Terra Luna 2.0 Nedir? Terra Luna Coin 2.0 Airdrop Nasıl Alınır?


0

Terra Luna Coin Son Dakika Analiz

Herkese  Merhabalar; 

Mayıs ayının en çok konuşulan coini olan LUNA; Terra 2.0 güncellemesi ile birlikte, hala gündemin en üst sırasındaki yerini korumaya devam ediyor. Luna Koruma Vakfı Başkanı Do Kwon’un, Terra Agora’daki “Luna’yı Kurtarma Planı” topluluk tarafından olumlu karşılanmış ve oylamanın sonlanması beklenmişti. Dün itibariyle oylama sonuçlandı ve artık plan devreye alınmaya başlıyor. Peki şimdi ne olacak? Plan ne zaman devreye giriyor? Yeni Luna coinler nasıl dağıtılacak? Bu yazımızda sizlere yeni luna coinlerin dağıtım sürecini, hangi borsaların desteklediğini, Luna coinin geleceği nedir? ve eski Luna’lara ne olacak? sorularını; hızlı ve en anlaşılır biçimde cevaplayacağız. Hazırsak başlayalım!

Luna 2.0; çöküşün ardından ekosistemi tekrar canlandırmayı amaçlayan, yeni Terra blok zincirinin coini olacak. Evet yanlış duymadınız. Yeni bir blokzincir. Do Kwon ilk teklifinde ağı çökme öncesi bir zaman diliminden forklamayı yani çatallamayı ve devam etmeyi önermişti ancak topluluk tarafından kabul edilmeyince yepyeni bir blok zincir başlatmaya karar verdi. Blok zincir yeni olacak ama Coin adı yine eski ismi yani Luna olacak. UST ise yenileme planında yer almadığından yeni blok zincirde var olmayacak. Mevcut Luna ve UST coinler de artık Luna Klasik ve UST Klasik adıyla anılmaya başlanacak. Yeni Luna coinlerin dağıtımı için çöküş öncesi hem LUNA hem de UST tutanlar ve düşüş başladıktan sonra coin alımı yapan kişilerden oluşan 4 grup belirlendi.

Ekip, çöküş öncesi dönemin anlık görüntüsünü  7 Mayıs günü TSİ 18 olarak alacak. Çöküş sonrası SnapShout yani anlık görüntü alımı ise, 26 Mayıs TSİ 23:00 olarak belirlendi. Çatallanma olmayacağı artık bilinen, yeni blok zincir Terra 2.0’ın coin dağıtımları ise şöyle olacak. Yeni LUNA’nın yüzde 35’i saldırı öncesi LUNA sahiplerine, yüzde 10’u saldırı öncesi UST sahiplerine, yüzde 10’u saldırı sonrası Luna sahiplerine ve yüzde 15’i saldırı sonrası UST sahiplerine gidecek. Ayrıca %30’luk kısmı  LUNA Classic tokenleri tarafından yönetilen bir topluluk havuzuna airdrop yoluyla bırakılacak. Ayrıca; 10.000 LUNA’dan az miktar bulunan cüzdanlara, başlangıçta airdrop’un yüzde 30’u; 2 yıllık süreçte ise kalan yüzde 70’i dağıtılacak. 10 bin ve 1 milyon LUNA bulunan cüzdanlara 1 yıllık bekleme süresinin ardından 2 yıl içerisinde; 1 milyondan fazla LUNA bulunan cüzdanlara ise 4 yıllık bir süreç sonunda airdrop’lar yollanacak. 

Hemen burada örnek bir hesaplama yaparsak; X kişisi cüzdanında; saldırı öncesinde 200 LUNA ve 4800 Terra USD (UST) bulundurduğunu ve saldırı sonrasında ise 1000 LUNA ve 2000 UST daha aldığını varsayalım. Yeni plana göre, saldırı öncesi ve saldırı sonrası satın aldığı kripto paralar ayrı ayrı değerlendirilecek. Yeni çıkarılacak token’ın arzı 1 milyar olarak açıklandığından, %35’i olan 350 milyon adet LUNA ilk etapta dağıtılacak. Bu sebeple saldırı öncesi LUNA’nın 350 milyon arzı olduğunu varsayarsak; 200 LUNA bulunduran X kişisinin, %30’luk payı yani 60 adet yeni LUNA’sı, 27 Mayıs tarihinde gönderilecek ve geri kalanı 2 yıllık süreçte cüzdanına ulaşacak.

1 dolar sabitliği bozulmadan önce elinde UST tutanlara 1:0,033 oranında, çöküş sonrası UST alanlara ise, 1:0,13 oranında dağıtım yapılacak. Bu dağıtım planına göre 26 Mayıs anlık görüntüsünde 1.000 UST’si olan biri, 13 yeni LUNA sahibi olacak. Ayrıca Terra ağının en büyük Defi platformu Anchor’da kilitli olan 500 binden az aUST’niz bulunuyorsa, yine airdrop hakkını bulunmaktadır. Luna coinleri ağ üzerinde bulunanlar ise; Genesis yani ağın ilk başlangıcında, tüm Luna coinler ağ güvenliğini korumak için otomatik olarak Terra doğrulayıcılarına aktarılacağından; doğrulayıcılardan çekmek zorundalar.

Peki mevcut Luna ve UST Coinlere Ne Olacak?

Luna ve UST Coin artık yoluna eski blok zincir üzerinde devam edecek. Ayrıca Terra topluluğu çöküşe UST’nin sebep olduğunu düşünüyor ve yeni blokzincirde UST’nin bulunmamasını sağladı. Yani yeni Terra ağının, kendi stabil coini olmamış olacak. Bu çöküşten etkilenen borsalar da, bir an önce sağlıklı bir çözümün doğmasını bekliyordu ve yeni Luna planını hemen uygulamaya başladılar. Başta Gate io olmak üzere; Binance, FTX, Bybit, Kucoin gibi borsalar LUNA 2.0 ve Airdrop programını destekleyeceğini belirttiler. Hali hazırda bazı borsalar, mevcut Luna paritelerini LUNA klasik ve UST klasik olarak değiştirmeye başladılar bile. LUNA coin tekrar eski günlerine döner mi, tekrar 100 dolar seviyelerini görür mü bilinmez ancak, bu çöküşün altında birçok insanın mağdur olduğu bilinmekte. Luna coinleri borsa cüzdanlarında olanlar, merakla Airdrop başlama sürecini bekliyorlar.

Bu arada hatırlatmak istiyoruz; Binlerce Altcoini yüksek hacimli paritelerde alıp-satmak, marjin işlemler ve Startup ile yüzlerce kat değerlenen ön satışlara katılmak için; Gate io borsasının, Pusula Finans ailesine özel, yüksek komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Gate io borsası kayıt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden önce, son olarak şunu söylemek istiyoruz; Terra 2.0 planına göre; 10 binden fazla Luna coin tutanlara, coinleri daha geç dağıtılacağından dolayı, yeni Luna coin fiyatının ani düşüşleri engelleme planı, işe yarayabilir. Nispeten küçük yatırımcıların nasıl tepki vereceği ve yeni coini nasıl değerlendireceklerini zaman gösterecektir. Satarak zararını çıkartmak isteyenler de elbet olacaktır.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.