Kraken Probe Raporları ve SEC Staking Saldırısı Söylentileri Ortasında Bitcoin Fiyatı Geriliyor


0

Bitcoin ( BTC ), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Kraken hakkında yasa dışı bir şekilde kayıt dışı menkul kıymet ticareti yapıp yapmadığına dair bir soruşturma başlattığı haberlerinin ortasında düşüyor.

Bloomberg’e göre SEC , dünyanın üçüncü büyük kripto borsası Kraken’i ABD’de yaşayanlara belirli ürünleri sunarken muhtemelen menkul kıymet kurallarını çiğnediği için soruşturuyor

Bitcoin, raporun yayınlanmasından önceki günkü zirvesinden %3,5 daha fazla düşerek, bu yazının yazıldığı tarihte 22.596 dolar değerinde.

Rapora göre, soruşturma birkaç gün içinde olası bir anlaşmayla sona eriyor olabilir. Hangi tokenlerin veya diğer ürünlerin SEC soruşturmasını tetiklediği bilinmiyor.

ABD merkezli borsa, müşterilere yatırım yapabilecekleri yaklaşık 185 farklı kripto para biriminin yanı sıra varlıklarını ödüller için stake etme fırsatı sunuyor.

Bloomberg, herhangi bir anlaşmanın kripto sektörü için daha geniş sonuçları olacağını tahmin ediyor.

Rapor diyor,

“SEC ile bir anlaşma, diğer kripto şirketlerine, defalarca sunulan belirteçlerin çoğunun ajansın kurallarına tabi olması gereken menkul kıymetler olduğunu söyleyen düzenleyici ile anlaşmalar yapması için baskı yapabilir.”

FTX’in Kasım ayındaki çöküşünden sonra, SEC başkanı Gary Gensler, ajansının SEC’e kayıtlı olmayan kripto firmalarına karşı uygulamada daha agresif olacağını söyledi.

Bu arada, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in başkanı Brian Armstrong, SEC’in kripto staking’e karşı herhangi bir olası hamlesini eleştiriyor .

“SEC’in perakende müşteriler için ABD’de kripto stakinginden kurtulmak istediğine dair söylentiler duyuyoruz. Umarım durum böyle değildir, çünkü bunun olmasına izin verilirse ABD için korkunç bir yol olacağına inanıyorum.”

Armstrong , staking’in kripto sektörü için hayati önem taşıdığını söylüyor.

“Stake, kriptoda gerçekten önemli bir yenilik. Kullanıcıların çalışan açık kripto ağlarına doğrudan katılmasına izin verir. Staking, ölçeklenebilirlik, artırılmış güvenlik ve azaltılmış karbon ayak izi dahil olmak üzere alana birçok olumlu iyileştirme getiriyor.”

Ayrıca , SEC’in menkul kıymet tutmayı düşünmemesi gerektiğini ve federal kurumun kripto sektörünü destekleyen kurallar benimsemesi gerektiğini , aksi takdirde borsaların ABD’den ayrılacağını söylüyor.

“Yeni teknolojilerin ABD’de büyümesinin teşvik edildiğinden ve açık kuralların olmaması nedeniyle boğulmadığından emin olmalıyız. Mali hizmetler ve web3 söz konusu olduğunda, bu yeteneklerin ABD’de inşa edilmesi bir ulusal güvenlik meselesidir.

İcra yoluyla düzenleme işe yaramıyor. FTX’te olduğu gibi, şirketleri açık denizde faaliyet göstermeye teşvik ediyor.

Umarım, sektör için net kurallar yayınlamak ve ABD’de yenilikçiliği ve ulusal güvenlik çıkarlarını korurken tüketicileri koruyan mantıklı çözümler bulmak için birlikte çalışabiliriz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.