MetaMask Snaps Nedir? Blokzincirler Arası Entegrasyon


0

Günümüzde kripto para dünyasında hızla gelişen teknolojiler, kullanıcıların dijital varlıklarını daha fazla çeşitli blok zincirlerine yaymalarını ve yönetmelerini sağlıyor. MetaMask, en yaygın kullanılan web3 cüzdanlarından biri olarak, bu konuda önemli bir adım atmış bulunuyor. MetaMask, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olmayan blok zincirlerinde kullanımını genişletmeyi amaçlayan “Snaps” adlı yeni bir yazılım mekanizmasını duyurdu.

Bugüne kadar MetaMask, özellikle Ethereum ve EVM yani Ethereum ile uyumlu blok zincirler olan BNB Chain, Polygon, Arbitrum ve Optimism gibi platformlarla kullanılmıştır. Snaps, MetaMask’in Cosmos, Solana, Tezos, Starknet ve Algorand gibi EVM ile uyumsuz blok zincirlerinde kullanılmasını sağlayacak.

Snaps, MetaMask cüzdanına farklı eklenti kullanım durumları için entegre edilebilen yazılım modülleridir. Bu sayede, cüzdanın farklı blok zinciri ekosistemlerine uygun hale getirilmesi için özelleştirilmiş kodlarla kullanılabilirler.

MetaMask’in Snaps ile ilgili önemli bir adımı, kullanıcıların bu eklentileri kullanarak farklı blok zincirleri arasında varlıklarını yönetebilmesidir. Bu, kripto paraların benzersiz özelliklerinden faydalanırken aynı cüzdanı kullanabilmenizi sağlar.

Snaps, başlangıçta çeşitli eklenti özellikleri için kullanılmak üzere 34’ten fazla Snaps’ı piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu eklentiler güvenlik denetimlerinden geçirilmiş ve ekibin onayını almış durumda. Ayrıca, üçüncü taraf geliştiricilerin Snaps’ları bağımsız bir şekilde geliştirmesine ve sürdürmesine izin verilecek.

MetaMask, Snaps’ları geliştirme çalışmalarını genişletmek için 150’den fazla geliştirici ile işbirliği yapmıştır.

MetaMask Snaps’ı, MetaMask cüzdan arayüzünü özelleştirmek amacıyla tasarlanmış izole bir ortamda çalışan bir JavaScript uygulaması olarak açıklıyor. Bir Snap, MetaMask’e yeni API işlevleri tanıtarak, çeşitli blok zincir sistemlerine uyumluluk sağlayabilir veya resmi belgelere göre Snaps JSON-RPC API’sını kullanarak mevcut işlevleri değiştirebilir.

MetaMask Snaps lansmanı, MetaMask’in Ethereum dışındaki layer-1 blok zincirleriyle uyumlu hale geldiği ilk kezdir. Şu anda bu, Bitcoin, Solana, Cosmos, StarkNet ve daha fazlasını içeriyor. Snaps ayrıca merkeziyetsiz uygulamalar için bildirimleri etkinleştiriyor. Bu bildirimler, kullanıcının yüklediği Snaps’a özgüdür ve MetaMask’ın siteye bağlandığında gösterdiği pop-up’lar gibi genel değildir. Bildirim API’si şu an için MetaMask tarayıcı eklentisinde bulunuyor, bu nedenle mobil cihazlarda bildirim almak mümkün değil.

MetaMask Snaps’ın Kıdemli Ürün Sahibi Christian Montoya, Snaps aracılığıyla bildirimlerin kullanıcıların e-posta adresini veya telefon numarasını paylaşmasını gerektirmediğini söyledi. Ancak Montoya’ya göre, bildirimler kurulum sonrasında yapılandırmayı gerektirir, bu da yeni kullanıcılar için biraz daha karmaşıktır.

MetaMask Snaps, işlem bilgileri Snaps’larının öğrenme eğrisi daha az dik olan ve kullanıcıların kötü niyetli bir akıllı sözleşme ile işlem yapmaya veya phishing (kimlik avı) saldırısına karşı savunmasız olup olmadıkları konusunda kullanıcılara uyarı verebilir.

Diğer kullanım durumları, şifrelenmiş cihaz depolama ve cüzdan kullanıcı deneyiminin özelleştirilmesini içerir. Ayrıca Snaps’ları izinsiz hale getirme planı da bulunuyor. Şu anda, MetaMask’ın ana şirketi olan Consensys katı bir izin listesini sürdürüyor. Bu, bir Snap’i yayınlamak için Consensys’in onay vermesi gerektiği anlamına gelir. Montoya’ya göre, bu durum kalıcı olmayacak. Montoya, gelecekte kullanıcıların veya denetçilerin veya topluluk içinde saygın kuruluşların geliştiricilerin yayınladığı Snaps’ları denetlemede yer alabileceği bu tür sistemleri tasarlamamıza yardımcı olacak erken aşamadayız dedi. Snaps’ı deneyimlemek isterseniz buradan girebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.