FTX Borçluları Gizli Mektup Gönderiyor – Bağış Alıcılarından Geri Ödeme Talep Ediyor


0

FTX borçluları 5 Şubat 2023’te, siyasi eylem fonları, siyasi figürler ve diğer alıcılar dahil olmak üzere bağış alıcılarının FTX’in çökmesinden önce alınan fonları veya bağışları iade etmesi gerektiğini duyurdu.

Duyuruya göre, uymayanlar için dava süreci masadan kalkmış değil. Mesaj aşağıdaki gibidir.

“FTX Trading Ltd. (d.b.a. FTX.com) ve bağlı borçluları (birlikte ‘FTX borçluları’), bugün FTX Borçlularının siyasi figürlere, siyasi eylem fonlarına ve diğer katkı veya diğer ödeme alıcılarına gizli mesajlar gönderdiğini duyurdu. FTX borçluları, Samuel Bankman-Fried veya FTX borçlularının diğer görevlileri veya müdürleri (topluca “FTX’e katkıda bulunanlar”) tarafından veya onların talimatıyla yapılmıştır. Bu alıcılardan 28 Şubat 2023 tarihine kadar bu fonları FTX Borçlularına iade etmeleri talep edilmektedir.

“Bu tür ödemelerin gönüllü olarak iade edilmediği durumlarda, FTX borçluları, herhangi bir davanın açıldığı tarihten itibaren faiz tahakkuk eden bu tür ödemelerin iadesini talep etmek için İflas Mahkemesi nezdinde dava açma hakkını saklı tutar.”

Bu duyuru, 19 Aralık 2022’de yapılan ve FTX’ten katkı ve bağış alanların alınan fonları iade etme niyetlerini belirttiği duyuruyu takip ediyor. Duyuru aşağıdaki gibidir.

“FTX Trading Ltd. (d.b.a. FTX.com) ve bağlı borçluları (birlikte, ‘FTX borçluları’) bugün, FTX borçlularına, tarafından veya talimatla yapılan katkı veya diğer ödemelerin bir dizi alıcısının FTX borçlularına başvurduğunu duyurdu. FTX borçlularının, Samuel Bankman-Fried’in veya FTX borçlularının diğer görevlilerinin veya müdürlerinin (topluca “FTX katkıda bulunanları”).

“Bu alıcılar, bu tür fonların FTX borçlularına iadesi için talimat talep ettiler. FTX borçluları, müşterilerin ve alacaklıların yararına bu tür fonların FTX mülklerine derhal iade edilmesini sağlamak için bu alıcılarla birlikte çalışıyor.”

FTX davası hakkında hızlı bir özet

Kasım 2022’de ABD CFTC Departmanı (Commodity Futures Trading Commission) ve SEC (Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu), FTX Trading LTD’nin kurucusu ve Alameda araştırmasının kurucu ortağı Sam Bankman-Fried aleyhine dava açtı.

Dava, hukuki ve cezai suçlamalara dayanıyordu ve Sam Bankman-Fried, öz sermaye yatırımcılarından 1,8 milyar doların üzerinde para çeken bir plan geliştirdi.

SEC, Bankman-Fried’in ayrıca Alameda Research’ü finanse etmek için müşterilerin varlıklarını FTX Trading LTD’den aktardığını, gayrimenkul satın aldığını ve önemli siyasi bağışlar yaptığını iddia etti.

Aksine, Bankman-Fried, FTX’in çöküşünün ve ardından gelen kayıpların, zayıf risk yönetiminin ve bir dizi muhasebe hatasının sonucu olduğunu iddia etti.

Ancak, Bankman-Fried’in yakın arkadaşlarından ikisi, Alameda’nın kurucu ortağı Gary Wang ve Alameda’nın CEO’su Caroline Ellison zaten savcılıkla işbirliği yapıyorlardı. Washington Post tarafından bildirildiği üzere, Manhattan ABD’li avukatı Damian Williams’a göre, dolandırıcılık suçlarını kabul ettiler.

Bu, Bankman-Fried’in ABD’ye iade edilmesinden hemen önceydi. 250 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

19 Aralık 2022’de mahkeme duruşması sırasında Ellison, kredi verenleri Alameda’nın FTX’ten ne kadar borç aldığı konusunda bilerek yanıltmak için Bankman-Fried ile çalıştığını itiraf etti.

Duruşma tutanağına göre Ellison şunları söyledi:

“Yanlış olduğunu biliyordum.”

Wang, savunmasında, Alameda’ya özel ayrıcalıklar sağlamak için FXT platform kodunu değiştirdiğini de kabul etti. Bir direktif doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Kripto topluluğu, bazıları bunun kripto alanında kalıcı bir darbe vurabileceğinden korktuğu için FTX olayıyla ilgili karışık duygular dile getiriyor.

Forbes’a göre, Bankman-Fried davasında ileriye dönük olarak, bir duruşmanın başlaması birkaç ay alabilir. Bu, çoğunlukla delil toplanmasından ve bu büyüklükteki bir davada yer alan belge sayısından kaynaklanmaktadır.

Yine de, Bankman-Fried’in yakın arkadaşlarının ifşası göz önüne alındığında, davanın nasıl çözüleceğini görmeyi umuyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.