Neden Gelecek Onlarda? 2023 Yılı için Web3 Sosyal Medya Platformları


0

Web3 teknolojisi önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam ettikçe, bu tür platformların dünya çapındaki çevrimiçi izleyiciler arasında daha da popüler olmasını bekleyebiliriz.

Sosyal ağlar ve Web3, geçmişlerinde ilgi çekici bağlantılara sahiptir. Dünya çapında neredeyse tüm İnternet kullanıcıları, sosyal ağları yalnızca kendi zevkleri için kullanıyor. Web 2.0, internetin ikinci evrimini yansıtır ve en çok kullanılan sosyal platformlardır. Ancak bugünlerde Web 2.0 kullanımı düşüyor. Bu hızlı düşüş, Web 3.0’ın tanıtılmasıyla geldi. 

Web geliştirme hizmeti, Web 2.0’dan gelişmiştir ancak henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Bu tür ürünlerin tüketicilere son derece faydalı olacağı daha önce kanıtlanmıştır. Peki 2023’teki Web3 sosyal medya platformlarından en iyisini nasıl seçebiliriz?

Web 2.0 & Web 3.0 Sosyal Ağ Siteleri

Web 2.0 ve Web 3.0 sosyal ağ siteleri, günümüzde web tabanlı iletişim için oldukça popülerdir. 2000’li yılların başından beri Twitter, Facebook, LinkedIn vb. gibi web2 ağları hayatımızda yer alırken, web3 son birkaç yıldır ilgi gören daha yeni bir kavramdır. 

web2 ve web3 sosyal medya platformları arasındaki temel fark, yapılarında yatmaktadır. Web2 ağları merkezileştirilirken web3 ağları merkeziyetsizdir. Bu, web3 ağlarının kullanıcılarının, dağıtılmış mimarisi sayesinde verileri ve içerikleri üzerinde daha fazla kontrole ve ayrıca artırılmış güvenliğe sahip olduğu anlamına gelir. 

Ek olarak, bu platformlar genellikle kullanıcıların kendi topluluklarında benzersiz deneyimler yaratmalarını sağlayan akıllı sözleşmeler ve diğer blok zincir destekli protokoller için destek gibi gelişmiş özellikler sunar. 2023’e girerken, insanlar geleneksel sosyal medya sitelerine kıyasla avantajlarının giderek daha fazla farkına vardıkça Web 3.0’ın ivme kazanmaya devam edeceği açıktır. En iyi web3 sosyal medya platformlarını ararken, geleneksel sosyal medya platformları, sosyal medya kullanıcıları, merkeziyetsiz sosyal ağlar, İnternet özgürlüğü, ifade özgürlüğü, çevrimiçi ağ ve çok daha fazlasını değerlendirmek gerekir.

Web 3.0 Örnekleri

Web 3.0 hızla ivme kazanıyor ve web 3.0 örnekleri sosyal medya alanında giderek yaygınlaşıyor. 

Web 3.0 uygulamaları, oyunları ve platformları, merkeziyetsiz veri depolama, gelişmiş güvenlik ve akıllı sözleşmeler gibi gelişmiş özelliklerle web deneyimini genişletiyor. İşte 2023 için göz atılması gereken popüler web3 platformlarından bazıları:

Brave Web Tarayıcı

Brave Browser , Mozilla’nın kurucu ortağı ve CEO’su Brendan Eich tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Basic Attention Token (BAT) adı verilen tokenlerle reklamları görüntüleyen kullanıcıları ödüllendirmek için blok zincir tabanlı bir sistem kullanır. 

Brave tarayıcının ayrıca Ethereum uygulamaları ve web cüzdanları için yerel desteği bulunmaktadır. Onu web3 uygulamalarına güvenli ve verimli bir şekilde erişmek isterken ideal bir seçim haline getirir.

Decentraland

Decentraland , Ethereum ağı üzerine kurulmuş bir sanal dünya platformudur. Kullanıcıların arazi parselleri satın alarak ve oyunun sınırları içinde dilediklerini inşa ederek kendi sanal gerçeklik deneyimlerini yaratmalarına olanak tanır. 

Buna oyun alanları, mağazalar, galeriler, parklar – akla gelebilecek her şey dahil olabilir! Decentraland, herhangi bir merkezi kontrol veya dış kuruluşların sansürü olmaksızın güvenli bir kullanıcı ortamı sunar.

Storj

Storj , rekabetçi fiyatlarla güvenli veri depolama çözümleri sağlamak için blok zincir teknolojisinden yararlanan dağıtılmış bir bulut depolama platformudur. Platform, dosya barındırma için tek bir merkezi sunucuya güvenmek yerine birden fazla düğüm arasında eşler arası dosya paylaşımını etkinleştirerek, kullanıcıların verileri üzerindeki herhangi bir merkezi kontrolü ortadan kaldırır. Storj’un merkeziyetsizlik modeli, gelişmiş güvenlik sağlar çünkü tek bir varlık, aynı anda birden fazla düğümde depolanan kullanıcı verilerine erişemez.

StepN

StepN , belirli bir egzersiz seansı sırasında kat ettiğiniz mesafenin kaydını tutan bir fitness uygulamasıdır. Ancak StepN ile kullanıcılar yürüyüş veya koşularında kripto para kazanırlar.

ySign

ySign , kullanıcıların gerçek zamanlı olarak arkadaşlarıyla veya iş arkadaşlarıyla sohbet ederken gizliliği garanti eden uçtan uca şifreleme algoritmaları kullanarak internet üzerinden güvenli iletişim kurmasını sağlayan merkeziyetsiz bir uygulamadır. 

Bununla birlikte, diğer birçok web 3.0 uygulamasının aksine, ySign benzersiz bir “çoklu imza süreci” kullanır. Bu, kullanıcı verilerinin gizliliği söz konusu olduğunda daha da yüksek düzeyde güvenlik sağlar, çünkü mesajların şifresi ancak ilgili tüm taraflarca imzalandıktan sonra çözülebilir. Ağ üzerinden güvenli bir şekilde gönderilmeden önce aynı anda bir konuşma!

Merkeziyetsiz Sosyal Medya Ağları

Merkeziyetsiz sosyal medya ağları, merkezi bir otorite olmadan çalışan web3 tabanlı platformlardır. Aynı zamanda eşler arası sistemlerdir ve kullanıcıların güvenli ve şeffaf bir şekilde birbirleriyle doğrudan etkileşim kurmasına olanak tanır. Geleneksel web2 sosyal medyasının aksine, bu ağlar kullanıcı verileri, gizlilik, içerik oluşturma, içerikten para kazanma ve sansür direnci üzerinde daha fazla kontrol sunar. 

Merkeziyetsiz sosyal medya, daha iyi güvenlik, gelişmiş veri sahipliği modelleri ve daha fazla kullanıcı şeffaflığı gibi avantajlar sunar. Ayrıca, bireyler veya gruplar arasında çevrimiçi etkileşim için alternatif bir platform sağlayarak büyük şirketlerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Web3- Yerel Sosyal Platformlar

Web3-yerel sosyal medya platformları, kullanıcıların merkezi kontrole güvenmeden sosyal olarak etkileşimde bulunmalarını sağlayan web3 tabanlı uygulamalardır. Bu web3-yerel sosyal ağlar, web2 platformlarına kıyasla artırılmış güvenlik, veri sahipliği, içerikten daha iyi para kazanma ve sansüre dayanıklılık gibi birçok avantaj sunar. Bazılarına göz atın:

Mirror

Mirror , kullanıcı gizliliğine ve merkeziyetsizliğe odaklanan bir web3 yayın platformudur. Kullanıcıların kendi içeriklerini oluşturmalarına ve paylaşmalarına olanak tanırken aynı zamanda çalışmalarından para kazanmalarını kontrol etmelerine olanak tanır. 

Mirror, kullanıcılarına bir düzenleyici, okuyucu görünümü, sosyal medya entegrasyonu ve cüzdan desteği dahil olmak üzere çeşitli araçlar sağlar. Kullanıcılar ayrıca Mirror Dashboard aracılığıyla web3 uygulamalarını doğrudan sitelerine kolayca dağıtabilir.

Minds

MINDS , Ethereum üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı bir sosyal ağdır. Platform, kullanıcıların her gönderi veya yorum yaptıklarında kripto para biriminde ödüllendirilirken birbirleriyle güvenli ve emniyetli bir şekilde bağlantı kurmalarına olanak tanır. 

MINDS, özel mesajlaşma, grup sohbet odaları, canlı yayınlar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli özelliklere sahiptir. Platform ayrıca, içerik oluşturucuların diğer kullanıcılardan gelen olumlu oylarla kaliteli içerik oluşturdukları için ödüllendirildiği teşvik sistemi sunar.

Lens Protokolü

Lens Protokolü , kullanıcıların kişisel verilerini harici kuruluşların merkezi kontrolü veya sansürü olmadan birden çok ağda güvenli bir şekilde depolamasına ve paylaşmasına olanak tanıyan, web3 tabanlı merkeziyetsiz bir uygulamadır. 

Tüm kullanıcıları için maksimum koruma ve mahremiyet sağlayan şifreleme tekniklerini kullanarak kullanıcı verilerini depolar ve bunun için blok zincir teknolojisini kullanır. Lens Protokolü, kullanıcıların PayPal veya banka hesapları gibi web2 hizmetlerine güvenmeden dijital varlıklarına kolayca erişmelerine olanak tanıyan Metamask gibi web3 cüzdanlarını destekler.

Diamond App

DiamondApp , Consensys Ventures LLC’nin (blok zincir projelerine yatırım konusunda uzmanlaşmış bir girişim sermayesi şirketi) bir yan kuruluşu olan Diamond Labs Inc. tarafından geliştirilmiştir.

DiamondApp, özel konuşmalar, grup sohbetleri, kripto para birimleri aracılığıyla güvenli ödemeler, hesap yönetimi araçları ve daha fazlası gibi birçok özellik sunar.

Mastodon

Mastodon , Twitter veya Facebook gibi mevcut çoğu web2 sosyal ağ hizmetiyle birlikte çalışabilir hale getiren ActivityPub protokolüne dayanan açık kaynaklı, merkeziyetsiz bir sosyal ağdır. 

Mastodon, kullanıcılarının kendi bağımsız örneklerini oluşturmasına izin verir – yani herkes, ana sunucu kümesine katılması gerekmeden kendi Mastodon sürümünü başlatabilir. Böylece, bu ayrı örnekler içinde içerik oluşturma ve denetleme kuralları üzerinde tam özerklik sağlarken aynı zamanda farklı sunucular arasında iletişime izin verir. günümüzde birçok büyük web2 sosyal ağı tarafından kullanılan ActivityPub ve OStatus protokolleri gibi federasyon protokolleri aracılığıyla örnekler!

Audius

Audius , sanatçıların içeriklerinin dağıtımı üzerinde tam kontrole sahip olduğu ve aynı zamanda dünya çapındaki dinleyiciler tarafından yapılan yayınlardan telif ücreti kazanmalarına olanak sağladığı bir ekosistem yaratmayı amaçlayan başka bir web 3.0 yerel merkeziyetsiz müzik yayın platformudur! 

Audius, sanatçıların parçalarını kimin dinlediğini/aktardığını takip etmelerini sağlayan özel koleksiyonlar gibi çeşitli özellikler sunar. Gerçek zamanlı analitikri. Ayrıca şarkıların ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin ayrıntılı istatistikleri gösterir ve bunlar akıllı sözleşmeler ile kodlanmıştır. Audius ile müzisyenler ve hayranları arasında özel bilgileri sunmadan ödeme yapılmasını kolaylaştırır. 

Ve hatta genellikle PayPal veya Apple Pay gibi web2 sistemlerini kullanırken gerekli olan mikro ödemelerle ilişkili işlem maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan Ethereum entegrasyonuna sahiptir.

Çözüm

Web3 sosyal medya platformları, içerik oluşturma ve moderasyon kuralları üzerinde artan özerklikler, kripto para birimi yoluyla güvenli ödemeler, gerçek zamanlı analitik, hayranlar ve müzisyenler arasında kişisel bilgi sunmada ödemeler için akıllı sözleşmeler vb. gibi web2 hizmetlerinin sağlayamayacağı çok sayıda özellik ve avantaj sunar. . 

Mirror, MINDS, Lens Protocol, DiamondApp, Mastodon ve Audius gibi platformlar, günümüzde mevcut olan pek çok web3 sosyal medya çözümünden yalnızca birkaçıdır. Hepsi de kullanıcılarına benzersiz avantajlar sunar. Web3 teknolojisi önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam ettikçe, bu tür platformların dünya çapındaki çevrimiçi izleyiciler arasında daha da popüler olmasını bekleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.