SEC, Do Kwon’un Geçen Yıl Terra (LUNA) Ekosistemi Patladığında 10.000 Bitcoin’i (BTC) Transfer Ettiğini İddia Etti


0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra’nın kurucusu Do Kwon’un, geçen yılın Mayıs ayında LUNA ekosistemi çökerken şu anda yaklaşık çeyrek milyar dolar değerinde olan 10.000 Bitcoin (BTC) transfer ettiğini iddia etti.

SEC’den gelen bir şikayette düzenleyici, Kwon’un BTC’yi Terraform Labs ve Luna Foundation Guard’dan (LFG) aldığını ve bir İsviçre banka hesabına aktardığını söylüyor.

SEC, şimdiye kadar geçen yılın Haziran ayından bu yana 100 milyon doların üzerinde BTC’nin nakde çevrildiğini iddia ediyor.

“Davalılar hala Terraform ekosisteminden elde edilen değerli gelirleri elinde tutuyor. Davalılar özellikle Terraform ve Luna Foundation Guard kripto varlık platformu hesaplarından barındırılmayan bir cüzdana veya soğuk cüzdana 10.000’den fazla Bitcoin aktardı.

Terraform ve Kwon, Mayıs 2022’den bu yana periyodik olarak Bitcoin’i bu cüzdandan İsviçre merkezli bir finans kuruluşuna aktardı ve aktarmaya devam ediyor ve Bitcoin’i nakde çevirdi.

Haziran 2022 ile bu şikayetin tarihi arasında, bu İsviçre hesabından 100 milyon doların üzerinde itibari para çekildi.”

SEC, geçen hafta Kwon’u LUNA ve Terra USD (UST) ile ilgili olarak yatırımcıları dolandırmakla suçladı.

SEC Başkanı Gary Gensler tarafından belirtildiği gibi,

“Terraform ve Do Kwon’un, en başta LUNA ve Terra USD olmak üzere bir dizi kripto varlık menkul kıymeti için gerektiği gibi halka tam, adil ve gerçeğe uygun açıklama sağlamadığını iddia ediyoruz. Yatırımcılar için yıkıcı kayıplara yol açmadan önce güven oluşturmak için yanlış ve yanıltıcı beyanları tekrarlayarak dolandırıcılık yaptıklarını da iddia ediyoruz…

Bu dava, bazı kripto şirketlerinin menkul kıymetler yasalarına uymaktan kaçınmak için ne kadar ileri gidebileceklerini gösteriyor, ancak aynı zamanda SEC’in kendini işine adamış kamu görevlilerinin gücünü ve bağlılığını da gösteriyor.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.