Ripple, Karadağ ile Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Anlaşmasını İmzaladı – XRP Dahil Edildi mi?


0

Ülkenin merkez bankasına göre, ödeme şirketi Ripple, Montengero ile bir CBDC pilot programı başlatmak için bir anlaşma imzaladı.

Karadağ Merkez Bankası (CBCG), bir basın açıklamasında, ülkenin ilk CBDC’sini veya “ulusal stabilcoini” başlatmak için bir “strateji ve pilot program” geliştirmek için Ripple ile çalışmayı kabul ettiğini söyledi.

Merkez bankası diyor

“CBCG’nin temel hedefleriyle uyumlu olarak, dijital para biriminin tanıtımı, finansal hizmetleri dijitalleştirmeye ve Karadağ vatandaşları için daha fazla finansal erişilebilirliğe sahip bir dünyayı teşvik etmeye yönelik bir başka adımdır.”

CBCG Başkanı, Karadağ’ın “güncel” ulusal bankacılık trendlerini takip ettiğini ve yeni CBDC’de Ripple ile işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.

“Proje boyunca CBCG, ana blockchain teknolojisinin işlevselliğini ve potansiyelini test etmek için pratik bir dijital para birimi veya güvenli para birimi çözümü oluşturmak için Karadağ Hükümeti ve Karadağ akademisi ile birlikte çalışacak.”

XRP destekçisi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı davanın yakın takipçisi avukat Jeremy Hogan, XRP Ledger’ın (XRPL) Ripple’ın CBDC programı ile etkileşime girebileceğini söylüyor.

“Bir olasılık, belirli bir belirteçle temsil edilen bir IOU olarak XRPL’nin üzerine bir CBDC’nin verilebilmesidir. Bu, CBDC’nin XRP Defterinin hızlı/verimli yerleşim sürelerinden yararlanmasına izin verecektir.

Diğer bir olasılık da, CBDC’nin Merkez Bankasının, kullanıcıların CBDC’yi yatırmasına ve çekmesine izin veren XRPL üzerinde bir “ağ geçidi” açabilmesidir. Bu, CBDC’nin XRP Defterindeki XRP ve diğer dijital varlıklarla birlikte kullanılmasına izin verecektir.”

Karadağ başbakanı Dr. Dritan Abazoviç, bu yılın başlarında Walls ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile görüştükten sonra Ripple ile işbirliğini doğruladı.

Ripple’ın merkez bankası sözleşmeleri ve CBDC’lerden sorumlu başkan yardımcısı James Walls, ortaklığın şirketin küresel ödemeleri dijital çağa taşıma çabasının bir parçası olduğunu söylüyor.

“Karadağ Merkez Bankası, finansal altyapısına bir sonraki dijital dönüşüm seviyesini getiriyor ve finansal katılım da dahil olmak üzere dünyanın en büyük finansal zorluklarından bazılarını ele alıyor…

Ripple, farklı ödeme sistemlerini başarılı bir şekilde birbirine bağlama ve Blockchain’in Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini yayınlama ve dünya çapındaki yüzlerce finans kurumuna küresel ödemeler için çözüm bulma hizmetini destekleme konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. CBCG’nin ilk dijital para birimini piyasaya sürmek ve ülkenin temel finansal hedeflerini daha da ileriye götürmek için Ripple’ı seçmesinden memnunuz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.