SEC Başkanı, Bitcoin Dışında Her Kriptonun Menkul Kıymet Olduğunu Yeniden İddia Etti


0

Gensler, Bitcoin dışındaki tüm kripto işlemlerinin menkul kıymetler yasalarına tabi olduğu görüşünü yeniden ileri sürdü. Avukatlar aynı fikirde olma eğilimindedir.

Gary Gensler’in New York Mag (NYMAG) ile yaptığı son röportaj, kripto endüstrisinde yine tüyler ürpertti.

SEC başkanı, Bitcoin için spot ticaret dışında, tüm kripto varlıklarının ve tüm geçişlerin ABD menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu düşündüğünü yineledi .

Kripto varlıkları henüz resmi olarak sınıflandırılmamış olsa da Gensler, “Bitcoin dışındaki her şeyin” menkul kıymet olduğunu söyledi.

Ona göre, tüm kripto projelerinin ve ağlarının arkasındaki insanlar gizlice yatırımcıları jetonları satın almaya çekmeye çalışıyor.

“Çeşitli karmaşık ve yasal olarak opak mekanizmalar kullanan bu kripto para birimlerinin arkasında insanlar var, ancak en temel düzeyde, tokenlerini tanıtmaya ve yatırımcıları cezbetmeye çalışıyorlar.”

Finans Avukatları Katılmıyor

Özünde, “bu belirteçlerin menkul kıymetler olduğunu çünkü ortada bir grup olduğunu ve halkın bu gruba dayalı olarak kar beklediğini” savundu.

Blockchain Association’da avukat ve baş politika sorumlusu Jake Chervinsky, Gensler’in sözlerinin veya görüşünün yasa olmadığını savundu. 26 Şubat’ta şunları söyledi :

“SEC, davasını mahkemede kanıtlayana kadar bunlardan herhangi birini düzenleme yetkisine sahip değil. Her varlık için, her biri, ayrı ayrı, teker teker.”

Bu fikir, Kongre’yi kripto varlıklarının mevzuatını ve resmi sınıflandırmasını hızlandırmaya çağıran SEC Komiseri Hester Pierce tarafından yinelendi. O zamana kadar, SEC gibi düzenleyiciler , bu yıl zevkle yaptıkları gibi, bu yaptırım eylemleriyle işleri kendi ellerine alacaklar .

SEC’in Kraken baskısına yanıt olarak bu ayın başlarında, “Gelişmekte olan bir sektörde yasaların ne olduğunu insanlara anlatmak için yaptırım eylemlerini kullanmak, düzenlemenin verimli veya adil bir yolu değil” dedi .

ABD’de dijital varlıklar için sağlam bir düzenleyici çerçeve bulunana kadar SEC, yargı yetkisine sahip olsun ya da olmasın kriptoya karşı savaşını sürdürecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.