BitMEX Kurucusu Arthur Hayes, Yeni Bitcoin Destekli Stablecoin Önerdi


0

BitMEX’in kurucu ortağı ve kıdemli kripto para ustası Arthur Hayes, yeni bir Bitcoin (BTC) destekli stablecoin için bir fikir öneriyor.

Yeni bir blog gönderisinde Hayes, 67.000 takipçisine kripto dostu banka Silvergate’in çöküşünün, 1 dolar değerinde ancak geleneksel bankacılık sistemine dayanmayan bir token ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söylüyor.

“Amaç, merkezi olmayan bir fiat para birimi yaratmak değil. MakerDAO, gerçekten merkezi olmadığı varsayıldığında harikadır, ancak 1 USD değer için > 1 USD değerinde kriptoyu kilitlemeyi gerektirir. Eklediğinden daha fazla likidite çıkarır ki bu sistem için net bir negatiftir. İhtiyacımız olan şey, 1 USD değerinde bir stablecoin elde etmek için 1 USD değerinde kriptoyu kilitlemenizi sağlayan bir mekanizma.”

Hayes, “Satoshi Nakamoto Doları, NakaDollar, NUSD”yi öneriyor ve nasıl çalışabileceğini ortaya koyuyor.

“1 NUSD = 1 $ Bitcoin + Short 1 Bitcoin / USD Ters Sürekli Swap.

Bitcoin’de ödenen Bitcoin’in 1 ABD Doları değerindeki bir Bitcoin ters sürekli takas (ör. BitMEX’te Ticker: XBTUSD) aşağıdaki ödeme işlevine sahiptir:

1 $ [bölünen] USD Cinsinden Bitcoin Fiyatı
Bitcoin 1$ değerindeyse, kalıcı takasın Bitcoin değeri 1 BTC, 1$ / 1$’dır.
Bitcoin 0,5 ABD Doları değerindeyse, kalıcı takasın Bitcoin değeri 2 BTC, 1 ABD Doları / 0,5 ABD Doları’dır.
Bitcoin 2 $ değerindeyse, kalıcı takasın Bitcoin değeri 0,5 BTC, 1 $ / 2 $’dır.

Kısacası, Hayes, kalıcı piyasalarda hem Bitcoin’in değerine hem de kısa Bitcoin’in değerine sabitlenmiş bir stablecoin’in olduğu bir fikir öneriyor. Teorik olarak, 1 $ sabitini korumak için fiyat dalgalanmaları sırasında iki değer birbirini iptal etmelidir.

Fikrini daha da detaylandırmak için Hayes, BTC’nin değerinin 1 dolardan 0,1 dolara düştüğü bir senaryoda stabilcoinin nasıl sabit kalacağına dair bir örnek gösteriyor. Kripto kapitaliste göre, stablecoin’in sürekli piyasalarda BTC’yi satarak elde ettiği kar, BTC’nin değerindeki düşüşle gelen kayıpları ortadan kaldıracak.

Bu arada, BTC’nin değerindeki bir artış, stablecoin’in kısa pozisyonundan kaynaklanan kayıplarını da geçersiz kılacak ve etkili bir şekilde sabitlenmesini sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.