Coinmarketcap Portföyümü Nasıl Oluştururum?


0

Coinmarketcap Portföy Oluşturma

Kripto para dünyasına adım attıktan sonra ilk olarak tek bir borsa üzerinden işlemlerinizi yaptığınızda her şeyi takip etmek çok kolay olmaktadır. Zaman içerisinde hem yatırımlarınızı daha güvenli hale getirmek için hemde farklı fırsatları değerlendirmek için birden çok borsaya üye olma avantajlarını kullanıyoruz. Bir süre sonra bunlarda bize yetmediğinde DEX borsalar olan uniswap, pancakeswap gibi merkeziyetsiz borsalarda da işlem yapmaya ve yatırım oluşturmaya başlıyoruz. Bunun sonucu olarak da birçok borsada farklı kripto paralarımız olmakta ve yatırımlarımızı takip edemez hale geliyoruz. Bunun çözümü yok mu? sorusuna işte coinmarketcap güzel bir hizmet ile cevaplamış artık tüm yatırımlarınızı dex borsalar dahil bir portföy içerisinde görebileceğiniz, en çok kazandıran ve en çok kaybettiren kripto paralalarınızı analiz edebileceğiniz. Zaman içerisinde yatırımlarınızda değişimleri görebileceğiniz hizmetini detaylı olarak anlatıyoruz.

Öncelikle coinmarketcap bu hizmetinden faydalanmak için siteye üye olmak gerekmektedir. Bunun ile ilgili olarak nasıl üye olacağınızı ve diğer detayları öğrenmek istiyorsanız. Buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Üst menü kısmından “Portföy” butonuna basarak portföy kısmına ulaşıyoruz.

Bu kısımda artık kendi yatırımlarınız olan kripto paraları ekleyerek tüm işlemleri bir arada görebilirsiniz. Bu kısımda ne kadar detaylı işlem girerseniz, o kadar detaylı olarak sistemi kullanabilirsiniz. Ödediğiniz komisyona ve işlem saatinize kadar tüm detayları girebilirsiniz. Bu zamana kadar yaptığınız tüm işlemleri de ekleyebilirsiniz. Şunu da not olarak belirtmek gerekir ki elinizde olmayan ve alım satım yaptığını kripto paraları da girerseniz. Elinizde olmasa bile ondan toplamda ne kadar para kazanmış veya kaybetmiş olduğunuzu da görmüş olursunuz.

Artık elimizde olan kripto paraları girmeye başlayalım.

Eklemek istediğimiz kripto parayı seçtikten sonra, borsada yaptığımız tüm işlem buraya detaylı şekilde ekliyoruz. Öncelikle “satınal” “satış” veya “transfer” kısımlarını yaptığımız işleme göre seçiyoruz.

Bunun için örnek olarak Ethereum (eth) eklemeyi gösterelim;

Bu şekilde ekledikten sonra diğer kripto paralarınızda bu şekilde ekleyebilirsiniz. Örnek olması için biz bir kaç tane daha kripto para ekleyerek. Güncel durumu diğer tabloların neler olduğu hakkında bilgi vermeye devam edelim

Bu kısımdan “istatistikler” bölümüne girdiğiniz zaman kripto paralarla ilgili tüm işlemler sonrasında, elinizde toplam bakiyenizi, en iyi performans gösteren kripto paranızı, en kötü performans gösteren kripto paranızı ve anlık olarak kar zarar durumunuzu ve birden çok alım yaptı iseniz bu kripto parada ortalama alım fiyatınızı görebilirsiniz.

Coinmarketcap portföyü kullanarak tüm yatırımlarınız tek çatı altında takibini yaparak kendi kararlarınızı vermede çok kolaylık yaşarsınız. Birden çok borsa da olan kripto paralarınızı tek tuş ile takip etmeyi kolaylaştırmış olup, tüm bu işlemleriniz sonrasında bu işten kar  mı ediyorsunuz zarar mı ediyorsunuz bunları tek tek görebilirsiniz.

Bir başka örnekte, bir kripto para alım satımı yaptınız, birden çok kere aldınız ve sattınız, sonunda da elinizde olanların tamamını sattığınızda onda kar elde edip etmediğiniz merak ediyorsunuz. bunu hesaplamak için excel tabloları hesap makinesi gibi birçok ekipmana gerek yok! Sadece portföy kısmına girip alış ve satış miktarlarını tarihlerini yazın ondan sonrasında elinizde olmasa bile portföyünüzde kar veya zarar olarak görünecektir. Bu da yatırımlarınıza yön vermek için size bir yol gösterici olacaktır.

Cebiniz ve gönlünüz mutlulukla dolsun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.