dYdX V4 ile MEV’i Engelleyecek


0

Bildiğiniz gibi dYdX şu an ekosistemin en çok tercih edilen ve yüksek hacme sahip merkeziyetsiz türev borsası. Bunun başlıca sebeplerinden biri merkeziyetsiz olmasına karşın yüksek hız, işlemlerde sıfır gaz ücreti ve kullanıcı dostu arayüzü geliyor. Merkezi borsa kolaylığını kullanıcılara sunabilen ender merkeziyetsiz borsa diyebiliriz.

dYdX projesini takip edenler bilir. Şu an kullanılan versiyon platformun 3. versiyonu ve Eylül ayından sonra platform versiyon 4’e geçecek. Bu geçişle Cosmos ekosisteminde kendi ağına sahip olacak borsanın işleyişi ve çalışma metotları tam merkeziyetsiz olacak. Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için V4 geçişi hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz.

dYdX V4 Geliyor!

V3’deki başarısını sürdürmek hatta ileri götürmek için proje ekibi aylardır büyük bir çalışma içerisinde. Platform zaten birkaç detay hariç merkeziyetsiz işliyordu ancak tam merkeziyetsizlik hedefine ulaşmak için bir kaç konunun çözülmesi gerekiyor. Bunlardan biri MEV.

dYdX zinciri, sadece gerçekleşen emirlerin konsensüse kaydedildiği bellek tabanlı (yani zincir dışında) bir emir defteri kullanıyor. Bu, hem yeni hem de iyi tanımlanmış vektörler aracılığıyla MEV’e neden olabileceği için ekip bunu engellemek için çalışıyor.

Peki MEV Nedir?

MEV, açılımı Miner Extractable Value yani Madenci Çıkarılabilir Değer; doğrulayıcıların işlem sıralarını kendi lehlerine yeniden düzenleyerek veya sansürleyerek kazanabilecekleri kârlar demektir.

Blok zincirler üzerinde verilen emirler ilk olarak bekleme salonu gibi bir yerde toplanır ve doğrulanıp bloklara işlenmeyi bekler. Bu işlemleri gören doğrulayıcı düğüm sahipleri; karlı işlemleri süzerler ve ilk o işlemleri onaylayarak daha çok para kazanmak isterler. Bu da aceleci insanların daha fazla komisyon ödemelerine sebep olur. Bu su istimal; piyasa fiyatlarını olumsuz etkileyip; dYdX kullanıcılarının deneyimini negatif etkileyebilir. dYdX v4’ü tasarlarken, MEV riskini azaltmak ve dYdX kullanıcılarını korumak için kripto ekosisteminde kullanılan farklı stratejileri araştırdı.

Ethereum ekosisteminde MEV konusunda tarafsız bir yaklaşım benimsenir ve blok alanı, açık artırmaya çıkarmak için bir Proposer-Builder Separation (PBS) yaklaşımı kullanır. PBS, araştırmacıların MEV kârlarını PBS zinciri içindeki katılımcılara yeniden dağıtmalarını sağlayarak MEV’in merkezileşme risklerini azaltır. Ancak PBS’de, MEV hala ortalama kullanıcıları etkiler. Buna karşılık, Cosmos ekosistemi, özellikle Osmosis, MEV konusunda daha belirgin bir tutum benimsemiş ve olumsuz herhangi bir MEV’i azaltmayı ve olumlu MEV’i korumayı amaçlamaktadır. Ekip de dYdX’in özel bir zincir olmasını mümkün kılan benzersiz yöntemlerle, hem mevcut hem de yeni türde MEV azaltma çözümleri üzerinde aktif olarak araştırma yapıyor.

Projenin Layer-2 üzerinde çalışmak yerine kendi ağına geçmesinin sebeplerinden biri de MEV diyebiliriz. Cosmos altyapısını kullanma kararı da yüksek performans sunarken tamamen merkeziyetsiz bir borsa oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Cosmos; dYdX v4 zincirine benzersiz MEV çözümleri inşa etmesine olanak sağlıyor.

Bu yaklaşım, kullanıcıların ödediği masraflarla doğrulayıcıların kar etmesini engelleyecek. dYdX bunun için Skip Protocol ve ChorusOne gibi MEV uzmanlarıyla çalışıyor ve v4 zinciri için yapılacak MEV azaltma stratejilerini geliştirmeye devam ediyor.

Sonuç

MEV ile kullanıcıların su istimal edilmeleri ve fazladan komisyon ödetmelerinin sağlanması aslında önce platforma ardından da ekosisteme büyük zarar veriyor. Bunların önüne geçmek ve insanları web3 ekonomisinden uzaklaştırmamak gerekir. Topluma düşen görevler de elbette var. Bu kötü oyuncuları caydırmak ve cezalandırmak için adımlar atması ve buna imkan veren platformları tercih etmemesi gerekmektedir.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyoruz.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.