ETHPoW Ağındaki (ETHW) Coinleri Nasıl Satarsınız?


0

Merhabalar, bugün sizlerle Ethereum Merge sonrasında, madenciler tarafından forklanarak, yani çatallanarak devam ettirilen Ethereum Proof of Work ağında olan tokenleri nasıl satabileceğinizi göstereceğiz. Öncelikle ETHW ağını Metamask cüzdanlarımıza ekliyoruz. Bu konu da nasıl yapacağınız bilmiyorsanız;

Buradan yazımıza ulaşıp adım adım kurulum sağlayabilirsiniz.

Yada aşağıdaki videodan adım adım videoya göre yapabilirsiniz.

ETHW ağını ekledikten sonra, cüzdanımıza ETHW ağındaki tokenlerimizi eklememiz gerekiyor. Bu tokenlerin hepsi ERC20 standartında yazıldığı için Coinmarketcap sitesinde ETH adresleriyle cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra şimdi sırasıyla adımları dikkatle takip edin. Uyaralım, henüz ETHW üzerinde herhangi bir protokol yer alacağını açıklamadığı için approve ve swap işlemlerini kontrat üzerinden yapacağız. Korkmanıza göre yok, kopyala yapıştır ile bu adımları kolayca yapabilirsiniz.

İlk önce;

Remix ETH adresine gidiyoruz.

Burada kontrat adreslerini ekleyip, sözleşme adresleri üzerinden approve işlemi ile harcama yetkisi vereceğiz. Sonrasında Uniswap kontratı üzerinden satışları yapacağız.

Diğer adıma geçelim;

Aşağıdaki görsel gibi yeni bir kontrat sayfası açıyoruz. Sonrasında approve.sol veya istediğiniz bir ismi verip sonuna mutlaka .sol ekliyoruz yeni bir sayfa açılacak.

Kontrat adresi açtıktan sonra bize basit bir ERC20 kontratı lazım, bunun için; size basit bir tane ERC20 tokeni kontrat adresi verelim oradan kopyalayıp açtığınız approve.sol adresinin içine yapıştırıyoruz.

Buradan token adresine ulaşıyoruz.

Approve İşlemi;

Kontrat adresine gittiğimiz zaman, görseldeki gibi “Contract” kısmına basıyoruz. İkinci görsele ulaşacağız. Burada 1. Adımdaki gibi kontratı komple kopyalıyoruz. ve Remix üzerine dönüyoruz.

Remix üzerinde açmış olduğumuz approve.sol sayfasına kopyaladığımız kontratı yapıştırıp CTRL+S ile kayıt ediyoruz. Sonrasında Remix de soldaki Compiler kısmına geçiyoruz. Adresin Compiler Version kısmında yazan versiyonu Remix üzerinden buluyoruz, Sonrasında ise Compile approve.sol yazan butona basıyoruz.

İşlemleri doğru şekilde yaparsanız. Sol kısımda Compiler Kısmı yeşil tik haline döner. İşlemlerimize devam edelim.

Resimdeki Deploy kısmına geçiyoruz.

Öncelikle Metamask cüzdanımız bağlıyoruz. Burada dikkat edin! Cüzdanınız ETHW ağında olması gerekiyor. Bu kısmı seçtikten sonra;

Metamask üzerinden gelen uyarıyı kabul ederek Remix IDE’ye Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz. Bu adımı da tamamladıktan sonra sıra geldi, Cüzdanımızda olan tokenlerden birinin approve işlemini tamamlamaya. Bu kontrat adresini bulmamız gerekiyor. Coinmarketcap üzerinden tokenlerin ERC20 kontrat adresini buluyoruz.

Görseldeki gibi kontrat adresini kopyalıyoruz. Sonra Remix bölümünde Deploy kısımına geçiyoruz.

Satmak istediğiniz tokenin kontrat adresini görseldeki yere yazıp, CONTRACT bölümünden DamToken approve.sol kısmını seçiyoruz. Sonrasında kontrat adresini yazdığımız yere solundaki At address butonuna basıyoruz.

şlemleri yaptıktan sonra altta DAMTOKEN AT 0x… diye bir kontrat göreceksiniz onu açtığınızda yukarıdaki görsel gibi tüm fonksiyonları görebilirsiniz. Burada bize lazım olan Approve fonksiyonu, bununla tokenimize harcama izni vereceğiz. Bu kontratı her işlem öncesinde yukarıdaki deploy adımlarını tekrar ederek cüzdanınızda bulunan tüm tokenler için approve işlemi yapabilirsiniz.

Uniswapta Approve işlemine izin verme;

Approve işlemi için bize Uniswap V2 router kontrat adresi ve kontratı gerekli olacak onun buradan hem uniswap V2’nin kontratına ve adresine ulaşabilirsiniz.

Etherscan üzerinden 1. Görseldeki gibi Uniswap V2 router adresini kopyalıyoruz, 2. Görseldeki Spender yerine bu adresi ekliyoruz. İkinci kısım value yani satmak istediğimiz miktarı yazmamız gerekiyor. Burada dikkat  etmeniz gereken unsur, ETHW ağında wei cinsinden miktarı yazmanız gerekiyor. Cüzdanınızda olan miktarı wei cinsine dönüştürmek için Buradaki siteden yararlanabilirsiniz.

Örneğin elinizde bir tokenden 30 adet olduğunu düşünelim; aşağıdaki görseldeki gibi bir wei sayısına ulaşırsınız, bu miktarı Remix üzerindeki value kısmına ekliyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, 2. Görseldeki gibi görünecek, transact butonuna basıyoruz.

Metamask cüzdanımız üzerinden onaylarak, Uniswap V2 router için harcama iznini onaylamış olduk. Sıra geldi swap işlemine;

Uniswap Üzerinden Token Swap Yapma;

Approve işlemini tamamladıktan sonra, şimdi swap için kontrat adresini hazırlıyoruz. Bize Uniswap V2 router kontratı gerekli Buradan kontrat kodlarına ulaşıyoruz.

İlk görseldeki gibi kontratı kopyalıyoruz. Sonrasında Remix bölümüne geçiyoruz. Orada yeni bir kontrat açıyoruz. swap.sol ismini veriyoruz. Kopyaladığımız kontratı yeni açtığımız sayfaya kayıt ediyoruz.

Sonrasında Compiler Bölümüne geçiyoruz. Orada Kontrattaki ile Compiler versiyonlarını kontrol ediyoruz. Aynı olması gerekiyor. Değil ise, listeden aynı olanı seçiyoruz. Sonrasında Compiler Swap.sol butonuna basıyoruz.

Deploy bölümüne geçiyoruz. CONTRACT kısmında görseldeki gibi IUniswapV2Router02-swap.sol seçeneğini işaretliyoruz. Sonrasında At Address kısmına satmak istediğiniz tokenin ERC20 adresini yazmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra “At Address” butonuna basıyoruz

Görseldeki gibi Uniswap V2 swap için kontrat adresini ekledik, artık buradan Uniswap’ın ETHW ağında kalan likiditesine ulaşabileceğiz. Görseldeki yere basarak tüm fonksiyonlara ulaşabiliriz. Buradan sonra işlemler oldukça kolay bu kontrat ile tüm tokenlerinizi sırayla satabilirsiniz.

“swapExactTokensForETH” fonskiyonunu açıyoruz, Buradaki değerleri sırasıyla size açıklayalım;

amountIn: Buraya satmak istediğiniz tokenin WEI cinsinden miktarını girmeniz gerekiyor. Yukarıda bunu nasıl bulacağınızı gösterdik.

amountOutMin: 0 değerini verip geçebilirsiniz.

path: ["satmak istediğiniz tokenin kontrat adresi","WrapETH kontrat adresi"] WETH Kontrat adresi: 0xC02aaA39b223FE8D0A0e5C4F27eAD9083C756Cc2

Örnek: ["0x2C9023bBc572ff8dc1228c7858A280046Ea8C9E5","0xC02aaA39b223FE8D0A0e5C4F27eAD9083C756Cc2"] şeklinde olacak

to: Metamask Cüzdan Adresiniz bu kısıma girilecek.

deadline: Bu kısım işlemin ne kadar süre devam etmesi gerektiğini belirleyen kısım, buna değer girmek için;
 buradaki siteden yararlanabilirsiniz. Site yazan sayının ortalarındaki rakamlardan herhangi birini, bir fazlasını yazarak süreyi uzatabilirsiniz.

Tüm adımları doğru şekilde yaptığınızda, görseldeki gibi veri çıktı alırsınız. Sonrasında “transact” butonuna basıyoruz ve Metamask gelen onay işlemini verdikten sonra bir süre bekliyoruz. Swap işlemi başarıyla gerçeklemiş oluyor. Gas fee için yetersiz uyarısı alırsanız, Herhangi bir borsadan ETHW alarak, Cüzdanınıza ETHW ağında gönderebilirsiniz, bu şekilde cüzdanınızda ETHW ağında olan tüm tokenlerinizi satabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.