Hangi Ülke Bitcoin’e Geçmeyi Tartışıyor?


0

Sri Lanka, Bitcoin’in benimsenmesine karşı, Draper’ın yolsuzlukla mücadele sahasını reddediyor

Merkez Bankası Başkanı Nandalal Weerasinghe, merkezi olmayan kripto para birimlerini benimsemenin ülkenin ekonomik durumunu daha da kötüleştireceğine inanıyor.

Amerikalı milyarder Tim Draper, yakın zamanda Sri Lanka’ya yaptığı bir ziyarette Bitcoin’i benimseme fikrini ortaya attı.

Kilit bir Sri Lanka yetkilisi – merkez bankası Başkanı Nandalal Weerasinghe – bunu yapmanın ülkenin ekonomik durumunu daha da kötüleştireceğine inanıyordu.

Sri Lanka’daki bir TV çekiminden zaman alan Draper, finansal sorunlardan kurtulmak için geçerli bir seçenek olarak Bitcoin’i önermek üzere Başkan Ranil Wickremesinghe ve Weerasinghe ile bir araya geldi.

Tim Draper, Sri Lanka’da ekonomik kalkınma hakkında konuşuyor. Kaynak: YouTube

Toplantı sırasında Draper, doğrudan Sri Lanka’ya bakan önemli bir endişeye işaret etti:

“Haberlerde Sri Lanka’yı gördünüz mü? Yolsuzluk başkenti olarak bilinir. Yolsuzlukla tanınan bir ülke, Bitcoin’in benimsenmesiyle mükemmel kayıtlar tutabilecek.”

Sri Lanka merkez bankası başkanına “merkezi olmayan para birimi” kullanılmasını tavsiye ederken, kısa bir “kabul etmiyoruz” yanıtı aldı. Weerasinghe ayrıca şunları söyledi:

“%100 Bitcoin’in benimsenmesi hiçbir zaman bir Sri Lanka gerçeği olmayacak.”

Bunun yerine Weerasinghe, Sri Lanka’nın kendi itibari para birimine sahip olmanın para politikası bağımsızlığı için kritik öneme sahip olduğuna ve elektronik sosyal yardım ödemelerinin etkili bir şekilde dahil edilmesini ve dağıtılmasını sağlayacağına inanıyordu.

Weerasinghe, “Bitcoin’i tanıtarak krizi daha da kötüleştirmek istemiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Michael Saylor tarafından ortaklaşa kurulan bir yazılım analitiği şirketi olan MicroStrategy, 2022’de gerçekleşmemiş 1,3 milyar dolarlık zarara uğramasına rağmen BTC ticaret hizmetleri sunmaya devam etme planlarını paylaştı.

2 Şubat’ta yapılan bir kazanç görüşmesi sırasında MicroStrategy’nin mali işler müdürü Andrew Kang şunları söyledi:

“Bitcoin fiyatlarındaki oynaklıktan veya uzun vadeli Bitcoin stratejimizle tutarlı olan diğer piyasa kaymalarından yararlanabilecek ek işlemler yapmayı düşünebiliriz.”

Kang’a göre MicroStrategy, 31 Aralık 2022 itibarıyla 132.500 BTC’ye (1,84 milyar $ değerinde) sahipti. Bunun 14.890 BTC’si doğrudan işletmeye ve geri kalanı yan kuruluşu MacroStrategy’ye aitti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.