dYdX Borsası Kullanımı (Detaylı Anlatım)


2

dYdX Borsası Nasıl Kullanılır? dYdX Borsasına Nasıl Para Yatırılır? dYdX Borsasında Nasıl İşlem Açılır? dYdX Borsasından Nasıl Para Çekilir?

İşte tüm bu soruların cevapları bu yazıda! Bu yazıyı anlatan muhteşem videomuz da oluşturulduğunda zaten burada yerini alacak ancak biz resimli ve detaylı bir anlatım ile sizlere dYdX borsasının kullanım keyfini ve kolaylığını sunmak istiyoruz. dYdX; basit arayüzü ile aracısız olarak; spot, kaldıraçlı ve sürekli sözleşmelerle trade yapmamızı sağlayan lider merkeziyetsiz borsadır. Merkeziyetsiz dedik çünkü herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymaz. Platform, Ethereum blokzinciri üzerinde yer alan akıllı kontratlar ile çalışır ve KYC tamamlama gibi merkezi otorite dayatmalarına takılmadan kolaylıkla işlem yapabilirsiniz. Üstelik siz işlem açtıkça önünüze botlar doluşturan düşük likiditeli borsalara artık ihtiyacınız yok.

Biz şimdi işin mutfağına girelim ve biraz trade yapalım. Trade yapmak için ilk olarak platforma bir adet sıcak cüzdan tanımlayacağız. Ardından sıcak cüzdan üzerinden kripto para göndereceğiz. Tüm süreci sizlere adım adım göstereceğiz.

İlk olarak Ethereum tabanlı bir adet sıcak cüzdana ihtiyacımız bulunmaktadır. Platforma para girişi ancak sıcak cüzdanlar üzerinden yapılabilmektedir. dYdX borsasına para göndermek için Metamask, C98, Trust Wallet gibi bir sıcak cüzdan kullanabiliriz. Biz birazdan işlemlerimizi Metamask cüzdan ile gerçekleştireceğiz. Eğer Metamask cüzdanınız yoksa tamamen ücretsiz bir şekilde kurulumunu gerçekleştirebilir ve edinebilirsiniz.

Metamask Cüzdan Kurulumu yazımıza buradan ulaşabilirsin!

dYdX Hesap Nasıl Açılır?

dYdX Kayıt:

Hesap oluşturmak için platforma ulaşıyoruz. %5 indirimle, dYdX serüveninize bu link ile başlayabilirsiniz. 

Yukarıdaki link ile gireceğiniz hesap oluşturma adımı, aslında bir sonraki bağlantınız için sıcak cüzdanın size ait olduğunu tanımlama adımıdır. Linke tıkladıktan sonra ilk olarak karşınıza Pusula Finans ailesine katıldığınıza dair bir ifade gelecek. Böylelikle %5 indirimi yakalamış oluyorsunuz. Ardından aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmemiz gerekiyor. Bu işlemleri 1 kez yapacağız arkadaşlar bunlar platformun ve akıllı kontratlarının cüzdanımızla çalışması için verdiğimiz izinlerdir.

Ardından açılan pencerede Metamask’ı seçiyoruz.

Eklenti olarak yüklediğimiz Metamask cüzdanımız çalışmaya başlıyor ve şifremizi girerek cüzdana erişimimizi sağlıyoruz.

dYdX platformunun Metamask içindeki hangi hesabımızla etkileşime gireceğini seçiyoruz.

dYdX platformunun cüzdana bağlantısını onaylıyoruz yani imzalıyoruz.

dYdX platformunun sunduğu şartları kabul ediyoruz.

Hesap için cüzdanımızı tanımlıyoruz.

Cüzdan sahipliğimizi onaylıyoruz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Tüm sıcak cüzdanlarda geçerli olan bu hususta hangi ağda işlem yapıyorsanız o ağın ana coinine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ağ üzerinde yapılan komisyon ücretleri o ağa ait coin ile ödenir. dYdX platformuna bağlanırken Ethereum ağını kullanacağız ve sadece 1 seferlik cüzdan bağlantısı gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bu bağlantı için ücret kesilmeyecek  ancak cüzdanınızda bir miktar ETH bulundurulmalıdır. İlerleyen bölümlerde bahsedeceğimiz işlemler için de bir miktar Ether’e ihtiyacımız olacak. Çünkü para gönderme kontratını imzalayacak ve para göndereceğiz. Bu işlemler ücretlidir. Toplam olarak yaklaşık 10-12$ değerinde Ether bize ilk etapta yeterli gelecektir.

Artık cüzdanımızı platforma bağladık. Hesabımızı oluşturduk ve bundan sonra devamlı olarak bu cüzdan ile nerede olursanız olun dYdX hesabınıza erişebileceksiniz. Ardından açılan sayfada cüzdan içerisinden USDC coin gönderim ekranı çıkıyor ancak burada önce bir küçük parantez açmak istiyoruz.

Oluşturduğunuz hesabınızın ismi ilk etapta cüzdan adresiniz oluyor fakat siz daha sonra dilediğiniz bir takma isim kullanabilirsiniz. Araç çubuğunda Profil sekmesine basarak; bu ismi değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu panelden ilerde güncel durumunuzu, kazançlarınızı, varlıklarınızı görebileceksiniz.

Şimdi platforma para gönderme adımına dönelim.

dYdX Nasıl Para Yatırılır?

dYdX Kripto Para Yatırma:

dYdX platformuna para yatırmak oldukça basit. Borsaya Metamask cüzdanımız ile Ethereum ağından bağlanmıştık. Metamask cüzdanımıza USDC, USDT gibi coinleri hazırda bulundurmamız gerekmektedir. Dilerseniz Paribu, BtcTurk gibi yerel veya Binance, ByBit, FTX gibi global borsalardan ERC-20 ağını seçmek şartıyla Metamask cüzdanınıza coinlerinizi gönderebilirsiniz.

İlk olarak dYdX anasayfada yer alan herhangi bir “Varlık Yatırma” butonuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda yatırmak istediğiniz varlığı seçiyorsunuz. Biz örnek olarak USDC göndereceğiz. Sizler dilerseniz Tether, Ether, DAI, Matic vb. seçebilirsiniz. Ardından dYdX’in cüzdanımızdaki USDC ile etkileşime girmesi için gereken izni etkinleştiriyoruz ve Metamask cüzdanımızda bunu imzalıyoruz. İmzalama işlemi 1,40$ tutuyor ve cüzdanımızdaki Ether’den düşüyor.

Ardından işlemin blokzincirde onaylanmasını bekliyoruz. Bu süre yaklaşık 1 dakika sürüyor.

Ardından miktarı belirliyor ve gönderim ücretini karşılayıp sıcak cüzdanımızdan paramızı platforma gönderiyoruz. Bu gönderim de yaklaşık 8$ tuttu. Bu ücret o anki Ethereum ağının yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

Ardından gönderim işlemimiz blokzincirde onaylanıyor ve tamamlanıyor. Yaklaşık 2-3 dakika sürüyor bu onaylanma süreci. Ardından herşey artık hazır ve trade etmeye başlayabiliriz.

dYdX Nasıl İşlem Açılır?

dYdX Trade (Al Sat) İşlem:

İlk etapta ana sayfada Alım-Satım sekmesine basıyoruz ve karşımıza diğer borsalardan aşina olduğumuz bir sayfa yapısı çıkıyor. Sol bölümde işlem açmamıza yarayan emir ekranı; yanında alım satım defteri; ortada Tradingview destekli grafik paneli ve altında emir ve pozisyonları takip edebileceğimiz bölüm yer alıyor. Unutmadan belirtelim. Biz platforma 250$ göndermiştik ve en büyük kaldıraç oranı 20 kat olduğu için bizim “Satın Alma Gücümüz” 20×250$ = 5000$ olarak hesaplanıyor.

Ardından Limit emir tipini seçerek coinin yükseleceğini düşünüyorsak Long; düşeceğini düşünüyorsak Short işlem açabilirsiniz. Örnek olması için Bitcoin / USD paritesini seçiyoruz ve Bitcoin’in yükseleceğini düşündüğümüz için 250$ olan bakiyemizin 100$‘ı ile Bitcoin Long poziyson açıyoruz. Herhangi bir kaldıraç oranı belirlemediğimiz için satın alma gücümüzden 100$ düşüyor ve marj kullanım oranımız %2 (100$/5000$) oluyor.

Buradaki alım geleneksel borsalardaki spot alıma benzemektedir. Teklifimiz borsaya iletildi ve bekliyoruz.

Emrimiz gerçekleşiyor ve ardından pozisyonumuzu açmış oluyoruz. Pozisyona dair PnL yani anlık kar zararınızı görebilir, dilerseniz “Pozisyonu Kapat” seçeneği ile o anki market fiyatıyla işlemi kapatabilirsiniz. Ayrıca Limit ve Piyasa emir tiplerinin hemen yanında yer alan “Stop” sekmesinde “Durdurma Limit”, “Durdurma Piyasa Talimatı”, “Takip Eden Stop”, “Kar Alma Limiti”, “Kar Alma Piyasa Talimatı” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Ardından yaptığınız işlemleri “Karşılamalar” sekmesinde takip edebileceğinizi hatırlatalım. Dğer borsalardan aşina olduğumuz “İşlem Geçmişi” diyebiliriz.

dYdX ‘de Kaldıraçlı İşlem Nasıl Açılır?

dYdX Marjin (Kaldıraç) İşlem:

Bu kez “Piyasa” emir tipini seçiyoruz. Kaldıraç oranını 5x yapalım. Otomatik olarak yüklediğimiz 250$’ın 5 katı yani 1250$ değerine bir işlem açabilme olanağımız oluyor. Ardından yön tahmininizi yapıyor ve Long veya Short işlem açıyorsunuz. 250$ ve 5x kaldıraç kullandığımız için Satın Alım Gücümüz 5000$’dan 1250$ düşüyor ve 3750$ oluyor.

Sizler için 5x kaldıraçlı işlemi açıyoruz. İşlem gerçekleşti ve pozisyonumuz oluşturuldu. Ayrıca unutmadan belirtmekte fayda var. dYdX’de alttaki resimde kutu içersinde “Oracle Fiyatı” gösterilmektedir. Oracle fiyatı diğer borsalardan ve marketlerden toplanan fiyatların ortalamasıdır ve pozisyonunuz için sizlere fikir verebilir.

Pozisyonun alt bölümünde yine PnL göstergemiz ve Tasfiye fiyatımız yer alıyor. Tasfiye fiyatı açtığımız kaldıraç oranına göre değişmektedir. Örneğin kaldıracınız 20x ise %5’lik fiyat oynamasında doğru pozisyondaysanız paranızı 2’ye katlar, terste kaldıysanız paranızı kaybedersiniz.

Bu örnekte biz kaldıraç oranını 5x olarak seçtik. Siz isterseniz 10x – 15x veya 20x de seçebilirsiniz. Ancak kaldıraçlı sözleşmelerle işlem yapmak tecrübe ve teknik bilgi gerektirdiğinden yeni kullanıcılara tavsiye edilmemektedir. Kaldıraçlı işlemlerde tasfiye fiyatı adı verilen sizin marjınızın izin verdiği bir fiyat vardır. Coin fiyatı, tasfiye fiyatına ulaşması halinde pozisyonunuz otomatik kapanır ve paranızı kaybedersiniz.

dYdX Nasıl Para Çekilir?

dYdX Kripto Para Çekme:

Para çekme adımlarında ise yatırma işlemindeki gibi onay ve imzalara gerek yoktur. Sadece “Çekme” butonuna basıp miktarı belirliyor ve onaylıyorsunuz. İki tip çekim var. Hızlı ve yavaş. Hızlıda ortalama 2,20$ ücret ödüyorsunuz ancak anında transfer gerçekleşiyor. Diğerinde ise blokzincirin işlem süresine ve ağın doluluğuna oranla bekleme süreniz artıyor ancak komisyonu blokzincire ödüyorsunuz.

Trade işlemlerinizi bilgisayarınızda ve şimdilik Apple telefonlarda rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. dYdX Nedir? yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Gelecek merkeziyetsiz ve anonimliğe doğru kayıyor. Merkezi borsaların botları ve dayatmalarından sıkılan insanlar merkeziyetsiz borsalara akın etmeye çoktan başladı. Sizler de şimdiden yerinizi alın. Herkese bol şans ve kazanç diliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.