Cüzdanımıza SOL Uzantısı Alıyoruz


0

Ethereum Name Service (ENS) ile popülerleşen cüzdanlara uzantı ekleme modası tüm hızıyla sürüyor. Bu kervana diğer blok zincirler de katılıyor.

ENS –  Ethereun Name Services Nedir? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Blok zincir uygulama geliştiricilerinin veya bazı fenomenlerin sosyal medya hesaplarında ****.eth , ****.sol gibi isimler kullandıklarını görmüşsünüzdür. Bunlar o blok zincir üzerinde alınan domain adreslerini ifade etmektedir. Kullanıcılar hem prestij hem de kolaylık olması açısından cüzdan adreslerine takma isim tanımlatmaktadır.

Şimdi sizlere Solana ağındaki cüzdanımıza Bonfida uygulamasından nasıl domain / uzantı alınır onu göstereceğiz. Tüm işlemler hızlıca herkesin yapabileceği basitlikte.

İlk olarak bize Solana ağında yer alan bir sıcak cüzdan gerekmektedir. Eğer yoksa ücretsiz edinmek için Phantom cüzdan kurulumu yazımıza göz atabilirsiniz. Ardından 0,07 Solana coin ve 50 adet FIDA token bize gerekecek. Dilediğiniz domain adını alırken ödemeyi Bonfida $FIDA token ile gerçekleştireceğiz. Paribu veya BTCTurk gibi yerli, Binance,  Bybit, MEXC gibi global borsalardan Solana alıp Phantom cüzdanınıza gönderebilirsiniz. Bizlere toplamda FIDA ve mintleme ücreti için en az 0,8 SOL gerekmektedir. Hemen başlıyoruz ve merkezi borsalardan aldığımız Solana’ları Phantom cüzdanımıza gönderiyoruz.

Bonfida $FIDA Token Nereden Alınır?

Solana coini Phantom cüzdanınıza gönderdiniz ise artık FIDA token almaya hazırsınız. Alım için Solana ağındaki en büyük merkeziyetsiz borsa Raydium‘a gidiyoruz. Sizler Raydium Swap’a buradan ulaşabilirsiniz.

Merkeziyetsiz Borsa’dan SWAP ile FIDA Alıyoruz

Swap işlemini tamamlamak için üst bölümde SOL coin seçip 0,6;  alt bölümde ise FIDA seçiyoruz ve SWAP butonuna basıyoruz. Fiyat değişimlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın, en az 50 $FIDA token edindiğinizden emin olun. Cüzdandan işlemimizi onaylıyoruz ve SOL coinlerimizi FIDA tokenlere takas etmiş oluyoruz.

Ayıca dilerseniz mevcut kur ile Bonfida satın almak için Binance, MEXC, Bybit gibi global borsaları kullanabilirsiniz. Temin ettiğiniz FIDA tokenleri Para Çekme adımından Phantom cüzdanınıza gönderebilirsiniz.

SOL Domain Nasıl Alınır?

Sıra geldi domainimizi almaya. Bonfida platformuna gidiyoruz. Sizler için doğru ve güvenli olması için linki hazırladık. Bonfida platformuna buradan ulaşabilirsiniz!

Sayfayı biraz aşağı kaydırıyoruz ve SOLANA NAME SERVICES bölümüne basıyoruz.

Cüzdanımızı siteye bağlıyoruz ve gereken izinleri onaylıyoruz. Bu ücretsiz işlemler, sizin cüzdanınız ve Bonfida platformu arasındaki alışverişe izin vermenizi sağlayacak.

Sıra geldi işin en heyecanlı bölümüne. İlk olarak almak istediğimiz adresi yazıyoruz ve aratıyoruz. Dilediğiniz aramayı gerçekleştirebilirsiniz. Bizler “hullcity” arattırdık ve boş olduğunu gördük.

“Avalaible Now” yazısını görüyorsanız eğer aradığınız domain adı müsait demektir. Eğer görmüyorsanız aradığınız sözcük önceden alınmış demektir. Satış listesine konulmuşsa platform fiyatını gösterecek veya alternatif isimler sunacaktır. İstediğiniz kadar deneme yapabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma; ünlü kişilerin, futbol klüplerinin veya şirketlerin domain isimlerini de alabilirsiniz. Bu isimler ilk gelen ilk alır modeliyle satılmaktadır. Biz “hullcity” örneği ile devam edelim.

“Add to Chart” basıyoruz ve sepetimize ekliyoruz.  Başka domain almayı düşünmüyorsanız “Continue to Chart” butonuna basarak alım işlemini tamamlamaya gidiyoruz.

Doğru adresi aldığımızı teyit ediyor ve “Checkout” butonuna basıyoruz.

“Continue” butonuna basıp ödeyeciğimiz kripto birimini seçiyoruz.

Complete Purchase” butonuna basıyoruz ve işlemi cüzdanımızdan onaylıyoruz.

İşlemimiz blok zincirde işlenmeden önce Phantom cüzdanımız uyarı veriyor ve ödemeyi gerçekleştiriyoruz.

Ve artık domain adresimizi satın almış oluyoruz. ”Transaction Completed” uyarısını aldığınıza emin olun. Artık birine cüzdanımızı gönderirken karmaşık bir harf ve sayı öbeği değil oluşturduğunuz sol uzantılı domain isminizi gönderebilirsiniz.

Domainimi Nasıl Satarım? Domain Satma

Cüzdanınızdaki domain isimlerine gelin. “Manage” tuşuna basarak ilgili domain adresi için hangi işlemleri yapabileceğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca gelen teklifler vb. diğer detaylara yine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

“Sell Domain” butonuna basıyoruz.

3 farklı satış yöntemi bulunmakta. Birincisi ve en basit yöntem bir satış fiyatı belirlemek ve domaini listelemek. Hatırlarsanız aradığınız domain ismini önceden başka birinin almış olabileceğinden bahsetmiştik. İşte alan biri bu bölümde bir fiyat belirleyebiliyor. Siz de o fiyatı karşılamak isterseniz alabilirsiniz.

İkinci yöntem Auction yani Müzayede. Dilediğiniz ileri bir tarihi son gün olarak seçerek açık arttırmaya çıkarabilirsiniz.

Üçüncü olarak domain isminizi NFT’ye çevirip Solana ağının en meşhur NFT Marketi Magic Eden’de satabilirsiniz.

NFT’niz Ne Kadar Değerli? yazımızı mutlaka okumalısınız. Yazımızda NFT’ler neden önemli gibi bir çok soruya cevap bulacaksınız.

Herkese bol şans ve bir sonraki fırsatta görüşmek üzere.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.