Yeni Araştırma; Stake Edilmiş ETHların Çekim İşlemlerini Sağlayacak Yeni Ethereum Güncellemesinin Etkisini İnceliyor


0

Yeni araştırma, gelecek ay stake ettikleri Ethereum’u (ETH) geri çekebilecek yatırımcıların olası etkilerini inceliyor.

Kripto borsası Binance’in piyasa istihbarat kolu olan Binance Research, toplam arzın yaklaşık %14’ü olan 25 milyar dolardan fazla değere sahip 16,5 milyondan fazla stake edilmiş Ethereum olduğunu söylüyor.

Gelecek ay Şanghay’da planlanan yükseltme gerçekleştiğinde, stake edilmiş ETH’ye sahip olanlar varlıklarını geri çekmeye başlayabilir. Yükseltme, Ethereum İyileştirme Önerisi 4895 (EIP-4895) olarak da bilinir.

Yükseltmenin bir satışı tetikleyip tetiklemeyeceğini anlamak için Binance Research, önce ETH’nin çoğunun nereye yatırıldığına bakar.

En büyük tek ETH hissesi, yaklaşık 5 milyar ETH ile likidite sağlayıcısı Lido’dur, yani toplam ETH’nin %29,2’si. ETH’nin bir sonraki en büyük staking’i %26 ile Coinbase ve Binance gibi büyük kripto borsalarında, ardından %25 ile kendi başlarına stake yapanlar geliyor.

Daha sonra Binance Research, stakinglerin durumuna bakar.

Binance Research’e göre, ETH stake edenlerin büyük bir kısmı, aylardır ellerindeki likiditeye erişebiliyor, bu da bu segmentin herhangi bir ani satışla sonuçlanma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

“ETH stake edenlerin %57’sinin zaten aylardır hem anaparaları hem de ödülleriyle birlikte likiditeye erişebiliyor olması. Bazı yönlerden, Şanghay Yükseltmesi’nden sonra satış yapmak için gerçek bir nedenleri olmadığı için bu kullanıcı grubu hakkında neredeyse endişelenemeyiz.”

Binance Research, solo stake edenler gibi %42,3 “likit olmayan” stakerların bu noktada satış yapmak için herhangi bir nedenleri olup olmayacağını sorguluyor.

“Bu grupların çoğuna ‘ETH-maksileri’ denilebilir… bana söyleyin, bu grup ETH’yi 1.600 dolardan satmak için acele mi ediyor?”

Büyük bir satışa karşı konuşuyor gibi görünen bir başka veri noktası da, kaç tane ETH-stakerinin su altında olduğu. Araştırmaya göre, ETH stake edenlerin sadece %31’i kâr elde ediyor.

“ETH hissedarlarının çoğu su altında ve mevcut ETH fiyatından satış yapmak için çok az finansal teşvikleri var (en azından tamamen matematiksel bir temelde).

Verilerin öne sürdüğünden daha fazla satış olursa, Binance Research, ETH fiyat oynaklığını azaltmak için para çekme limitleri olduğunu söylüyor.

Ethereum, yazı yazarken 1.702 dolar değerinde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.