ABD SEC, Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon’u ‘Kripto Planlarında Yatırımcıları Dolandırmakla’ Suçladı


0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), zor durumdaki stablecoin ihraççısı Terra’nın (LUNA) kurucusunu “kripto şemalarında” yatırımcıları dolandırmakla suçluyor.

Yeni bir basın açıklamasında SEC, Terra’nın gözden düşmüş eski CEO’su Do Kwon’a karşı, Terra’nın artık feshedilmiş algoritmik stablecoin’i TerraUSD merkezli milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılık planını planladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyor.

Düzenleyici kurum, Nisan 2018’den Terra ekosisteminin Mayıs 2022’deki düşüşüne kadar Kwon’un yatırımcıları, değerinin artacağını iddia ettikleri TerraUSD gibi tokenler satarak yasadışı bir şekilde milyarlarca dolar topladığını iddia ediyor.

Şikayet ayrıca Kwon’un TerraUSD’nin istikrarı ve Anchor Protocol aracılığıyla %20 faiz kazanan getiri getiren bir varlık olduğu hakkında yalan söyleyerek yatırımcıları yanılttığını iddia ediyor.

SEC ayrıca, kendisini arayan Güney Koreli yetkililere göre bilinen son yeri Sırbistan’ın Balkan ülkesi olan Kwon’un, önde gelen bir Kore mobil ödeme uygulamasının işlemleri halletmek için LUNA’nın blok zincirini kullandığı konusunda yatırımcılara yalan söylediğini iddia ediyor.

SEC Başkanı Gary Gensler tarafından belirtildiği gibi,

“Terraform ve Do Kwon’un, en başta LUNA ve Terra USD olmak üzere bir dizi kripto varlık menkul kıymeti için gerektiği gibi halka tam, adil ve gerçeğe uygun açıklama sağlamadığını iddia ediyoruz. Yatırımcılar için yıkıcı kayıplara yol açmadan önce güven oluşturmak için yanlış ve yanıltıcı beyanları tekrarlayarak dolandırıcılık yaptıklarını da iddia ediyoruz…

Bu dava, bazı kripto şirketlerinin menkul kıymetler yasalarına uymaktan kaçınmak için ne kadar ileri gidebileceklerini gösteriyor, ancak aynı zamanda SEC’in kendini işine adamış kamu görevlilerinin gücünü ve bağlılığını da gösteriyor.”

TerraUSD ABD dolarından çekildikten sonra geçen yıl Terra ekosistemi çöktü ve hem kendisinin hem de LUNA’nın %99,99’un üzerinde çökmesine neden oldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.