Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir?


0

Bitcoin ana ağının 709.632 numaralı bloğunda ve yaklaşık 14/11/2021 (UTC saati ile) tarihinde, Bitcoin $BTC ağı Taproot yükseltmesi adındaki bir soft forka (yumuşak çatallama) gidecektir. Taproot’un amacı, ağın gizliliği, verimliliği ve akıllı sözleşmelerin kapasitesini artırmak, Bitcoin’in komut dosyalarının gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği geliştirmek için çalışma şeklini değiştirmektir. 

Taproot, gizliliği artırmak ve karmaşık işlemlerle ilgili diğer faktörleri iyileştirmek için Bitcoin komut dosyalarını geliştiren yumuşak bir çatallama olacak. Bitcoin ağındaki işlemler, zaman kilidi sürümleri ve ödeme işleminde birlikte imzalamaya izin veren Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) özelliği eklenecek. gereksinimleri  dahil olmak üzere onları daha karmaşık hale getiren çeşitli özellikler kullanabilir olacak.

Taproot yükseltmesi, Bitcoin madencileri (madencilik düğümleri) arasında yüzde 90 fikir birliği sağlandıktan sonra dağıtımın gerçekleşmesi için ayarlanmıştı.

Gerçek çatallama saati Bitcoin ağının blok oluşturma süresine göre değişiklik gösterebilir. Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg tarafından oluşturulan web sitesi Taproot.Watch, Taproot yükseltmesinin 1020 blok oluşturulduktan sonra, 14 Kasım’da etkinleştirileceğini gösteriyor.Yükseltme süresince alım satım işlemlerinde herhangi bir aksaklık olmayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.