Manta Co-Founder Kenny’den Vitalik’in Makalesine Atıf


0

Manta Network Co Founder ve core contributor Kenny Li; Twitter üzerinden paylaştığı bir flood ile Vitalik Buterin’in blok zincirler üzerinde gizlilik vurgusuna değindi.

Geçtiğimiz gün VitalikButerin, Ethereum’a gizliliği ekleme hakkında bir makale yayınladı. VB son dönemde birçok kez “gizli adres” (stealth address) olarak bilinen yöntemle ekosistemlerin tamamen gizli işlemleri desteklemesi gerektiğine değiniyordu.

Özel adres sistemi oluşturmanın birçok yolu vardır; yayınlanan teklif Vitalik Buterin’in Ethereum üzerine pratik bir çözümdür. Manta Network’te; Polkadot ve Kusama ekosistemleri için ZKP ile gizliliği etkinleştirirken zkAddress sistemi + UTXO’ları kullanıyoruz.

Kenny Li

Vitalik makalesinde Alice ve Bob üzerinden örnekleme yapıyor. Manta Co-Founder Kenny de hazırladığı flood’da yine bu ikiliye yer vererek “Vitalik’in çağrısının aslında ne olduğunu” ve “nasıl çalışacağını” anlamayanlar için tek tek açıklıyor. İşte Kenny Li’nin paylaştığını floodun türkçesi.

Senaryo: Bob Alice‘e gizli bir şekilde ETH göndermek istiyor. Açıklanan bu sürecin çoğu kulağa çok karmaşık gelse de, pratikte çoğunlukla otomatik hale getirileceğini ve daha sorunsuz hissedileceğini unutmayın.

Bob önce bir “Harcama Anahtarı (Spending Key)” oluşturur. Bu anahtar, Bob’un herkesin görebileceği bir genel adres olan gizli bir meta adres (SMA) oluşturmasına olanak tanır. SMA, Alice gibi ortaklarla Bob’un erişebileceği sınırsız gizli adresler oluşturmak için kullanılan bir ana adrestir.

Bu sırada Alice 2 öğe üretir:

 1. Kısa Süreli Özel Anahtar (yalnızca onun bildiği gizli bir anahtar). Vitalik buna Geçici Anahtar (Ephemeral Private Key-EPriK) olarak atıfta bulunur; Bu örnekte genel anahtarı ayırt etmek için “özel” kelimesini ekledim.
 2. Herkes tarafından görülebilen Kısa Süreli Açık Anahtar (Ephemeral Public Key EPubK)

Ephemeral Keys Hakkında Daha Fazla Bilgi: Ephemeral Key, Ephemeral Private Key (EPriK) ile oluşturulur. Neredeyse bir $ETH adresinin (EPubK) gizli seed kelimeleri (EPriK) aracılığıyla oluşturulması gibidir. Ephemeral Public Key, herkesin görüntüleyebileceği bir genel defterde yayınlanır.

Ayrıca, Ephemeral Keys yalnızca bir kez kullanılır, bu nedenle Alice, örneğin Charlie ile özel olarak işlem yapmak istiyorsa yeni bir Ephemeral Private ve Puplic Key kombinasyonu (EPriK ve EPubK anahtar kombinasyonu) oluşturması gerekir.

Bob, Alice’e herkesin görebileceği gizli meta adresini (SMA) verir. Alice, Bob’un SMA’sını kendi oluşturduğu Geçici Özel Anahtar (EPriK) ile birleştirir. Bu kombinasyon (SMA + EPriK) bir Gizli Adres (SA) oluşturur. Alice, Bob’un almasını istediği $ETH SA’ya gönderir.

Bob’a geri dönelim: Alice’in ona az önce özel olarak gönderdiği $ETH Gizli Adresi (Stealth Address) bulması gerekiyor. Bir şekilde Alice’in yaptığını — Bob’un gizli meta adresini (SMA-stealth meta-address) Alice’in Geçici Özel Anahtarı (Ephemeral Private Key-EPriK) ile birleştirerek yapması gerekiyor. Ancak burada bir sorun var: Bob, Alice’in EPriK’sini bilmiyor.

Ama Bob, Alice’in herkes tarafından görülebilen Geçici Genel Anahtarını (EPubK) bulabilir ve bunu yalnızca kendisinin bildiği Harcama Anahtarı (SK) ile birleştirebilir. EPubK + SK, Paylaşılan Sırlar’ın (burada ayrıntısına girilmeyecek) kriptografik konsepti aracılığıyla aynı Stealth Adresini oluşturur.

Başka bir deyişle, Bob mevcut tüm Kısa Süreli Genel Anahtarların (Ephemeral Public Keys) bir listesini gözden geçirir (unutmayın, bunlar herkesin listenin tamamını bulabilmesi için herkese açık olarak yayınlanır) ve Harcama Anahtarını (Spending Key) kullanır, ortaya çıkan Gizli Adresi içinde ETH bakiyesi var mı kontrol eder.

Sonunda Bob, Alice’in kendisi için oluşturduğu Kısa Süreli Açık Anahtarı (Ephemeral Public Key) bulacak ve bunu Harcama Anahtarı (Spending Key) ile birleştirecektir. Alice’in kendisine gönderdiği $ETH içeren, şu anda erişim sahibi olduğu gizli adresi üretecektir. Bob, Alice’ten gizlice 1.2 $ETH böyle alır!

Ortaya çıkan Stealth Adresini oluşturmak için neden SMA + EpriK (Alice için) veya SK + EPubK (Bob için) kombinasyonu olmak zorunda? Gizli adres (Stealth Address), herkesin erişimine açık olmayan en az bir şey tarafından oluşturulmalıdır.

Örneğin, SMA + EPubK tarafından üretilebiliyorsa, SMA ve EPubK herkes tarafından bulunabileceği için herkes ona erişebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, pratikte Bob’un doğru olanı bulmak için mevcut tüm Ephemeral Public Keys manuel olarak gözden geçirmemesidir. Bu işlem otomatik olarak yapılır. Bir bilgisayarın tüm kombinasyonları ayıklaması ve denemesi bir insandan çok daha az zaman alır.

Kenny; flood’a geçtiğimiz ay rekor katılım ile tamamlanan Manta Network Trusted Setup Ceremony ‘den bahsederek nokta koydu. Bildiğiniz gibi Trusted Setup 177 ülkeden 4000’den fazla rekor katılımcı ile gerçekleşmişti. İlerleyen dönemde Defi, Metaverse rallilerinin ardından ZKP ve Gizlilik üzerine projelerin rallilerini izleyebiliriz.

Manta Network Trusted Setup Nedir? Makalemiz

Bu arada örneklerde kullanılan resimlerdeki Alice ve Bob gerçek bir insan değil. Her tıklama sonrası yapay zekanın farklı ve gerçekte olmayan bir insan yüzü yarattığı thispersondoesnotexist.com (Bu kişi mevcut değil :D ) sitesinde oluşturulmuş resimler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.