BTC ve ETH, Fed Faiz Artışının Ardından %4 Arttı: Artış Devam Eder mi?


0

Bitcoin ve Ethereum fiyatları son zamanlarda yükselişte, BTC ve ETH Federal Rezerv’in oran artışının ardından %4 arttı. Daha fazla yatırımcının güvenli bir liman varlığı olarak kripto para birimlerine yönelmesiyle, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının yakın gelecekte artmaya devam etmesi muhtemeldir. 

Bu makale, mevcut piyasa koşullarına genel bir bakış sunacak ve son olaylar ışığında BTC ve ETH fiyatları için daha fazla artış olup olmadığını tartışacaktır.

Cryptocurrency: Bugün Temel Görünüm Nedir?

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Federal Rezerv’in faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından fırladı. Bitcoin, kurumsal yatırımcılardaki artış ve kripto mevzuatındaki ilerlemeler gibi kripto para birimi sektöründeki çeşitli gelişmeler nedeniyle popülerlik kazandı.

Perşembe sabahı erken saatlerde Ethereum (ETH), yatırım topluluğu arasında iyimserlik yaratan 1.600 doları aştı. Bu olumlu duygu, Jerome Powell’ın ABD enflasyonunun düşmesine ilişkin son yorumlarıyla destekleniyor.

Küresel kripto para piyasası, Federal Rezerv’in 25 baz puanlık beklenen bir oran artışı açıklamasının ardından yükseldi ve kripto sektörü için elverişli bir ortam yarattı. Çarşamba günü Federal Rezerv, faiz oranlarını %0,25 artırarak para politikasını daha da sıkılaştırma ihtiyacının sinyalini verdi. Enflasyonla mücadele kapsamında Fed, borçlanma maliyetlerinde “sürekli artış” sözü verdi.

Bu nedenle, en son Federal Rezerv kararı, kripto para birimi piyasasını artıran ve Bitcoin’in yükselişine yardımcı olan iyi şeylerden biri olarak görüldü. Bu arada artan kurumsal yatırımcı sayısı, piyasanın kripto para birimlerine olan desteğine büyük katkı sağladı. 

Okyanusun ötesinde, kripto para birimlerini çevreleyen mevzuattaki ilerleme, kripto endüstrisini olumlu etkilediği görülen bir başka önemli unsurdu. 

Kripto Madencileri Mücadelesi

 Bireysel yatırımcılar, Bitcoin vadeli işlem piyasasına kurumsal ilgi arttıkça Bitcoin’e ilgi göstermeye başladı. Glassnode’a göre geçtiğimiz ay 0.01’den fazla kripto paraya sahip adres sayısında artış oldu. Bu, Bitcoin (BTC) fiyatlarını artıran bir başka önemli faktör olarak görüldü.

Tersine, madenciler pek eğlenmiyorlardı. Geçen hafta, Bitcoin madencilerinin kazandığı para önemli ölçüde azaldı ve artan güç maliyetinden daha da olumsuz etkilendiler. 

Bu, madenciler üzerinde hisselerini satmaları için daha fazla baskı oluşturabilir ve bu da Bitcoin fiyatı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Daha Az Şahin FOMC Toplantısının Ardından ABD Doları Darbe Aldı 

Geniş tabanlı ABD doları, Federal Rezerv’in faiz oranlarını beklendiği gibi 25 baz puan artırmasının ve enflasyonla mücadele kapsamında borçlanma maliyetlerinde “sürekli artış” sözü vermesinin ardından düşmeye devam etti. 

Sağlıklı bir ekonomik görünüme rağmen, Federal Rezerv enflasyona karşı temkinli olmaya devam ediyor. Buna karşı koymak için ABD doları zayıflıyor ve bu da Bitcoin fiyatlarının yükselmesine yardımcı olan bir ortam yarattı. 

Bitcoin Fiyatı 

Bugün itibariyle Bitcoin’in piyasa fiyatı 23.900 dolar ve son 24 saatte değerinde %4’lük bir artış gördü. Ayrıca 29 milyar dolarlık etkileyici bir işlem hacmine sahiptir ve 460 milyar dolarlık piyasa değeri ile CoinMarketCap’te en yüksek sıralamaya ulaşmıştır.

4 saatlik zaman diliminde, Bitcoin yükseliş eğilimiyle işlem görüyor ve 24.250 dolar seviyesinin yakınında ani bir dirence sahip. 24.250$ seviyesinde yükseliş eğilimi varsa, bu BTC’yi bir sonraki 24.800$ direnç alanına itme potansiyeline sahiptir.

Ayrıca, BTC fiyatı 24.800 $ seviyesinin üzerine çıkarsa 25.250 $ seviyesine ulaşabilir. Bu, pek de şahin olmayan Federal Açık Piyasa Komitesi ve Federal Rezerv faiz artırım kararından kaynaklanıyor.

RSI ve MACD gibi önde gelen teknik göstergeler satın alma bölgesine girdi ve 50 günlük basit hareketli ortalama da bir satın alma eğilimi gösteriyor.

Olumsuz tarafı, Bitcoin 23.550 $ yakınında anında destek kazanabilir; ancak, bu seviyedeki düşüş eğilimi, 23.250$’a kadar satış için daha fazla alan yaratabilir.

Ethereum Fiyatı 

Ethereum , son 24 saatte %5’lik bir artış gördü ve mevcut fiyatı 1.673 dolardı. 24 saatlik işlem hacminin yaklaşık 9,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve CoinMarketCap’e göre şu anda 204 milyar dolarlık canlı piyasa değeri ile 2. sırada yer alıyor.

Teknik cephede Ethereum, 1.660 dolar seviyesinin yakınında direnç sağlayan yükselen bir üçgen modelini ihlal etti. Bu seviyenin üzerinde bir yükseliş kırılması olursa, ETH fiyatının ilk hedef olarak 1.725 dolara yükselmesine yol açabilir.

Ethereum Fiyat Grafiği – Kaynak: Tradingview

Dört saatlik zaman diliminde, ETH/USD paritesi, yükseliş eğiliminin devam etme olasılığını işaret eden “üç beyaz asker” mum kalıbı oluşturdu.

Destek seviyeleri 1.660$ civarında tutunmaya devam ederken, Ethereum 1.600$ veya 1.550$ seviyesine kadar düşüş düzeltmesi yaşayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.