Coinmarketcap’de Airdrop Çılgınlığı


2

Coinmarketcap‘de Airdrop Çılgınlığı

Kripto paralar hayatımızda birçok alanda duymaya başladığımız değer saklama ve yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaya başladı. Bu piyasa içerisinde bildiğimiz klasik piyasalardan farklı olarak yeni olmasının getirdiği birçok avantaj ve dezavantaj bulunmaktadır. Kripto paralar birçok açıdan klasik yatırım araçlarının dışında hareketliliği fazla olan ve piyasa dinamikleri farklı olan yatırım araçlarıdır.

Bu yazımızda bu araçların marketing olarak ifade edilen ve coin veya tokenların insanlar tarafından benimsenmesi ve yayın olarak kullanılması için Airdrop denilen ücretsiz olarak dağıtımından bahsedeceğiz. Birçok coin ve token piyasaya çıkmadan önce veya piyasada olmasına rağmen çok fazla kişi tarafından duyulabilmek için borsalarda hacimlerini arttırmak için bu tip ücretsiz olarak coin veya token dağıtmaktadır. Belli basit görevleri yerine getirdiğinizde sizinde bu coinlere ve tokenlara sahip olabilmektesiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktaların başında bu airdrop etkinlikleri de diğer birçok etkinlik gibi sizin yatırım araçlarınıza veya cüzdanlarınıza kötü niyetli kişiler tarafından saldırı da düzenlenmektedir. ( Bu konu ilerleyen zamanlarda detaylı olarak ele alınacaktır.) Bu nedenle güvenli olan sitelerden veya borsalardan bu airdrop etkinliklerine katılmanız oldukça önemlidir.

Kripto paralar ile ilgilenen birçok kişinin temelde öğrendiği birkaç siteden biri olan Coinmarketcap sitesinde de son dönemde airdrop ile ilgili olarak etkinlikler düzenlenmektedir. Öncelikli coinmarketcap sitesine ücretsiz olarak üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra coin veya tokenların airdrop etkinliklerine rahatlıkla katılabilirsiniz. Coinmarketcap sitesinin anasayfasına geldikten sonra, “Calendars” bölümünde (aşağıdaki görselde gösterilmiştir) girdiğinizde karşınıza “Free Airdrop” kısmında coinmarketcap üzerinden yapılan airdroplara ulaşmış oluyorsunuz.

Bu bölümden sonra ise karşınıza mevcut devam eden airdroplar ve gelme tarihleri yaklaşan airdroplar olarak iki bölümden oluşmaktadır. (Aşağıdaki görselde gösterildiği şekilde ekran sizi karşılayacaktır.) Bu kısımda bitişe kadar olan zaman içerisinde ilgili token yada coin için airdrop etkinliğine katılabiliyorsunuz.

Bu kısımdan sonra mevcut devam eden airdroplar içerisinde bitim süresi en yakın olandan başlayarak airdrplara katılabilirsiniz. Burada önemli bir noktada size gerekli olan gereçler ise bir tane sıcak cüzdan (Metamask, Trustwallet gibi), Telegram hesabınızı olmalıdır, ayrıca twitter hesabınız da olmalıdır. Bunlar sağladıktan sonra, airdrop aktif hale gelen coinlerden birisini seçtiğinizde aşağıdaki gösrel ile karşılaşacaksınız.

Bu kısımda kırmızı çerçeveli alanda “Join This Airdrop” kısmına basıyoruz. Bu kısma bastıktan sonra karşınıza airdrop için yapmanız gereken görevler gelmektedir. Bu görevler için;

Bu görevler sırasıyla genel olarak;

 • Coinmarketcap izleme listesine ekleme
 • Coinmarketcap telegram hesaplarının takip edilmesi
 • İlgili coine ait telegram adreslerinin takip edilmesi
 • Coinmarketcap ve ilgili coin twitter adreslerinin takip edilmesi
 • İlgili coine ait airdrop tweetinin retweet edilmesi

olarak sıralanmıştır. Bunları yaptıktan sonra Telegram kullanıcı adınızı, twitter kullanıcı adınızı ve BinanceSmart Chain veya Etherium ağına ait olan cüzdan adresleriniz ekleyerek formu tamamlıyorsunuz.

Bilgisayarınıza nasıl metamask kurulacağı ile ilgili olarak;

Resimli Metamask Kurulumu!  yazımıza bakabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.