DeFi Platformundan Yaklaşık 200 Milyon Dolar Değerinde Kripto Hacklendi


0

Blockchain güvenlik firması SlowMist’e göre, bir bilgisayar korsanı Pazartesi sabahı erken saatlerde merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Euler Finance’ten yararlandı ve yaklaşık 200 milyon dolar değerinde kripto çaldı.

Ethereum ( ETH ) üzerine inşa edilmiş velayet dışı bir borç verme protokolü olan Euler Finance, Pazartesi günü hack’i kabul etti ve kolluk kuvvetleri, bağımsız denetçiler ve güvenlik firmaları ile çalıştığını belirtti.

SlowMist’i açıklar ,

“Saldırgan, para yatırmak için flaş krediler kullandı ve ardından tasfiye mantığını tetiklemek için iki kez kullandı, fonları yedek adrese bağışladı ve kalan varlıkları toplamak için kendi kendini tasfiye etti.”

Blockchain güvenlik firması, bilgisayar korsanının “yumuşak tasfiyeyi doğrudan tetikleyebilecek bir mekanizma oluşturan” bir likidite kontrolüne tabi tutulmadan yedek adrese para bağışladığını belirtiyor.

“Yumuşak tasfiye mantığı yüksek kaldıraçla tetiklendiğinde, getiri değeri arttı ve tasfiye memurunun, tasfiye edilen kullanıcının hesabındaki teminat fonlarının çoğunu, yükümlülüklerin yalnızca bir kısmını kendisine devrederek elde etmesini sağladı.

Teminat fonlarının değerinin (yumuşak tasfiye nedeniyle yalnızca kısmen aktarılan) yükümlülüklerin değerini aştığı göz önüne alındığında, tasfiye memuru sağlık faktörü kontrolünü (checkLiquidity) başarıyla geçebildi ve elde edilen fonları geri çekebildi.

Lookonchain’e göre Euler, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 166 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 96.833 ETH’yi ve 34 milyon dolar değerinde ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin DAI’yi kaybetti .

Blockchain veri platformu Chainalysis, 2023  Kripto Suç Raporunda , bilgisayar korsanlarının geçen yıl kripto para işletmelerinden şimdiye kadarki en yüksek yıllık toplam olan toplam 3,8 milyar dolar çaldığını belirtiyor. Bilgisayar korsanları , DeFi protokollerini hedef alarak bu toplamın büyük bir bölümünü ele geçirdi .

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.