DYDX Nasıl Delege Edilir?


2

Giriş

Yılın son çeyreğinde versiyon 4’e geçeceğini açıklayan DYDX’den Governance yani Yönetişim ile ilgili yeni bir haber geldi.

v4’e geçilmesiyle birlikte, dYdX protokolünün merkeziyetsizliği ve yönetişiminde bir dönüm noktası olacak. v4 ile %100 merkeziyetsiz olacak dYdX; artık tamamiyle DYDX token sahipleri tarafından yönetilecek. Platforma şimdiden DYDX coinlerinizi delege ederek, alınacak kararlarda söz hakkı olabilirsiniz. Şimdiye kadarki yönetişim katılım düzeyi son derece heyecan verici ve dYdX; protokolün tamamen dYdX topluluğu tarafından kontrol edildiği zamanı sabırsızlıkla bekliyor.

Başlamadan önce çok kısa DAO yani Decentralized Autonomous Organization’dan da bahsetmek gerekiyor. Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar; karar verme sürecinin işletileceği herhangi bir yapı için kurallar bütünün akıllı sözleşmelere kodlandığı ve yönetime ilişkin karar alma – Yönetişim – süreçlerinin farklı seviyelerde otomatize edildiği organizasyonlardır. Bu kuralları değiştirmek için topluluğun onayı gerekmektedir. Bir karar tek bir kişiye ait olması engellenir ve çoğunluğun dediği olur.

Delegasyon Nedir?

$DYDX sahipleri, yönetişim belgelerinde listelenen maddeler üzerinde söz hakkına sahiptir. dYdX yönetimi için yapılacak parametre güncellemeleri veya topluluk finansmanı girişimleri gibi yönetişim eylemleri dYdX teklif verme sürecinden geçerek oluşturulmaktadır. Teklifler oluşturulup yeterli kriterleri karşıladıktan sonra topluluğa yani token sahiplerine sunulmaktadır. Topluluk da bunu oylar ve platformun geleceğine yön verir. Bu sürece giden yol da DYDX tokenlerimizi delege etmek ile başlıyor.

Nasıl DYDX Delege Edilir?

$DYDX; sahiplerinin istedikleri adrese, oy verme haklarını delege etmelerine olanak tanır. $DYDX sahibi olmadan bile, herkes delege olarak dYdX yönetimine katılabilir. Kullanıcılar bir seferde yalnızca bir adrese delege edebilirler. Delege eden kullanıcının hesabındaki $DYDX bakiyesine eşit olan oy sayısı, delege edilen kişinin oy sayısına eklenir. Oylar, delege eden tekrar delege ettiğinde veya $DYDX’lerini transfer ettiğinde, mevcut bloktan ve sonraki bloklardan delege edilir.

Token sahipleri, bir token ile ilişkili yönetim güçlerinden birini veya her ikisini de yönetişim portalı veya programlama yoluyla delege etme seçeneğine sahiptir. Ancak delege gücüne sahip bir kullanıcı, bu gücü başka bir delegeye aktaramaz.

Token sahipleri, önerme gücünü ve oy verme gücünü farklı adreslere delege edebilirler. Ancak kısmi delege (Gücün %100 veya %0’ı) mümkün değildir.

DYDX Token Delege Adımları

Tokenleriniz bir cüzdan adresne delege etmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • dydx.community/dashboard adresine gidin
 • Delege Et seçeneğine tıklayın
 • Delege etmek istediğiniz güç türünü seçin
 • Oy ve/veya öneri gücünüzü delege etmek istediğiniz üçüncü tarafın Cüzdan Adresini girin.

Güçleri delege etmek, tokenleriniz transfer etme anlamına gelmemektedir.

$DYDX’leri delege etme veya delegeden geri çekme işlemleri ağ üzerinde yapıldığından ETH gaz ücreti gerektirmektedir. Bu sebeple cüzdanlarınızda 15-20$ değerinde ETH bulundurmanız gerekmektedir.

Toplulukta Söz Sahibi Olun

Sahibi olduğunuz $DYDX tokenleri ITU Blockchain’e delege edebilirsiniz.

ITU Blockchain’e delege ederek; 

 • dYdX Yönetişimine katılırsınız.
 • dYdX’in geleceğine yön verirsiniz.

Herkesi ITU Blockchain’e destek olmaya ve dYdX Yönetişimine katılmaya davet ediyoruz.

$DYDX tokenlerinizi ITU Blockchain’e delege etmek için aşağıdaki cüzdan adresini kullanabilirsiniz

0xBEC643BD5b7F5e9190617CA4187ef0455950C51C

Hemen Oyunu Ver

Delegasyon işlemlerinin ardından sıcağı sıcağına ilk oylarını atabilirsin. Ünlü Market Maker Wintermute’dan Callum’un her EPOCH sonunda kullanıcılara ödedikleri komisyonları geri ödeyen sistem sonucu dağıtılan 2,8 milyon adet $DYDX coinin %45 azaltılmasını teklif etti. Topluluk tarafından hoş karşılanmasa da Callum’a göre bu teklif DYDX fiyatına uzun dönemde olumlu yansayacak.

Teklifi ve tam metnini görebilirsiniz.

Zincir dışında kabul gördükten sonra bu öneri zincir üstü oylamaya açıldı. Eğer sen de ödüllerin azalmasını istemiyorsan mevcuttaki DYDX tokenlerini delege ederek oy kullanabilirsin.

Aşağıdaki link ile DYDX Yönetişim bölümüne giderek yukarıdaki “DIP 20” teklifini oylayabilirsiniz.

https://dydx.community/dashboard/proposal/11

dYdX v3’teki yönetim, diğer birçok DeFi protokolüne benzer bir model izliyor. Burada her token bir oyu temsil eder ve $DYDX sahipleri, tokenlerinin oylama ve/veya teklif verme yetkilerini başka bir ETH adresine devretme seçeneğine sahiptir. Diğer ekosistemler gibi, dYdX yönetişimine katılım değişkendi ve büyük ölçüde her oylamanın zamanlaması ve içeriğinden etkileniyordu. 3 Ağustos 2021’de $DYDX tokenleri basıldı ve Epoch 0 başladı. $DYDX tokenlerinin başlangıcından bu yana, dYdX v3 için 30 teklif yapıldı (21 zincir dışı Anlık Görüntü oyları + 9 zincir oyları*). Sizler de yukarıda saydığımız adımları gerçekleştirerek artık söz hakkına sahip olabilirsiniz.

1 Şubat 2023 itibariyle, 25 topluluk üyesi onaylanmış delegeler olarak belirlendi. Onaylanan delegeler programı 11 Şubat 2022’de başlatıldı ve onaylanan delegeler belirli bir teklifteki oy ağırlığının ortalama %41,43’ünü oluşturuyor. Hatta ileride daha fazla onaylanmış delegenin aktif olması ve daha fazla $DYDX sahibinin (başka bir şekilde yönetişime katılması) delegasyonun bir sonucu olarak oylama gücünün ve teklif gücünün daha fazla dağıtılacağını ve merkeziyetsizliğin sağlanmasını umuyor.

v4’e geçilmesiyle birlikte artık tamamiyle DYDX token sahipleri tarafından yönetilecek demiştik. Bu konudaki yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

dYdX Versiyon-4 Geliyor yazımıza ulaşabilirsiniz

Yönetişimin ortak akıl ile yapıldığı tüm platformlar her zaman başarıya odaklıdır. Bu denli merkeziyetsizliğe adanmış ve topluluk tarafından yönetilen alanında lider platform yok denecek kadar azdır. Artık kullandığınız ve tokenine sahip olduğunuz bir projede hem yatırımcı hem de söz sahibisiniz. Ayrıca dYdX topluluğundan bu öğrenilenlerle ilgili her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılıyor ve topluluğun yönetişim hakkında daha fazla tartışmaya girmesini dört gözle bekliyor.

dYdX Hakkında

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Mart 12, 2023

  Eline sağlık başkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.