BRC-20 Token Nedir? BRC-20 Token Nasıl Alınır?


0

Selam Dostlar; Sıradaki hype BRC-20 tokenleri olabilir çünkü üretilmeye başlandıkları günden itibaren 350M $’dan fazla piyasa değerine ulaştılar ve hala çok yeni. Ayrıca erken girenlere farklı Airdrop ihtimalleri de olabilir. BRC20 ‘de neler yapabiliriz, adım adım anlatacağız;

Bitcoin için Ordinals protokolünün başlatılmasıyla BTC ağı üzerinde NFT’ler oluşturmaya başlamıştık. Şimdi Bitcoin üzerinde metin yazarak BRC-20 token oluşturacağız. Bu BRC-20 tokenler Bitcoin ağı üzerinde işlemlerin çoğunu kapsıyorlar bile.

Bugünlerdeki MEME token hype’ı BRC’ye de sıçradı. ORDI, PEPE, ELON gibi tokenler çoktan üretildi ve tamamı mintlendi. Hatta BRC-20 tokenler Binance’in radarına girdi bile. Konuyla ilgili Binance’in makalesi: BURADAN ulaşabilirsiniz.

Başlamadan küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu flood’u bir yatırım tavsiyesi olarak düşünmeyin. Mint ettiğimiz veya aldığımız BRC-20’ler henüz deneysel oldukları için ilerde değersizleşebilir ve paramız boşa gidebilir ancak tam tersi çok fazla da değerlenebilir.

İşlemlerde kullanmak için Unisat cüzdana sahip olmamız gerek. BURADAKİ linkten cüzdanı indirip, kuruyoruz. Kurulum esnasında adres tipini Taproot seçiyoruz ve cüzdana bir miktar Bitcoin gönderiyoruz. Ben 45$ değerinde BTC ile işlemleri tamamladım.

Üst kısımdan “brc20” sekmesini seçiyoruz. Altta tüm BRC20 tokenlerin listesi geliyor. Bu tokenlerin bazılarının tamamen mintlenmiş olduğunu görüyoruz. Biz yeni mintleyeceğimiz için süreci devam edenleri bulmamız lazım.

Bu sebeple “In progress” seçiyoruz. Liste tamamlanmamışları bize gösterecek. Burada seçim artık size kalmış; şansınıza, güvendiğinizi seçebilirsiniz. Ben “bank” seçip orada mint yaptım.

Açılan pencerede token detaylarını görüyoruz. Sağ üstte yer alan Mint Directly seçeneğiyle devam ediyoruz. Mintlemek zaten ücretsiz, sadece Bitcoin ağı için fee ödemesi yapacağız.

Yeni ekranda mintlemek istediğimiz miktarı “Replay Mint” ile arttırabiliyoruz. Ben 4’ü seçmiştim. Seçtiğiniz mint adedi kadar fee ödeyeceğinizi unutmayın. Mint butonuyla devam ediyoruz.

Mintlenecek cüzdan adresimiz karşımıza çıktı. Ardından gas fee miktarını seçiyoruz ve “Submit – Pay” seçeneğiyle devam ediyoruz.

Ödeme ekranı karşımıza çıkıyor. Unisat cüzdan ile ödeme yapacağımız için UniSat seçiyoruz. “Pay With Unisat Wallet” seçeneğiyle devam ediyoruz.

Mintlememiz tamamlandı. Buraya kadar olan adımları tekrarlayarak başka tokenlerden de alım yapabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz ana sayfada Marketplace sekmesi var. Markette token satın alabilmek veya kontrat deploy edebilmek için OG Pass (500 onay) veya 20 UniSAT puan yani 20 işlem gerçekleştirmiş olmak gerekiyor. Gördüğünüz gibi benim 4/20 oldu.

İsterseniz 20’ye tamamlayıp markette alıp satıma da katılabilirsiniz. 20 UNISAT points dolmadan View Only seçeneğini kullanabilirsiniz. Şimdilik bu kadar. Hep beraber BRC-20 ağında bir işlem yapmış olduk. BRC 20 tokenler şuan çok yeni ve belirttiğim gibi ilerleyen dönem için değerleme yapmak zor. Tekrar hatırlatıyorum. Paranız boşa da gidebilir, çok da kazandırabilir. Bu arada son bir bilgi; HUOBI BRC20 tokenleri listelemeye hazırlanıyor. Gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.