Helium Ağı Solana Ağına Göç Etti


0

Aylar süren planlama, geliştirme ve koordinasyonun ardından Helium Ağı, bugün TSİ 19:00 ‘dan itibaren Solana Mainnet’e geçişe başladı. Yarın, geçiş tamamlandığında, büyük ölçüde yükseltilmiş ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve kullanışlılıkla Helium Ağı için yeni bir çağın başlangıcı olacak.

S. Geçiş ne zaman başladı?

Geçiş dönemi bugün, 18 Nisan 19:00’da başladı ve 24 saat sürecek

S. Yükseltme sırasında blok zincire ne olacak?

Bu süre zarfında Helium blok zinciri duracak, zincirin anlık görüntüsü alınacak, mevcut HNT ve MOBILE, Solana ile eşlenecek ve Hotspot’lar NFT’ler olarak basılacaktır.

S. Geçiş sırasında Hotspot bağlantı kaybolursa ne olur?

Hotspot ve LoRaWAN cihazlar geçiş dönemi boyunca çalışmaya devam edecek. Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra gerçek işlemler mümkün olacak ve uygulamada tekrar görüntülenebilir olacak.

S. Geçişten sonra HNT’de ne gibi değişiklikler olacak?

Mevcut yerel coin HNT artık LoRaWAN Hotspots tarafından çıkarılmayacak, bunun yerine Helyum IoT ağı için hem teşvik hem de yönetişim tokeni olarak hizmet veren IOT madenciliği yapacak. HNT, Ağı kullanmak için özel token olarak kalacaktır. IOT token, Cüzdan Uygulamasında HNT için kullanılabilecek.

S. Hotspot’lara ne olacak?

Hotspotlar ve daha önce kazılan HNT ödülleri cihazları çalıştıranlara ait kalacak. En büyük değişiklik, Helium IoT ağındaki Hotspot’ları kullananlar için – kapsama alanı ve veri sağlayanlar için – HNT yerine IOT tokenleri kazanacak. Hotspot’ların her biri Solana’da bir NFT ile temsil edilecek ve bu da yaklaşık 1 milyon yeni Solana NFT’si yaratacak.

Ağı ve yerleşik cihazları kullanmak isteyenler için birincil token HNT olacaktır, ancak LoRaWAN’da etkin noktalar çalıştıranlar için bunun yerine IOT tokenleri çıkarılacak ve bunlar daha sonra HNT için kullanılabilecek.

S. HNT bakiyelere ne olacak?

HNT bakiyeleri Solana blok zincirine taşınacak. Tüm Helium tokenleri (HNT, IOT, MOBILE) , geçişten sonra Solana yerel tokenleri eya SPL’ler haline gelecek. SPL, Ethereum ağındaki ERC-20 belirteçlerine benzer şekilde Solana ağ tokenleri için bir standardıdır.

Daha önce olduğu gibi aynı bakiyeye sahip olunacak ve borsalarda, cüzdanlarda veya saklayıcılarda HNT mevduatında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Solana ekosistemindeki birden fazla DeFi platformu, geçiş sonrası tüm Helium tokenlerini desteklemekle ilgilendiğini ifade etti ve teknik destek için Vakıf ile anlaştı; yakında bu platformlardan Helium topluluğuna yayınlayacağımız resmi duyuruları bekliyoruz.

S. Ağ üzerinde çalışan cihazlara ne olur?

24 saatlik geçiş süresi boyunca cihazlar çalışmaya ve veri göndermeye devam edecektir. Kapsam Kanıtı ve Veri Aktarımı zaten Oracles’a taşındığından, Helium Ağı üzerindeki cihazlarda herhangi bir kesinti olmaz; token bakiyeleri, geçiş döneminin tamamlanmasının ardından kapatılacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.