dYdX Coin Nedir ve dYdX Coin Avantajları


2

DYDX coin, dYdX merkeziyetsiz borsasının başarısında ve duyulmasında büyük rol oynamıştır. Platformun erken kullanıcıları belirli şartların yerine getirdikten sonra geriye dönük harika bir airdrop aldılar. Bazı kullanıcılar 100.000 dolar değerinde ödülü ceplerine koydular ve o dönem bu airdrop oldukça ses getirdi. Token kazanma süreci halen devam ediyor bunun için sadece protokole katılmanız gerekmektedir. Bu yazımızda DYDX tokeni kazanabileceğiniz farklı yolları da bulacaksınız.   

dYdX Merkeziyetsiz Borsası Nasıl Kullanılır? Detaylı Anlatım yazımıza burada ulaşabilirsiniz

%5 indirimle, dYdX serüveninize bu link ile başlayabilirsiniz. 

dYdX Coin Nedir? 

DYDX coin; dYdX merkeziyetsiz kripto para borsasının katman 2 protokolü için oluşturulmuş yönetişim tokenidir. Token; katman 2’nin işleyişini kolaylaştırmaya hizmet eder. Topluluğun, likidite sağlayıcılarının ve kullanıcıların bir bütün olarak protokolün geleceği hakkında alınacak kararlara katkıda bulunmalarına izin verir. dYdX token sahipleri oy hakkı ve değişiklik önerme hakkının yanı sıra  stake ederek işlem ücreti indirimleri kazanırlar ve platformda daha çok kar ederler.

dYdX Coin Lansmanı

$DYDX coin 3 Ağustos 2021günü dYdX topluluğunun katman 2 protokolüne sahip olmasını ve yönetmesini sağlayacak olan governance – yönetişim tokeni olarak tanıtıldı.

dYdX Coin Metrikleri ve Dağıtımı

Kilitli Toplam Varlık = 413.154.000 dolar Kripto paralar ve borsalar analiz sitesi Messari verilerine göre platformda kilitli varlık miktarı 413 milyon$. Platform bu gücü DYDX tokenin listelenme sonrası gerçekleştirdiği çıkışla perçinledi. DYDX tokenler herhangi bir platformda ön satış vb. süreç geçirmedi. Platform lansmanının ardından yatırımcıların ilgisini çekti ve 87 milyon$ fon toplamayı başardı. Toplanan yüklü fon sayesinde proje geliştiricileri dYdX’i özenle yaratmış oldular. DYDX coinler 26 Temmuz 2021’de sona eren bir anlık görüntüye dayalı olarak topluluğa  airdrop şeklinde dağıtıldı. 

Maksimum arzı 1Milyar adet olan DYDX coinlerin %27’sinin yatırımcılara ve %22’sinin ise platformun giderlerine ayrıldığını görüyoruz. Geri kalan DYDX coinlerinin %50 ‘sinin dağıtımı topluluğa yine airdrop yöntemiyle yapılacak. En büyük pay olarak DYDX tokenlerinin %25’inin kullanıcılara trade ödülü olarak dağıtılacağını görüyoruz. Ayrıca stake, likidite yaratıcıları %2,5 ile bu pastadan paylarını alacaklar.

dYdX Coin Nasıl Alınır ve Nereden Alınır

dYdX Alınır Mı?

Bugünkü yüksek işlem hacmi ile gelecekte uzun vadeli yatırım düşünenler için oldukça ilgi gören bir coin birimi haline gelmiştir. Dydx coin kullanıcı sayısını 50.000 kullanıcıya kadar çıktığı ve işlemlerini oldukça hızlı şekilde yaptığı gözleniyor. Bununla birlikte L2 çözümlü bir sisteme sahip olan nadir kripto para birimlerinden bir kaçı olarak hizmet verir.

2022 yılı için yükselişte olduğu ve geleceğe dair planları olanların satın alabileceği  bir kripto paradır. dYdX coinin asıl fiyatını tahmin edebilmek için kripto para birimine en yakın olan coin ile karşılaştırma yapmak işinize yarayabilir. Bununla birlikte defi üzerinde bulunan işlem hacmi ve kar payı gibi bilgileri takip etmeniz ve dydx coinde kazanç sağlamanız için bir kaç tüyodur. Bulunan bir kaç farklı analiz tablosu üzerinde sürekli fiyat analizi ve alım satım yorumlarına dikkat etmeniz gerekir.

Kullanıcılar, Dydx projesine güvenirlerse oldukça potansiyelli bir coin olma yolunda ilerliyor. Bu coine yatırım yapmak istiyorsanız mevcut borsalar aracılığıyla  yatırım yapabilirsiniz. Bu coine yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken kendi başınıza oldukça fazla araştırma yapmalısınız.

dYdX Coin Alımı

DYDX coinleri BinanceFTXBybitOKXMEXCGateio gibi onlarca global merkezi kripto para borsasından kolaylıkla temin edebilirsiniz. Coin Market Cap verilerine göre piyasa değeri 1,2 milyar$ olan DYDX coin; marketin en değerli 263. kripto parasıdır. Henüz toplam arzının %6,5 yani 65 milyonu piyasada dolaşımdadır.

dYdX Coin Geleceği

10 yıl sonra token dağıtımına göre erken yatırımcıların ve dYdX Vakfı’nın token oranları düşecek ve token topluluğa daha fazla yayılacak. Ödüller alındıkça kullanıcıların platforma güvenmesi ve plaformun da gelişmeye devam etmesi gerekmektedir. Böylelikle fiyatta satış baskısı olmayacaktır.

DYDXcoin güvenilir mi sorusuna cevap bulmak istiyorsanız eğer coin ile ilgili merak edilen bu dört maddeyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz.. Mutlaka ekibi tanıyın, aktifler mi, projeye heyecan duyuyorlar mı gibi soruları kendinize sorun. Ayrıca topluğun nabzını de iyi analiz etmek gerekebilir. Topluluk aktif mi, sahip çıkıyor mu? Ayrıca projenin Twitter, Discord, Medium ve Telegram hesaplarını mutlaka takip edin.

DYDX Coin Avantajları ve DYDX Coin Kazanmanın Yolları

DYDX, protokolün kendisinin kullanılmasından elde edilen ödüllerle veya havuzlara USDC veya $DYDX’in stake edilmesi yoluyla kazanılabilir.

Ticaret Ödülleri

Likidite sağlamaya hazır değilseniz, platformda ticaret yaparak DYDX tokenleri kazanabilirsiniz. İlk token arzının %25’i, ödenen ücretler ve açık faiz kombinasyonuna dayalı olarak dYdX Katman 2’de işlem yapan kullanıcılara dağıtılacak. DYDX tokenlerinin dağıtımı her 28 günde bir gerçekleşiyor ve beş yıl boyunca sürecek. Her dönem sonunda, tokenler geriye dönük, ticaret veya likidite madenciliği sağlayanlara pay edilecek. Dönem başına 3,8 milyondan fazla DYDX token dağıtılmakta ve herhangi bir kilitlenmeye tabi değildir.

dYdX Likidite Stake Havuzları

Merkeziyetsiz likidite, dYdX’in başarısı için oldukça önemli bir diğer bileşenidir. Likidite sağlayıcıları tarafından yatırılan fonlar ile dYdX güçlü bir likidite havuzuna sahip oldu. Likidite sağlayıcılarını teşvik etmek için platform; dYdX token yatıran herkesi dYdX tokenleriyle ödüllendiriyor. Platforma likidite yaratmak Uniswap vb. defi platformlarının ikili stake mekanizmasından farklıdır. Platforma dilerseniz yalnızca USDC yada DYDX token stake edebilirsiniz.

Protokole USDC yatırdıktan sonra, stkUSDC almak için havuzda stake yaparsınız. Ardından, kullanılabilir likidite havuzuna eklemek için tokeninizi aktif olarak işaretlersiniz. İşte o zaman USDC depozitonuz dYdX tokenleri ve işlem ücretlerinden pay kazanmaya başlar. Ödül havuzu toplam arzın %2,5’u yani 25 milyon adet dYdX token olarak ayrılmıştır.

Marj ticaretin yanı sıra, dYdX ‘e borç verebilir ve pasif gelir elde edebilirsiniz. dYdX ‘de borç verenler her yeni blok kazıldığında otomatik olarak faiz kazanır. Fon yatıran kullanıcılar herhangi bir token kilitleme mekanizması bulunmadığından diledikleri zaman unstake yapabilirler.

İndirimli İşlem Ücretleri

dYdX üzerinde işlem yaparak, işlem ücretlerinden tasarruf edersiniz. DYDX token stake ederek, işlemlerde daha düşük fee’ler ödersiniz ve böylelikle P&L yani karınızı arttırabilirsiniz.. İşlem ücretlerinde indirim almak için cüzdanınızda dYdX token tutmanız gerekir. İndirimler, tuttuğunuz dYdX miktarına göre işlem ücretlerinde %3 ila %50 arasında değişmektedir.

Güvenlik Havuzu

Kullanıcı güvenliği ve koruması, Katman 2 protokolünün piyasaya sürülmesinden bu yana kilit odak noktası olmuştur. Protokol ek bir güvenlik ağı oluşturmak için ayrı bir havuz oluşturuyor ve stake edenlerin token kilitlemesine olanak tanıyor. Güvenlik havuzu kilitleyicilerine ayrılan token miktarı da toplam arzın %2,5 ‘u kadar.

dYdX Yönetişim Tokeni

dYdX tokeni sadece ödül değil, protokolü yönetmek için de kullanılır. Bu, size ve diğer kullanıcılara doğrudan fayda sağlayan önlemler için oy kullanabileceğiniz anlamına gelir. Platformda alınacak kararlarda söz sahibi olabilirsiniz. $DYDX yönetişimi; AAVE yönetişim sözleşmelerine dayanır ve token miktarlarına dayalı oylamayı destekler.

Teklifler, teklif türüne göre belirli bir eşiği ve evet oyu yüzdesini geçmelidir. $ DYDX belirteçler, yönetişim teklifleri yapmak veya oylamak için kullanılabilir veya diğer Ethereum adreslerine devredilebilir.

dYdX Nedir? Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.