Polkadot Parachain Slot Müzayedesi nedir?


1

Polkadot Parachain ve Parachains Slot Müzayedesi

Polkadot Parachain Slot Auction; çeşitli kripto katılımcılarının ve yatırımcıların dikkatini çeken yeni bir etkinliktir. Özellikle bu olay genellikle DOT fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Peki Polkadot Parachain Slot Müzayedesi nedir? Süreci nasıl görünüyor? Bu etkinliğe nasıl katılabiliriz? Bu makale size bu soruların cevaplarını sağlayacaktır. Ayrıca bu yazıya başlamadan önce Polkadot nedir? yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Parachainler, eski ağların sınırlarını aşan gelişmiş, yeni nesil katman-1 blok zincirleridir. Uzmanlaşmış ve birbirine bağlı parachainler, çevrimiçi bağlantı şeklimizi geliştiren bağımsız platformlar, topluluklar ve ekonomilerden oluşan çeşitli bir ekosistem oluşturur. Diğer blok zincir protokolleri, geliştiricilerin yalnızca akıllı sözleşmeler kullanarak dapp’ler (merkeziyetsiz uygulamalar) oluşturmasına izin verirken; Polkadot, temel blok zincirin üzerinde tam kontrol sağlar. Bu esneklik, parachain geliştiricilerine herhangi bir kullanım durumu için optimize etme konusunda maksimum özgürlük sağlar; bu da herkes için daha iyi ve daha güvenli dapp’ler ve hizmetler anlamına gelir.

Polkadot Parachain Slot Müzayedesi nedir?

Polkadot (DOT) Parachain Slot Müzayedesi bir parachain müzayedesi iken, projeler bir Parachain slotu kazanmak için teklif verir. Bunun nedeni, Polkadot’un “Blockchain’lerin İnterneti” olması ve blok zinciri geliştiricilerinin akıllı sözleşmeler yerine tüm blok zincirde, dApp’ler oluşturması ve daha iyi özgürlük ve optimizasyon getirmesidir.

Bu tür müzayedelerin olmasının nedeni teorik olarak toplamda sadece 100 Parachain olmasıdır. Bu nedenle, projelerin Polkadot ekosisteminin bir parçası olabilmesi için; 8 adet 12 haftalık kiralama dönemine bölünerek, maksimum 96 haftaya kadar yenilenebilen, bir Parachain slotu için 1 haftadan uzun süren bir Candle (mum) müzayedesine katılmaları gerekmektedir. Candle (mum) müzayedesi; 16. yüzyılda, alev söndüğünde, kazananın en yüksek teklifi veren olduğu, gemileri müzayede etmek için kullanılan bir yöntemdir. Müzayede takvimini buradan kontrol edebilirsiniz.

Parachain Nedir?

Parachain’ler, DeFi’den kimlik ve tedarik zincirine, oyun ve NFT’lere, IoT’ye, DAO’lara ve çok daha fazlasına kadar herhangi bir blok zinciri kullanım durumu için oluşturulabilir. Ayrıca, amaçlanan işlevlerine bağlı olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli biçimler alabilirler.

Parachain müzayedeleri; hangi blok zincirin parachain yuvasına bağlanacağını belirlemek için, Polkadot (veya Kusama) röle zincirinde düzenlenen müzayedelerdir. Müzayede başladıktan sonra, ağdaki her proje tekliflerini röle zincirine göndermekte serbesttir. Hem Polkadot hem de Kusama için müzayedeler benzer şekilde çalışır ve takımlar, iki bilgi parçasını kullanarak teklif verir: Teklif miktarı ve Slot süresi. Proje ekipleri DOT (veya Kusama için KSM) kullanarak teklif vermektedir.

Kaç adet Parachain Müzayedesi Yapılacak?

Teorik hesaplama kısıtlamalarına dayalı olarak, mevcut hedef ve beklenti, Polkadot’ta yaklaşık 100 parachain yuvası olacağıdır, ancak gelecekteki potansiyel optimizasyonlar (iç içe geçiş zincirleri gibi) bu sayıyı daha da artırabilir. Ancak Polkadot’un 100 parachain slotunu tam olarak desteklemesi biraz zaman alacak ve zamanla sisteme yavaş yavaş eklenmeleri muhtemel. Bazıları yönetişim etkin ortak iyi parachainler ve parathreadler için kullanılacağından, bu slotların tümü parachain slot müzayedeleri yoluyla tahsis edilmeyecektir.

Parachain Crowdloan (Kitle Kredisi) Nedir?

Parachain ekipleri; parachain slot kiralama tekliflerini geri almak için Polkadot’un crowdloan (kitle kredisi) mekanizmasını kullanmayı seçebilir veya seçmeyebilir. Crowdloan, bir ekibin parachain müzayedesini başlatmak için, DOT (Polkadot yuvaları için) veya KSM (Kusama yuvaları için) kitle kaynaklı kaynak kullanmasına izin verir. Böylece Сrowdloan, insanların kendi DOT’larını (KSM) kiralamanın sonuna kadar kilitlemeyi kabul ederek, katkıda bulunmalarına izin veriyor. Ekipler, katkıda bulunanları uygun gördükleri şekilde ödüllendirebilir ve kitle, kredilerini yerel olarak Polkadot (Kusama) veya bir üçüncü taraf platformunda barındırarak çeşitli şekillerde yapılandırabilir.

Parachain (Crowdloan) Kitle Kredisine Nasıl Katılırsınız?

Kitle kredileri (Crowdloans) başladığında, kitle kredisi tablosunda JOIN NOW düğmesini göreceksiniz. Bu düğme, kitle kredisi katkınız için bir proje ekibinden, ek bonuslar alabileceğiniz polkadot.js.org’a veya parachain proje web sitesine yönlendirecektir. Her iki yol da, Polkadot’un yerel kitle kredisi mekanizmasını kullanır. Bu, DOT/KSM’nizin size otomatik olarak geri alınmasını sağlar. Müzayede takvimini buradan takip edebilirsiniz.

Minimum DOT veya KSM Katılım Oranı Kaçtır?

Minimum Polkadot Crowdloan katkısı, 5 DOT’tur (Kusama’da 0.1 KSM).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.