YENİ TERRA LUNA COİN – TERRA LUNA 2.0! – TERRA LUNA GELECEĞİ!


0

Bu ay en çok konuşulan olay olan LUNA gündemin en üst sırasında yer almaya devam ediyor. Luna Vakfı Başkanı Do Kwon’un Terra Agora’daki “Luna’yı kurtarma planı- 2” teklifi oylama süreci sonlandı ve topluluktan onay almış oldu. Artık Yeni Luna Geliyor!

Bir dönem marketin en büyük 7. kripto parası olan Luna’ya ne olacak? Kurtarma Planı nasıl işleyecek? Coinler Nasıl Dağıtılacak? Eldeki Coinlere Neler Olacak? Son olarak da Luna Coin düştüğü bu durumdan kurtulabilir mi? Şuan Luna coin alınır mı? Hepsini hızlıca değerlendireceğiz.

Tüm marketin çöküşüne kadar uzanan bu sürecin, nasıl başladığını bilmiyorsanız; ilk yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Şimdi gelelim; Sırada ne var? Çözüm ile ilgili önümüzdeki süreçte, Luna yatırımcılarını neler bekliyor?

Kurtarma Planında Ne Var?

Kurtarma Planı-2 geçtiğimiz hafta oylamaya sunulmuştu ve oylama süreci dün sonlandı. Topluluğun yüzde 80’inden fazlasının katıldığı oylamada %66 oranda evet ve %12 oran hayır çıktı ve oylama dün sonlandı. Luna 2.0, çöküşün ardından Terra Luna ekosistemini tekrar canlandırmayı amaçlayan yeni Terra blokzincirinin coini olacak.

Oylamayı dileyen burdan görüntüleyebilir.

Ne Zaman Çıkıyor?

Ayrıca Terra 2.0’ın başlatılacağı tarih açıklandı. Buna göre yeni Blockchain’in başlatılması 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Geçtiğimiz gün Terra’nın resmi Twitter hesabı üzerinden bir fork yani çatallanma olmayacağı, Terra 2.0’ın yeni bir Blockchain olacağı açıklanmıştı.

Coinler Nasıl Dağıtılacak? Kimler LUNA Airdrop’undan yararlanacak?

Terra 2.0 yerel coinin adı yine LUNA olacağı daha önce belirtildi. Şu an piyasadaki LUNA tokenleri ise LUNA Classic olarak güncellenecek. Yeni tokenlerin dağıtımı için ise 4 farklı grup belirlendiği açıklandı.

Yapılan duyuruya göre gruplar çöküş öncesi hem LUNA hem de UST tutanlar ve düşüş başladıktan sonra token alımı yapan kişilerden oluşacak. Ekip, çöküş öncesi dönemi belirlerken 7 Mayıs tarihini baz alacak ve bu tarihte bir anlık görüntü alacak. Çöküş sonrası dönem ise 27 Mayıs olarak belirlenecek.

 • Saldırı öncesi Luna sahipleri: %35
 • Saldırı sonrası Luna sahipleri: %10
 • Saldırı öncesi aUST sahipleri: %10
 • Saldırı sonrası UST sahipleri: %15
 • Topluluk Havuzu: Luna stakerları tarafından kontrol edilen %30 (geliştiriciler için %10).

7 Mayıs tarihi için alınan anlık görüntüye göre token sahiplerinin bire bir oranına yakın bir airdrop alacağı söylendi. Çöküşten sonra token alanlara ise 1:0,0000015 oranında token dağıtımı yapılması planlanıyor. Buna göre çöküş sonrası LUNA alanlar örneğin elinde bulan her 10.000 LUNA için 0,15 yeni LUNA sahibi olacak.

UST sahipleri için ise sabitlik bozulmadan önce elinde tutanlara 1:0,033 oranında dağıtım yapılacak. Diğer yandan çöküş sonrası UST alanlara ise 1:0,13 oranında dağıtım yapılacak, yani bir birim UST için 0,013 yeni LUNA tokeni verilecek. Bu dağıtım planına göre 27 Mayıs anlık görüntüsünde 1.000 UST’si olan biri, 13 yeni LUNA sahibi olacak.

Blockchain kurulumu bu hafta sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi halinde airdrop ile hak edilen miktarıın yüzde 30’u peşin olarak dağıtılacak. Geri kalan %70’lik hak ediş miktarının ise 6 aylık periyodlarla 2 yıl için dağıtılması planlanıyor.

Çöküş öncesinde elinizde LUNA varsa ve bunlar stake türevlerinde yer alıyorsa airdrop’tan yararlanabileceksiniz. Ayrıca Anchor’da kilitli olan 500 binden az aUST’niz de bulunuyorsa yine airdrop hakkınız bulunuyor.

Mevcut Luna ve UST Coin Ne Olacak?

Luna Coin artık yoluna “LUNA Classic” olarak devam edecek. Bu tamlama size bir yerden tanıdık geldiyse eğer “Ethereum Classic – Ethereum Dao Olayı” yazımızı okuyabilirsiniz. Yeni zincir, UST sabit parasını tamamen atacak. Topluluk, UST’nin başarısızlığının çökmeye neden olduğu göz önüne alındığında, bu önlemi destekliyor. Yani Luna coin için artık bir stablecoin söylemi kalmamış olacak. Borsalar mevcut Luna paritelerini LUNAC ve USTC olarak değiştirmeye başladı.

Luna Coin Alınır Mı?

Coinmarketcap verilerine göre LUNA/USD paritesi şu an 0,00015$ seviyelerinde. Yeni Luna coinin listelenmesini beklemekte fayda olduğunu düşünüyoruz çünkü listelenmenin ardından neler yaşanacak kestirmek güç. Luna Classic sahipleri elindeki yeni Luna’ları satacak mı yoksa sahiplenecek mi henüz netleşmiş değil.

Hangi Borsalar Destekliyor?

Binance, Bybit, Gateio gibi sektörün lider borsaları da yeni Luna Coin’e taşınma işlemi ve airdropları destekleyeceğini belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.