Fortune 500 Devi Siemens, Yeni Blockchain Tabanlı Tahvili Başlatmak İçin Polygon (MATIC) Kullanıyor


0

Küresel teknoloji devi Siemens, Haziran 2021’de Almanya Elektronik Menkul Kıymetler Yasası’nın (eWpG) yürürlüğe girmesinin ardından Polygon (MATIC) blok zincirindeki ilk dijital tahvilini çıkardı.

Almanya daha önce menkul kıymetlerin fiziksel bir sertifika ile temsil edilmesini şart koşuyordu, ancak eWpG artık blok zincir gibi teknolojileri kullanarak tahvillerin ihraç edilmesine izin veren yasal bir çerçeve getirdi.

Siemens yaptığı açıklamada, bir yıl vadeli 60 milyon dolar değerinde dijital tahvil ihraç ettiğini açıkladı. Menkul kıymetleri merkezi menkul kıymet depoları olmadan doğrudan yatırımcılara sattı ve işlem iki gün içinde tamamlandı.

Şirketin mali işler müdürü Ralf P. Thomas şöyle diyor:

“Blockchain tabanlı bir tahvili başarılı bir şekilde ihraç eden ilk Alman şirketlerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz. Bu, Siemens’i sermaye ve menkul kıymetler piyasaları için sürekli dijital çözümler geliştirmede öncü yapıyor.”

Siemens, bir blok zincirinde tahvil ihraç etmenin, kağıt tabanlı küresel sertifikalara ve merkezi takasa olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını söylüyor. Dijital tahviller, aracı olarak hizmet verecek bir banka olmadan da satılabilir.

Siemens kurumsal saymanı Peter Rathgeb, şirketin dijital menkul kıymetlerin devam eden gelişimini aktif olarak yönlendireceğini söyledi.

Menkul kıymet ihraç etmek için kağıttan uzaklaşıp halka açık blok zincirlerine geçerek, geçmişte tahvil ihraç ederken olduğundan çok daha hızlı ve verimli işlemler gerçekleştirebiliriz. Proje ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz başarılı işbirliği sayesinde Almanya’da dijital menkul kıymetlerin gelişiminde önemli bir dönüm noktasına ulaştık.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.