MahaDAO Hakkında Rehber Kılavuz


1

MahaDAO’nun cesur bir misyonu var: küresel ekonomik sistemlerdeki sistemik enflasyon ve hiperenflasyon kusurunu düzeltmek. Bu kusur, dünya genelinde para birimlerinin sürekli değer kaybetmesine ve uzun vadede satın alma güçlerinin düşmesine neden oluyor.

MahaDAO Nedir?

MahaDAO, MAHA topluluğunun üyeleri tarafından yönetilen ve idare edilen merkeziyetsiz bir otonom kuruluştur (DAO). Burada, token sahipleri, merkeziyetsiz yapının işletilmesinde ve bakımında rol oynamaktadır.

Steven Enamakel, MahaDAO’nun kurucusu ve CEO’sudur. Bilgisayar Bilimi ve Ekonomiye olan ilgisi, MahaDAO’nun gelişiminin arkasındaki itici güçtür. Kripto topluluğunun genel ekonomiye nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğünü ayrıntılarıyla anlatan birkaç görüş makalesi yazdı.

Topluluğun iki ana belirteci vardır: MAHA ve ARTH

MAHA Coin

MAHA, faaliyetlerde ve topluluğun genel gelişiminde çok önemli bir rol oynayan Maha ekosisteminin kilit üyeleri tarafından tutulan bir tokendir. $MAHA sahiplerinin ekosistemin önemli kararlarında oy kullanmasına izin veren bir yönetişim tokenidir. Temel olarak, MahaDAO’nun başarısı büyük ölçüde yöneticilerine bağlıdır, bu nedenle MAHA sahipleri, alan içindeki tüm faaliyetlerin ana belirleyicisidir.

MAHA, token sahiplerine, $ARTH (aşağıya bakın) için tasarruf oranları, istikrar ücretleri, yön, strateji ve gelecekteki eylem planı hakkında oy verme yetkisi vermektedir.

MAHA Token Ekonomisi

10 yıl boyunca erişilebilir olacak toplam 10 milyon $MAHA token arzı olacak. Dağılım oranları aşağıdaki gibidir;

MAHA token arzının %67’sinden fazlası topluluk ve büyüme ile ilgili faaliyetlere tahsis edilmiştir.

MahaDAO topluluk üyeleri: %70 (7.000.000 MAHA)
Özel satış yatırımcıları: %15 (1.500.000 MAHA)
Ekip üyeleri ve gelecekteki çalışanlar: %7 (700.000 MAHA) (Dağıtım: Toplam 4 yıl ve 2. yıldan itibaren başlar – Ocak 2021)
Çekirdek yatırımcılar: %5 (500.000 MAHA)
Danışmanlar: %3 (300.000 MAHA)

10. yılın sonunda, MahaDAO ekosistemine sürekli olarak katılan ve katkıda bulunan aktif topluluk üyelerinin olumlu bir şekilde ödüllendirildiği, yılda %2 veya 200.000 MAHA tokenlik sürekli bir enflasyon oranı vardır.

MAHA Token 10 Yıllık Dağıtım Tablosu

ARTH Valuecoin

ARTH Valuecoin, satın alma gücünü süresiz olarak korumak için özel olarak tasarlanmış, dünyada türünün ilk örneklerinden olan bir stablecoin’dir. ARTH ile birlikte, MAHA topluluğu; mevcut finansal yapıda devrim yaratmayı amaçlamıştır.

Kripto alanında bir sürü stablecoin varken, gerçek şu ki bu stablecoin’ler daha önce bahsettiğimiz enflasyon ve değer kaybı eğilimlerine karşı çok hassas olan ABD Dolarına sabitlendi. Aslında, tüm USD’nin %35’i yalnızca 2020’de basıldı ve devam eden yıllarda daha fazla basım yapıldı. İşte ARTH’ın bir fark yaratması amaçlanan mantık burası çünkü bu valuecoin normal bir stablecoin’den büyük ölçüde farklıdır ve ekonomik durumdan bağımsız olarak sahiplerinin sabit ve istikrarlı bir satın alma gücüne sahip olmalarını sağlamaya yöneliktir.

MahaDAO sisteminde, bir ARTH sahibi değişken teminatlarını Teminatlı Borç Pozisyonuna (CDP) her yatırdığında, ARTH üretir.

ARTH hakkında daha fazla bilgi almak için Arth dokümantasyonunu inceleyebilirsiniz.

Valuecoin nedir?

Valuecoin, fiyatı sabit olmayan, ancak değeri (stablecoin’den farklı olarak) olan bir para birimidir. Valuecoin’ler, içsel satın alma gücünü asla tüketmez.

Temel terimlerle ifade etmek gerekirse, bir öğenin (örneğin bir oyuncak araba) şu anda 3 ARTH’ye mal olması durumunda, gelecekte de daha pahalı olmayacağı anlamına gelir. Yani bundan 5 yıl sonra veya hatta 10 yıl sonra da, aynı oyuncak araba 3 ARTH’ye mal olmaya devam edecek.

MAHA’daki geliştirici ekibi, MakerDAO’nun yedek kasasını elden geçirerek bunu başarabildi. Stablecoin kasası artık bir düzenleyici görevi görüyor ve içinde kilitli olabilecek teminatların yönetilmesine yardımcı oluyor ve aynı zamanda ARTH belirtecinin istikrarlı bir şekilde üretilmesine ve desteklenmesine yardımcı oluyor.

Özünde, ARTH Valuecoin, uzun vadede, stablecoin’lerin geçerli ve doğal halefi olabilir.

Maha Likidite Madenciliği

Genel olarak DeFi, kripto varlıklarını sistemin çalışması için dağıtan kullanıcılarını ödüllendirmeyi amaçlar. Bu, MahaDAO’da da farklı değil, çünkü sonunda piyasalara likidite sağlayanları MAHA tokenleri ile ödüllendirmeyi amaçlayan piyasa yapımına yönelik bir topluluk yaklaşımı benimsiyor.

ARTH belirtecini oluşturmak için likidite sağlayanlar tarafından 5 yıl boyunca MAHA tokenin farm edilmesi gerekir. Madencilik ödülleri haftalık olarak dağıtılıyor ve bir madenci ayrıca faiz kazanmak için ARTH belirtecini stake edebilir.

MAHA DeFi Platformuna Giriş

NFT’ler için MAHA Kilitleme

MAHA tokenlerinin ne kadar çok ve ne kadar süreyle kilitlendiğine bağlı olarak, oylama gücüne sahip NFT’ler oluşturmak için, MAHA kilitlenmektedir. Kullanıcılar MAHA’larını kilitlediğinde, MAHAX puan kazanır ve MAHAX, kullanıcının aldığı oylama gücünün bir temsilidir.

NFT Stake Etme

MAHAX NFT ‘leri stake edilmedikçe yönetişim platformunda hiçbir işlevselliğe sahip değildir. NFTler, ücret kazanma, oy kullanma yetkisini kullanma, bir grup kişiye meşruiyet sağlama vb. gibi faydaları içerir.

Ücret ve Ödül Kazanma

Katılımcıları MahaDAO ekosisteminde pay almaya teşvik etmek için yönetişim portalı, pay sahiplerinin kullanıcı faaliyetlerine dayalı olarak ücret talep etmelerine olanak tanır.

Bazı ücretler ekosistemde pasif katılımcı olarak kazanılabilirken, bazı ücretler DAO üyelerinin daha aktif katılımını gerektirir. Üyelerin aldığı dört tür ücret vardır: Enflasyon Ödülleri, Protokol Ücretleri, Yönetişim Oylamasından Alınan Ödüller, Havuz teşviklerinden ödüller

MahaDAO dokümanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

MAHASTARTER

MahaStarter, MahaDAO Ekosistemi için Ön Satış platformudur. Tüm MAHA hissedarları, ön satış proje tokenlerine ve IDO/IBO’lara özel erişim hakları elde ediyorlar.

Alımlar iki tür havuzlarda gerçekleştiriliyor. Public havuza, başvuranlar arasından whitelist seçilenler katılabiliyor; Mahax havuzaysa MAHA kilitleyerek Mahax puanı kazananlar katılabiliyor.

Şu ana kadar platform üzerinde; Scallop (SCLP) ve Forward projelerinin ön satışları gerçekleştirildi.

MahaDAO Kullanıcı Deneyimleri

MahaDAO topluluğu aşağıdaki özelliklere sahip oluyorlar:

İşlem ücreti yok

Bu ekosistemdeki tüm işlemler ücretsizdir, bu da kullanıcıların işlemleri için tek kuruş ödemeden ARTH alıp gönderebilecekleri anlamına gelir.

MahaDAO, Ethereum EVM kullanarak Matic Network üzerinde de çalıştığından dolayı, sistem, kullanıcılarını işlem ücretlerinden etkili bir şekilde koruyabiliyor ve aynı zamanda üçüncü taraf uygulamalarının kendilerine çok az veya sıfır maliyetle sisteme entegre edilmesini kolaylaştırıyor.

Hızlı İşlemler

MahaDAO’daki ekip, sistemdeki işlemleri ışık hızı olarak tanımlıyor. Bunun nedeni, ARTH tokenin işlem hızını işlem başına 3 saniye kadar hızlı olacak şekilde geliştirmek için çalışmış olmalarıdır.

Kullanıcı Arayüzü

Kriptodaki birçok proje yürütücüsü, kullanıcılarının deneyimlerinden habersizdir. Pek çok geliştirici, kullanıcılarını memnun etmektense çığır açan bir konseptin uygulanmasına öncelik verir. Bununla birlikte MahaDAO, kullanıcı deneyimini çok ciddiye alırken, aynı zamanda platformlarını finans sektörünü baştan yaratmak için kullanırken, mümkün olduğunca sorunsuz ve eğlenceli hale getiriyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.