13 Nisan 01:30’a Dikkat! Ethereum’da Kritik Shapella Güncellemesi


0

Kripto ekosisteminde tarihi kırılma günleri hatta saatleri oluyor. Bazen bir davanın açıklanması, bazen bir devlet başkanının açıklaması, büyük bir güncelleme, büyük veya sahte bir haber. İşte bunlardan biri de 13 Nisan gününün ilk saatlerinde gerçekleşecek olan Shapella güncellemesi. Shangai + Capella = Shapella

Ethereum; başlatılmasından itibaren 2022 Eylül ayına kadar PoW yani İş Kanıtı mekanizmasıyla çalıştırılıyordu. Bitcoin’de olduğu gibi madenciler vardı ve bu madenciler cihazlar çalıştırarak ödül olarak Ethereum kazıyordu. Bunun enerji verimliliği açısından oldukça kötü sonuçlar verdiğini hepimiz biliyorduk. İşte bu yüzden Ethereum da Proof Of Stake PoS mekanizmasına geçmek için çalıştı. PoS metodunda madenciler yerine Validatörler yani düğüm işleten yazılımlar oluyor. Ethereum’un Proof of Stake’e geçişi, yeni ETH ihracını %88 oranında azalttı. EIP-1559 yanma oranı ile birlikte ETH ihracındaki bu şaşırtıcı düşüş, Ethereum tarihindeki en deflasyonist ana yol açtı.

Ethereum da bu geçişi başlatmak için kullanıcılar 2020 yılından itibaren Ethereum stake ediyordu. Bunu birçok platform gibi merkezi borsalar da yapıyordu. Eylül 2022’de Merge gerçekleşti ve Ethereum PoS’a geçti. Sırada bir diğer önemli hamle kalmıştı. Shangai güncellemesi. İşte bu Shangai güncellemesiyle daha önce Ethereum stake eden insanların Ethereum’larındaki kilitler kalkıyor. Yani unstake etme açılıyor. Peki bu Ethereum fiyatını nasıl etkiler? Gelin biraz detayları inceleyelim.

Toplam kilitlenen Ethereum miktarı 18 milyon adet. Dolaşımdaki ETH miktarının %15’ine karşılık geliyor. Toplam değeri ise 36 milyar dolara yakın. Peki bunların kilidi aynı anda mı açılacak? Hayır!

Kullanıcılar günlük sadece 58.000 adet $ETH çekebilecek. Bu ETH’ların hepsi satılsa bile; ki bunu kimse bilemez; günlük Ethereum ticaret hacminin %1’i bile etmeyecek. Ancak burada farklı bir durum daha var. Bu stake eden kullanıcıların kazandığı Ethereum’lar yani ödül coinler için neredeyse ilk 5 gün kilit uygulanmayacak. Günlük 238.000 adet ETH sahiplerine verilecek ki bu Ethereum’lar getiri, ödül olduğundan daha çok satış baskısı oluşturabilir. Bunun üst üste 5 gün gerçekleşmesi halinde bir düşüş trendi yaşanır mı? Olası. Ancak herkes sözleşmiş gibi bu kadar Ethereum’u satar mı bilinmez.

Durum bu kadar kötü mü peki? Hayır!

Ethereum stake edenlerin bu işe gönül verdiklerini; kar amacı gütmekten çok yapıcı bir aksiyon aldıklarını unutmamak gerekir. Ayrıca bazı zincir üstü verilere göre stake edenlerin %50’sinden fazlası zararda. Kilitli olan Ethereum’ların %35 gibi bir yüzdesi de Lido, Rocketpool gibi stake platformlarında kilitlenmişti. Bu platformların genel havuzlardan farkı stake edenlere stETH, rETH gibi sentetik bir token vermeleriydi. Bu tokenler Ethereum fiyatına çok yakındı ve dileyen kullanıcı bunu DeFi platformlarda stabil coine swaplayabiliyordu. Satacak olan çoktan satardı diyebiliriz. Yani bir grup satış baskısı daha göz ardı edilebilir.

Ayrıca videoda Bitcoin $BTC, NEO, Solana, $SOL, Aptos $APT, Mina, Decentraland $MANA, Polygon $MATIC, SHIBA $SHIB, Chiliz $CHZ, Ripple $XRP coin analizleri bulunuyor.

13 Nisan gecesi yaşanacak düşüşler veya yükselişler genel itibariyle Ethereum’un fiyatını uzun vadede etkilemeyecektir. Ethereum artık kabuk değiştiriyor. Merge’ün tamamlanması ile deflasyonist bir tokenomicse sahip oldu. Bu fiyata zaten olumlu yansıyordu. Hep beraber 13 Nisan gecesini bekliyor olacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.