dYdX, Cosmos Tabanlı Zincirinin Özel Test Ağını Başlatıyor


0

Lider merkeziyetsiz borsa dYdX V4’e giden yolda önemli bir kilometretaşını daha döşedi.

Yayınladığı roadmap ile 2023 yılının sonuna doğru versiyon 4’e geçeceği bilinen dYdX platformu protokol güncellemesi yayınlayarak Milestone – kilometretaşı -3’ün tamamlandığını belirtti.

dYdX v4 için Roadmap Güncellendi! haberimiz burada!

Bugünlerde kullandığımız dYdX aslında protokolün 3. versiyonu. Bu versiyonda platform Ethereum Layer-2 protokolü StarkEx üzerinde çalışıyor. Ancak v4 ile dYdX; Cosmos ekosistemine taşınacak ve kendine ait blok zincire sahip olacak. V4’e giden yolda da en önemli kilometre taşlarından biri de v4’ün testnet süreçleri. 28 Mart gününden itibaren protokol 3. kilotmetretaşını tamamlayarak özel testnet etabına başlıyor.

Kilometre taşı 3 ile tamamlanan ana özellikleri şunlardı.

 • Gelişmiş Sipariş Türleri
 • Dinamik Finansman Oranları
 • ABCI 2.0 ve Cosmos-SDK’nın Diğer En Yeni Özelliklerini Kullanma
 • Web Ticaret Arayüzü
 • Doğrulayıcılar için Belgeler

Özel Testnet

Bir önceki aşamada borsa, kendi geliştiricilerinin tüm temel işlevlerini kontrol etmesi için dahili bir test ağı çalıştırmış ve başarıyla tamamlanmıştı. Bu aşamada, ağ üzerinde doğrulayıcı olarak görev yapacak, beyaz listeye alınmış üçüncü partilere açık olacak özel bir test ağı planlanıyor. Bu özel test ağı sırasında dYdX, doğrulayıcıların oluşturulmasına ve ağ yükseltmelerinin gerçekleştirilmesine odaklanacak. Doğrulayıcılar aynı zamanda borsanın bazı ana trade özelliklerini de test edecekler. Bu etabın 2-3 hafta sürmesi bekleniyor ve güzel haber de şu sonrasında herkese açık bir testnet başlatılacak.

 • DYDX, 28 Mart’ta Cosmos tabanlı blok zincirinde özel test ağını başlatıyor.

dYdX Android Uygulaması Geliyor

Trade alışkanlıklarımızın en önemli bölümünü cep telefonlarımızda gerçekleştiriyoruz. IOS uygulaması bulunan dYdX’in Android uygulaması piyasaya sürülmemişti. Ve beklenen müjde geliyor. Alınan son bilgilere göre Android uygulama konusunda da önemli adımlar atılmış. Birçok kullanıcı için olumlu bir haber bu. Ayrıca yeni bir websitesi geliştiriliyor. Cosmos zincirleri arasında kripto para göndermenin bir yolu olan IBC’yi kullanarak, dYdX zincirini, Cosmos ekosistemindeki diğer blok zincirlerine bağlamayı da amaçlıyor.

Kilometre taşı 4, tamamen halka açık bir test ağının piyasaya sürülmesini ve platformu test eden çok sayıdaki doğrulayıcıyı içerecek. Halka açık testnet etabının da Temmuz 2023 sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Kilometre taşı 5’in tamamlanması, Eylül 2023’ün sonuna kadar kullanıma sunulacağını tahmin ettiğimiz mainnet’in lansmanını içerecek!

dYdX v4’ün tamamlanmasıyla ilgili daha fazla ayrıntı ve heyecan verici duyurular için bizi izlemeye devam edin! Daha fazla detay için resmi İngilizce açıklamayı okuyabilirsiniz. 

dYdX Hakkında

dYdX, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri için kaldıraçlı işlem yapmanıza olanak tanıyan lider bir merkeziyetsiz borsadır. Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışan platform, kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Önde gelen finansal teknoloji yatırımcıları Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX, 27 Temmuz 2017’de kurulmuştur. dYdX’in öne çıkan özellikleri arasında düşük ücretler, hızlı işlem süreleri ve güvenli işlemler yer alır. Platform, merkezi bir yapıya sahip olmadığından, kullanıcılar kendi fonlarının kontrolünü tamamen kendileri sağlayabilirler. v4 ile birlikte tamamen merkeziyetsiz olmayı amaçlayan dYdX, merkezi borsalar ile yarışacak bir ürün çıkarmayı hedeflemektedir.
dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.