Özel: İlk OpenZL Konfersansına Davetlisiniz


1

Dünya’mız büyüyor ve büyüdükçe de aslında birbirine bağlanıyor. Blokzincir teknolojisi ile gelen saydamlık ve şeffaflık birçok sektör için büyük bir yenilik ve kolaylık olsa da insanların kişisel veri ve bilgileri için risk içermektedir. Bu risk aslında şudur. Sizin herhangi bir blokzincir üzerine kayıtlı bilgileriniz tüm ekosisteme iletiliyor. Bu bilgilere ulaşmak belli bir kriptografik işlem gerektirse de günlük hayatımızda bir işlem ile bu kimliğiniz açığa çıkabilmektedır. Örneğin bir alışveriş yaptınız ve kripto para ile ödeme yaptınız. Karşınızdaki kişi veya blokzinciri izleyen biri sizi cüzdan adresinizle tanımlayabilir ve bundan sonra o kişinin sürekli gözlemi altında olursunuz. Yani sizin tüm cüzdan hareketlerinizi ve cüzdan içeriğinize hakim olur. İşte Manta Network ve geliştirici ekibi Poseidon Labs blokzincirler üzerinde de tam gizliliğin bir insan hakkı olduğundan bahseder ve ZKP Zero Knowledge Proof – Sıfır Bilgi Kanıtlarını kullanarak tüm ekosisteme gizlilik getirmeyi amaçlar.

ZKP Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Ayrıca çalışmalarına birazdan bahsedeceğimiz OpenZL gibi açık kaynaklı bir şekilde yayınlamaya devam ediyor. sağlamak. Bu açık kaynaklı kitaplık, uygulayıcıların özellikle Web3 alanında üretimde güvenli, yüksek performanslı sıfır bilgi kanıtı kodu geliştirmelerine ve dağıtmalarına yardımcı olur. Çünkü ekibin amacı bu bilinci tüm dünyaya aşılamak ve bu doğrultuda ilerlemenin maksimum hızına erişilmesini

OpenZL Nedir?

OpenZL, Manta Network Ekibi tarafından küratörlüğünü yapılan bir ZK altyapısı kitaplığıdır. Manta Network liderliğindeki kolektif ZK topluluğu tarafından ileri sürülen işbirlikçi bir çabadır. ZKP’leri daha erişilebilir kılmak için açık kaynaklı bir kitaplıktır.

GitHub kitaplığa buradan ulaşabilirsiniz

OpenZL, kriptografi uzmanı olmayan geliştiricilerin uygulamalarında sıfır bilgi kanıtları oluşturmasını kolaylaştırmak için Manta Network’ün başlattığı bir girişimdir. Amaç, ZKP’yi yalnızca kriptograflar için değil, tüm geliştiriciler için erişilebilir kılmaktır.

OpenZL Konferansı

İlk OpenZL Konferansı Manta Network evsahipliğinde gerçekleştirilecek. Gizliliğe ve kod geliştirmeci olan herkes bu konferansa katılabilir. Manta; ZK inovasyonunun sınırlarını zorlayan tartışmalara ev sahipliği yapacak ilk OpenZL Konferansında ZK topluluğunu bir araya getirmekten gurur duyuyor.

Konferansta yer alacak değerli konuşmacılar:

 • Todd Norton, Manta Network’te Uygulamalı Kriptograf
 • Jeff Burdges, Web3 Foundation’da Uygulamalı kriptograf ve matematikçi
 • Eduardo Morais, Protocol Lab Araştırma Mühendisi
 • Pratyush Mishra, Aleo’da Kriptograf
 • Brandon Gomes, Manta Network’te CTO
 • Brain Retford, RISC Zero CEO’su
 • Bowen Huang, Kriptografi Araştırmacısı
 • Wei Dai, Kriptografi Araştırmacısı

Etkinlik Bilgileri

21 Aralık günü TSİ 19:00’da gerçekleştirilecek etkinliğe katılmak çok kolay.
Kayıt Olmak için: https://www.crowdcast.io/c/manta-openzl
Tweet’i Paylaşmak için: https://twitter.com/MantaNetwork/status/1603519070955094017

Manta Network Nedir?

Manta Network, gizlilik koruması yoluyla daha iyi bir Web3 dünyası oluşturmaya kendini adamıştır. Manta’nın ürün tasarımı, ilk ilkelerden başlar ve zkSNARK gibi önde gelen kriptografi mimarileri aracılığıyla blokzincir kullanıcıları için uçtan uca gizlilik koruması sağlar. Manta gizliliği sağlarken birlikte çalışabilirlik, rahatlık, yüksek performans ve denetlenebilirlik sunarak kullanıcıların herhangi bir paralel varlık zinciri arasında özel aktarımlar ve işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır. Manta’nın vizyonu, tüm blokzincir dünyası için daha uygun gizlilik koruma hizmetleri sağlamaktır.
Manta Network yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.