Mantapay Ödüllü Testneti


3

Dolphin Testnet’te MantaPay’i deneyin

Şu anda Dolphin Testnet V3, kripto varlıklarınız yönetmek için Talisman, SubWallet, Polakdot.js cüzdanlarını desteklemektedir.

Başlamak için buradan platforma ulaşın “Connect Wallet” düğmesini tıklayın.

Eğer kurulu bir cüzdanınız yoksa, seçtiğiniz cüzdan için “Install” bağlantısını tıklayın. Cüzdanı kurduktan sonra, size ilk hesabınızı kurmanız için talimatlar verecektir. Size verilen anahtar kelimeleri bir yere kayıt etmeyi unutmayın.  İşiniz bittiğinde sayfayı yenileyin butonlar “Install”dan “Connect” olarak değişecektir.

Bir cüzdan yükledikten sonra, “Connect wallet” düğmesine tıklayın, “Connect”a basın ve cüzdan uzantınızdan gelen onayları kabul edin. Başarıyla bağlandığınızda, gezinme çubuğunda cüzdanı göreceksiniz.

Manta Signer’ı Yükleme ve zkAccount Oluşturma

Manta Signer, sıfır bilgi kanıtı üretimini özel bir uygulamadır. Özel ödemeler göndermenizi ve almanızı sağlar. Aşağıdaki sistemler için kullanılabilir.

 • macOS (sürüm 10.5 veya üzeri)
 • Ubuntu (sürüm 18.04 veya 20.04)
 • Windows (sürüm 10 veya üzeri)

Uygun sisteminize göre buradan Manta Signer’ı indirerek yükleyebilirsiniz.

Yukarıdaki görsel haline geldiğinde, hem manta signer hem de cüzdanınız bağlı durumda demektir.

Manta Signer indirmek için “Connect Signer” butonuna basarak uygun Manta Signer indiriyoruz.

Manta Signer Kurulumu

Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra çalıştırdığımızda, Yukarıdaki görsel gibi iki seçenek çıkacak, daha önceki dolphin V2 testnetine katılanlar, anahtar kelimeleri ile aynı signer kurabilir, yeni kuracaklar ise “Create New Wallet” sekmesine basarak, önümüze gelen ekranda minimum 8 karakterden oluşan bir şifre belirliyoruz.

Şifrenizi belirledikten sonra, cüzdanınızı kurtarmak için size anahtar kelimeler verilecek, bunları bir yere not etmeyi unutmayın. Şifrenizi unutsanız bile kelimeler ile kurtarabilirsiniz.

Kelimeleri güvenli bir yere kayıt ettikten sonra, aynı ifadeleri sizden tekrar girmeniz istenecektir. Doğru sıra ile kelimeleri tekrar giriyoruz.

Manta Signer kurulumunu tamamladık artık, ilk başta belirlediğimiz şifre ile oturum açabiliriz. Oturumu çalıştırdıktan sonra Dolphin V3 platformuna tekrar dönüyoruz.

Faucet’ten Test Tokenleri Alma

Manta Network’ün Discord kanalına buradan ulaşıyoruz. Doğrulama işlemlerimizi yaptıktan sonra, #mantapay-V3-faucet kanalına gidiyoruz.

Kanala girdiğimizde /gimme komutunu yazıyoruz. bu işlemden sonra platformda gidip 5….. ile başlayan polkadot adresiniz ile faucetten tokenleri istiyoruz. Polkadot adresimiz ile DOL, KSM, KAR tokenlerini talep ediyoruz. MOVR token için bize metamask cüzdan gerekiyor. MOVR tokeni, MOVR testnet ağına metamask adresimiz ile istiyoruz.

MantaBridge ve Doplhin Testneti

Dolphin Bridge sayfası , varlıkları Dolphin ve diğer testnet parachain’leri arasında aktarmanıza olanak tanır. Varlıklar Dolphin Testnet’e köprülendikten sonra, bu varlıklarla özel olarak işlem yapmanızı sağlar.

Connect Wallet seçeneğine bastıktan sonra, metamask cüzdan seçeneğini seçiyoruz. Bunu seçtikten sonra, MOVR tokeni seçtiğimizde, otomatik olarak MOVR test ağını metamask cüzdanınıza ekleyecektir. Biraz önce MOVR test tokenleri istemiştik, onları bridge yardımıyla DOLPHIN test ağına geçiriyoruz. GET Address kısmına Polkadot adresinizi ekliyoruz ve cüzdanımıza gelen onayları kabul ediyoruz.

Diğer KSM, KAR token içinde bridge işlemleri yaparak Manta Bridge test etmeyi unutmayın. Karşılaştığınız sorunları ve eksikleri bildirmeyi de unutmayın.

Dolphin’de MantaPay Testneti

Public to Private Transfer

Manta Signer, Faucet, Bridge işlemlerini hallettiysek, artık testnete başlayabiliriz. İlk olarak aldığımız tokenleri Public’ten Private bölümüne aktarıyoruz. Sonrasında tekrardan Private Public kısma aktarıyoruz. Bu işlemleri yaparken cüzdanımıza gelen onayları kabul ediyoruz.

Private to Private Transfer

Bu bölümde ise esas sihir olan private adresler arasında token transferi yapcağız. Bu işlem için aşağıdaki private adrese gönderim yapabilirsiniz.

DfZHqhfhtvjSxGY3c6UBnfDAPYCyF8xz9G4bHTHfCrYE

!!! Private adresten, public yani genel adrese yada tam tersi gönderim gerçekleşmez.

Private kısımdaykeni adresi alt bölüme ekliyoruz. Private Transfer butonuna bastıktan sonra Manta Signer size gelen uyarıya belirlediğiniz şifreyi girerek imzalıyoruz ve transferi gerçekleştiriyoruz.

Testnete katılmak için gerekli olan işlemler bu kadar!

Faucetten aldığınız tüm tokenler için bu işlemleri tekrarlamayı unutmayın.

Ödüle Katılmak için Form

Buradan gleam formunu doldurarak, ödül için başvuruyu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Gleam formu içerisinde geri bildirim formunu eksiksiz doldurmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Ocak 5, 2023

  Teşekkürler…

 2. Public to Private Transfer yaparken kusama ve karura test ağlarında transfer işlemi gerçekleştiremiyorum. Ekranda “cannot pay DOL fee” şeklinde bir yazı mevcut. Burada transfer işlemi yaparken cüzdan seçimi de doğru görünüyor. Sorun nereden kaynaklı olabilir acaba ?

  • Cüzdanınızda yeterli miktarda DOL token olmadığı uyarısı veriyor. Faucetten DOL token isteyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.