Acala Nedir? ACA Token Stake Nasıl Yapılır?


0

Acala Nedir?

Acala, Polkadot’un merkeziyetsiz finans ağı ve likidite merkezidir. Ölçeklenebilir, Ethereum uyumlu ve yerleşik likidite ve hazır finansal uygulamalarla DeFi için optimize edilmiş katman 1 akıllı sözleşme platformudur.  Güvene gerek duymayan değişimi, merkeziyetsiz stablecoin (aUSD), DOT Liquid Staking (LDOT) ve EVM+ ile Acala, geliştiricilerin Ethereum’un en iyisine ve Substrate’ın tam gücüne erişmesini sağlar.

Acala ile DOT tabanlı varlıklara ve türevlere, Polkadot’ta yerel merkeziyetsiz sabit paraya, Polkadot ekosistem varlıklarına ve Bitcoin, Ethereum ve ötesinden zincirler arası varlıklara erişebilirsiniz. Acala’nın zinciri DeFi için özelleştirilmiştir ve geliştiricilerden istenen yeni özellikleri entegre etmek için çatal olmadan yükseltmeye devam edebilir. Örneğin, zincir üzerindeki “bekçiler”, riskleri daha iyi yönetmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için protokol yürütmeyi veya kullanıcı sürtünmesini azaltmak için hemen hemen her token ile ödenebilecek işlem ücretlerini otomatikleştirir. Acala’nın katman-1 platformu, hem Ethereum hem de Substrate ortamlarının en iyisini sunar. MetaMask gibi yerleşik teknoloji yığınları, araçlar ve cüzdanlarla uyumludur.

Acala Dollar Stablecoin:

Acala Doları (aUSD), Acala ağının yerleşik programlanabilir ilkel öğesidir. aUSD, DOT, DOT türevleri ve BTC gibi zincirler arası varlıklar tarafından desteklenen Polkadot’a özgü merkezi olmayan sabit paradır.

Acala (ACA) Token:

ACA, Polkadot’un DeFi merkezine güç sağlayan yardımcı program belirtecidir.

Aca Token Özellikleri:

 • İşlem ücretleri: Mikro gaz ücretlerine ve akıllı sözleşme yürütmesine güç sağlar. Acala’nın esnek ücret tokenleri ile USDT, USDC, aUSD, DOT, BTC, ETH ve daha fazlasıyla işlem yapabilirsiniz.
 • Node Teşviği: Ağ düğümlerini mesajları izlemek ve Polkadot’a iletmek için teşvik eder.
 • Yönetim: Topluluğa oy verme, konsey üyelerini seçme ve Acala’nın gelişimini yönlendirme yetkisi verir.
 • Algoritmik Risk Ayarı: Faiz oranları veya teminat oranı gibi risk parametrelerini otomatik olarak ayarlar.
 • Palet Dağıtımı: Ekiplerin, ACA’yı stake ederek Acala blok zincirinde yeni Substrate paletlerini dağıtmasına izin verir.

ACA Tokenomics:

ACA, 1.000.000.000 sabit arza sahiptir. Token Adı: ACA Token Ağı: Polkadot Maksimum Arz: 1.000.000.000 Tedarik Profili: Sabit ve Deflasyonist ACA Token Dağıtımı: Parachain Müzayede Token Bilgileri: ACA, DOT ile Parachain Müzayedesini destekleyen katılımcılara ödüllendirilecektir. Alındıktan sonra, bu ACA’nın bir kısmının kilidi açılacak ve devredilebilecek, kalan kısmı ise parachain slot süresi boyunca kademeli olarak kazanılacak ve serbest bırakılacaktır. Acala Ekosistemi: Bu program, Acala’nın teknolojileri ile entegre olarak Acala’da uygulanan projeleri tanımlar, devreye alır ve destekler. Ekosistem projeleri, teknik, finansman ve pazarlama işbirlikleri ve ötesi için fırsatlara sahip olacaktır.

Ekosistemdeki tüm Projeleri incelemek için; https://acala.network/ecosystem

ACA Token Stake Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar, ACA staking programı sırasında ACA’larını stake edebilecek ve ACA ödülleri kazanabilecekler.

1) Acala Apps‘a bağlanın. Sol taraftaki Kazan’a tıklayın.

2) Teminat (Collateral) Staking’e ve ardından ACA Yatırma/Çekme’ye (Deposit/Withdraw ACA) tıklayın.

3) Stake etmek istediğiniz ACA miktarını girin ve ardından Para Yatırma’ya (Deposit) tıklayın. Stake’i kaldırmak için işlem ücretleri ödemeniz gerekeceğini ve bu işlem ücretlerini ödemek için stake edilen ACA’nızı kullanamayacağınızı unutmayın.

4) Stake ettiğiniz ACA miktarı Stake Edilmiş olarak görünecektir. Ayrıca ACA ödüllerinizi takip edebilecek ve isterseniz bu ödülleri talep edebileceksiniz.
NOT: ACA ödüllerinin bir Sadakat Bonusuna tabi olduğunu unutmayın. ACA’nızı kaldırabilir ve yine de Sadakat Bonusunuzu kazanabilirsiniz, ancak ödülleri talep etmek ACA bonusunuzu kaybetmenize neden olur.

5) Kullanıcılar, Talep Et’i (Claim) tıklayarak ACA ödüllerini talep edebilirler. Kullanıcılar ayrıca, Para Yatırma Para Çekme’ye (Deposit Withdraw) tıklayarak ve ardından çekmek istedikleri tutarı girerek stake ettikleri ACA’larını çekebilirler.

Tüm stake ödülümü kazanmak için ne yapmam gerekiyor?

Tüm staking ödülünü kazanmak için, kullanıcıların tam dört ay boyunca ACA’larını stake etmeleri ve program sona erene kadar ACA ödüllerini talep etmemeleri gerekir.

ACA’mı istediğim zaman unstake edebilir miyim?

Evet. Kullanıcılar istedikleri zaman ACA’larını unstake edebilirler. Ancak, herhangi bir ek ACA ödülü almayacaksınız. Sadakat Bonusunuzu saklamak istiyorsanız, ACA ödüllerinizi talep etmeden önce Sadakat Döneminin bitmesini de beklemelisiniz.

Acala hakkında daha detaylı bilgi için Acala Whitepaper; https://github.com/AcalaNetwork/Acala-white-paper

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.