripto varlıklarını faiz getiren cüzdanlarına yatırabilirken, borç alanlar olarak varlıklarını para piyasası akıllı sözleşmelerine yatırmayı seçebilirler. Bu sözleşmeler, ödünç alınan varlıklar için yatırılan teminatın ödünç alınan varlıklara olan LTV oranına bağlı olarak değişen faiz oranları sunar. Örneğin, yatırılan teminatın %25’inden daha azını ödünç almak, en düşük faiz oranlarından yararlanacak ve en düşük teminat tamamlama riskini taşımaktadır. Yatırılan teminatın spot fiyatı düşerse, kullanıcılar teminatlarını tasfiye etmek yerine daha yüksek bir faiz oranına uyum sağlayabilirler. Öte yandan, azami %50 oranında borçlanmak, yatırılan teminatın spot fiyatının aşağı yönlü bir dalgalanmaya maruz kalması ve daha fazla teminat eklenmemesi durumunda, önemli ölçüde daha yüksek bir faiz oranı ve risk tasfiyesi gerektirecektir.

Akıllı Sözleşmelerin Avantajları

Geleneksel olarak, yabancılar arasındaki finansal anlaşmalar, genellikle güvenilir kurumlar tarafından ele alınan karşı taraf risklerini içerir. Kurumlar, sözleşme yaparken fonları emanette tutabilir ve gerekli arka plan kontrollerini yapabilir, sözleşme şartlarını uygulayabilir, hata veya yanlış uygulama durumunda iptal edebilir. Bu anlaşmalar ve onları destekleyen veya uygulayan kurumlar, hem yerel hem de uluslararası yabancılar arasında bildiğimiz şekliyle küreselleşen dünyaya yol açan bir ekonomik dinamizm düzeyine izin veriyor. Bununla birlikte, statüko güven kurumları, esneklikleri ve evrensel pazara nüfuz etmelerinin yerel ekonomileri veya siyasi olarak müttefik ulusların dışında gücünü kaybetmesiyle ancak belirli sınırlara ölçeklenebilir. Akıllı sözleşmeler, ekonomik dinamizmin yeni zirvelere ölçeklenmesini sağlayarak, farklı uluslardan ve geçmişlerden gelen yabancılar arasında güvene dayalı bir şekilde işbirliğini kolaylaştırır. Küresel finansal sistemdeki bu evrensel verimlilik, daha önce olmadığı yerlerde sermaye piyasalarına ve likiditeye adil erişimi kolaylaştırır.

Akıllı sözleşmeler söz konusu olmadığında, kullanıcılar cüzdanlarını oluştururken genellikle Müşterinizi Tanıyın veya KYC doğrulama taramalarından geçerler, ancak akıllı sözleşmelerin kendisi kullanıcıların sorunsuz bir şekilde anlaşmalara girmesine izin verir. Kod, sözleşmeyi uygulamak için üçüncü taraf saklayıcı veya kurumun karşı taraf riskinin yerini alır. Sözleşmeler sadece uygun girdileri bekler ve koşulları yerine getirildikten sonra şartları yerine getirir.

Akıllı sözleşmeler, katılan taraflar arasındaki üç işlevi güven gerektirmez bir şekilde otomatikleştirir: varlıkları emanete yerleştirme, olayları hızlandırma üzerine fonların ödenmesini sağlama ve meydana geldiğinde kötü niyetli davranışları cezalandırma. Her durumda, insan müdahalesine artık ihtiyaç duyulmaz, böylece finansal anlaşmalar yapılırken icra, uzlaştırma ve icra masrafları azalır. Akıllı sözleşmeler, kod düzgün çalıştığı ve blok zincirlerine giren zincir dışı veriler hem zamanında hem de doğru olduğu sürece karşı taraf riskleri açısından önemli azalmalar sağlar. Bu nedenle oracle ‘lar, Web3’ün güvenliği ve çeşitli blok zinciri ağları arasında birlikte çalışabilirlik için çok önemlidir.

Akıllı Sözleşme Sınırlamaları: Oracles Teklif Çözümleri

Akıllı sözleşmelerin yukarıda belirtilen avantajlarına rağmen, ne yazık ki daha fazla yenilik ve bunlara karşı koruma gerektiren kendi sınırlamaları vardır. Örneğin, akıllı sözleşmeler, sessiz ağlar olarak çalışan blok zincirler üzerinde çalışır. Yani, ağ katılımcıları blok zincirin işlem defterinin ve geçmişinin kopyalarını tutar, ancak blok zincirlerin dışındaki bilgilere anında ve doğrulanabilir erişime sahip olmaları gerekmez. Finansal varlıkların ve fiziksel emtiaların çeşitli spot fiyatlarındaki gerçek dünya olaylarının veya dalgalanmaların meydana geldiğini kendileri doğrulayamazlar.

Doğrulanabilir ve güncel harici verilere güvenli erişimin olmaması, akıllı sözleşmelerle iletişim kurmasına izin verilmeden önce kaynak verilere güvenli bir köprü ve doğruluğunu denetlemeden evrensel benimseme ve uygulamanın olası görünmediği anlamına geliyordu. Merkeziyetsiz oracle’larla, zincir dışı varlıklar artık tokenleştirilebildiği ve izlenebildiği için akıllı sözleşmelere yönelik ‘silolu ağ’ sınırlaması ele alınmaktadır. Bu nedenle, tokenize edilmiş zincir dışı varlıklar, oracle’lar spot fiyatlarını dış pazarlara sabitlediği için blok zincirlerinin ve akıllı sözleşmelerin likiditesinden yararlanır. Oraclelar, akıllı sözleşmeler ve harici veriler arasında bir tür ara katman yazılımı olarak hareket ettiğinden, akıllı sözleşmelerin işlevselliği ve birlikte çalışabilirliği için büyük önem taşır. Düzgün bir şekilde dağıtılmamış ve güvenli değilse, bozuk veya eski veriler bir akıllı sözleşmenin yürütülmesini yanlışlıkla tetikleyebilir. Bu, oracleları potansiyel tek başarısızlık noktaları haline getirir, bu da blok zincirleri ve akıllı sözleşmeleri en başta karakterize eden merkeziyetsizliğin faydalarını bozabilir.

Oracle’lar, akıllı sözleşmelerin değer teklifini büyük ölçüde geliştirerek, onları pratik kullanım durumları ve geleneksel pazarlar ve varlıklarla etkileşim işlevselliği ile birbirine bağlı hale getirir. Tarihsel olarak düşününce, zor hesaplamalar, muhasebe uygulamaları, araştırma ve sayısız diğer çabanın verimli çalışmasını sağlamak açısından topluma getirilen fayda hesaplayıcılarını hayal edebilirsiniz. Bu kullanışlılığa, İnternet’in işlevselliği, yazılım ve donanım uygulamalarının birleştirilebilirliği tarafından eklenen ağ etkilerini eklediğimizde ve İnternet’in ölçeklendirmesinin sağladığı üretkenlik ve insan işbirliğinde üstel kazançlar yaşadığımızı söylemek abartı olarak görünmez. Merkeziyetsiz oracle’lar, akıllı sözleşmelerin ölçeklendirilmesini aynı şekilde kolaylaştırır. Bu, önemli teknolojinin kanatlarının sınırını keşfetmeden önce, hız kazanması için hala çok fazla pist olduğunu görebiliyoruz.

Bu anlayış göz önüne alındığında, akıllı sözleşmeler, blok zincirler ve oracle ‘lar, işlevsel bir seçim bölgesinin ayrılmaz, birleştirilebilir üyeleri haline geldi. Bu merkeziyetsiz kontroller ve dengeler kombinasyonu ve akıllı sözleşmelerin giderek artan bir şekilde perakende, endüstriyel ve kurumsal benimsemeyi bulacağı kriptografik, doğrulanabilir gerçekler dünyasına geçiş yoluyla olur.

Akıllı Sözleşme Kullanım Örnekleri

Akıllı sözleşmelerin belki de en belirgin kullanımı, limit emirleri ve borsalarda opsiyon ticareti ve otomatik varlık yönetimi hizmetleri gibi finansal ürünlerde kullanımlarıdır. Örneğin, Uniswap, herhangi bir tarafın varlıklarının velayetini almadan Ethereum uyumlu tokenlerin değişimini kolaylaştırmak için akıllı sözleşmelerden yararlanır. Kullanıcılar ayrıca, getiri elde etme karşılığında protokole likidite sağlamak için varlıkları akıllı sözleşmelere yatırabilirler.

DeFi Nedir? DeFi Araçları – Likidite Madenciliği, Stake ve Farm

DeFi para piyasaları, AAVE gibi merkeziyetsiz protokollerde, borç verme ve borçlanma için stabilcoinler ve diğer varlıkları sunmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Kullanıcılar, uygun kripto varlıklarını otomatik olarak emanet eden, ücretleri ve ödülleri yöneten ve akıllı sözleşmelerin şartları ihlal edilirse teminatı tasfiye eden akıllı sözleşmelere para yatırır.

Akıllı sözleşmeler ayrıca blok zinciri oyunlarda ve değiştirilemez belirteçlerde (NFT’ler) kullanılır ve gelecekteki metaverse projelerinde bulunması beklenmektedir. Oyun içi öğeler ve para birimleri, kullanıcıların cüzdanlarında belirtilebilir ve toplanabilir, bu da bunların kullanıcılar arasında denetlenebilir, kurcalanmaya karşı korumalı yollarla oluşturulup, alınıp satılmasına olanak tanır. Sonuç olarak, dijital varlıklar, NFT’ler gibi blok zincirlerinde değer vermek için kriptografik olarak etiketlenebilir ve böylece varlıkların üretilmediğini ve aslında kendi blok zincirlerinde tarihsel bir kaydı olduğunu bilen kullanıcılar arasında kolayca ve güvenle alınıp satılabilir.

NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber

Son Söz

Yazılım ve donanım teknolojilerinin birleştirilebilirliği düşünüldüğünde, kullanım durumlarının sayısı muhtemelen yukarı doğru bir eğilim gösterecektir. Bu, akıllı sözleşmeleri ve ilgili uygulamaları programlamayı öğrenen geliştiricilerin sayısının artmasıyla daha da sürdürülecektir. Bu eğilimler göz önüne alındığında, akıllı sözleşmelerin öngörülebilir gelecekte günlük hayatımızda daha belirgin bir şekilde yer alacağı açıktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.