Bithumb’ın Sahibi Fiyat Manipülasyonu Suçuyla Tutuklandı


0

Güney Koreli yetkililer, hakkında tutuklama emri çıkardıktan bir hafta sonra Kang Jong-hyun’u tutukladı.

Güney Koreli kolluk kuvvetlerinin önde gelen kripto para borsası Bithumb’un sahibi Kang Jong-hyun’u tutukladığı bildirildi. 

Savcılar, hisse fiyatlarını manipüle ettiğini ve yaklaşık 50 milyon doları zimmete geçirdiğini iddia ediyor.

Muhtemel Hapis Süresiyle Yüzleşmek

Yerel  haberlere göre , Bithumb’ın gerçek sahibi olduğu düşünülen Kang Jong-hyun bugün (2 Şubat) Güney Kore’de gözaltına alındı. Yetkililer  , ülkenin mali yasalarını ihlal ettiği, hisse senedi fiyatlarını manipüle ettiği ve 60 milyar won (yaklaşık 50 milyon $) çaldığı suçlamasıyla bir hafta önce hakkında tutuklama emri çıkardı .

Polis memurları, Kang’ın iç döngüsünün bir parçası olan ve kripto para birimi platformunun bir temsilcisi olan Jo Mo’yu da gözaltına aldı.

Başka bir Bithumb yöneticisinin, davaya daha fazla ışık tutabilecek sabit diskler ve CCTV kayıtları da dahil olmak üzere önemli kanıtları sözde yok ettiğini belirtmekte fayda var. Yakın zamanda hapis cezası aldı.

İddia makamı ayrıca, borsanın ticaret yerinde listelenen bir madeni paranın değerlemesini manipüle ettiğini ileri sürdü. Bu, kapsamlı bir soruşturmaya ve  şirketin başkent Seul’deki genel merkezine  baskın yapılmasına yol açtı.

Kang daha önce kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetmişti. Onun adı, yine de, gizemle örtülüdür. 41 yaşındaki işletmesinin, gayrimenkulünün ve çok sayıda aracının çoğunu kardeşi Kang Ji-yeon adına kaydettirdi ve ona karşı da bir soruşturma başlattı.

Yerel medya kuruluşları son zamanlarda gizemli adamın Park Min-young (en ünlü Koreli aktrislerden biri) ile çıktığını belirtti.

Bithumb’ın Eski Başkanı Suçsuz Bulundu

Seul Merkez Bölge Mahkemesi  geçen  ay borsanın eski Başkanı Lee Jung-hoon’un dolandırıcılık yapmadığına ve böylece sekiz yıl hapis cezasından kurtulduğuna karar verdi.

2018’de Bithumb’ın devralınmasıyla ilgili müzakereler sırasında, Belirli Ekonomik Suçların Ağırlaştırılmış Cezalandırılmasına İlişkin Kanunu ihlal etmek ve BK Grubu Başkanı Kim Byung-gun’dan 87 milyon dolardan fazla parayı zimmete geçirmekle suçlandı. 

Hakim, “Sırf savcının sunduğu delillere dayanılarak, iddia makamının gerçekleri gibi hileli fiillerden kaynaklanan bir hata nedeniyle hisse senedi alım satım gelirlerinin elden çıkarıldığı kabul edilemez” dedi.

Vidente’nin (Bithumb’ın en büyük hissedarı) Başkan Yardımcısı Park Mo da zimmete para geçirme ve hisse senedi fiyatlarını manipüle etme suçlamalarıyla soruşturma altındaydı. Ancak  geçen yılın sonunda Seul’deki evinin önünde  ölü bulundu . İlk soruşturma, potansiyel bir cinayet belirtisi bulamadı, bu da Mo’nun intihar etmiş olabileceği anlamına geliyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.