Bank of England Toptan Piyasalar için Dijital Sterlini Keşfediyor – CBDC Benimseme Yükseliyor mu?


0

Bir İngiltere Merkez Bankası (BoE) yetkilisi, İngiliz sterlininin dijital versiyonunun yakında toptan satış piyasalarında kullanılabileceğini ve potansiyel olarak İngiltere’yi bir merkez bankası dijital para birimine ( CBDC ) bir adım daha yaklaştırabileceğini söyledi .

Dijital sterlin hakkında yorumlar, Pazartesi günü yaptığı bir konuşmada politika yapıcıların CBDC’leri yalnızca perakende bağlamında değerlendirdiklerini varsaymak için “Bankanın konumunun yanlış anlaşılması” olarak nitelendiren İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe tarafından yapıldı .

Konuşmanın bir metnine göre Cunliffe şunları söyledi:

“Finansal varlıkların tokenleştirilmesi, atomik uzlaşma, akıllı sözleşmeler ve diğer gelişmekte olan teknolojilerin toptancı finansal piyasalar üzerindeki potansiyel dönüştürücü etkisini çok net bir şekilde biliyoruz.”

Şu anda Parlamento tarafından incelenmekte olan bir yasa tasarısının, merkez bankasının, geliştiricilerin “ticareti ve yerleşimi anlık bir akıllı sözleşmeye çökertmek gibi fikirleri keşfetmek” için kullanabilecekleri düzenleyici bir sanal alan oluşturmasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.

BoE’nin Başkan Yardımcısı, konuşmanın devamında, bunu yapmanın bir yolunun merkez bankasının rezervlerini – “toptan para” olarak adlandırdığı – tokenize etmesi ve bu token’ları toptancı katılımcılar arasında transfer etmek için bir defter sistemi geliştirmesi olduğunu açıkladı. pazar.

“Diğer merkez bankaları gibi biz de bu tür seçenekleri araştırıyoruz” dedi.

Dijital pound bu on yılda piyasaya sürülebilir

Cunliffe’in yorumları, Bank of England yetkililerinin Birleşik Krallık’ta bir CBDC’nin başlatılabileceğini ilk kez belirtmeleri değil.

Bu yılın Şubat ayında bir haber, poundun dijital bir versiyonunun ülke için planlar arasında olduğunu ve bunun “bu on yılın sonunda” piyasaya sürülebileceğini söyledi.

O tarihte yayınlanan raporda, Banka ve Hazine’nin “potansiyel olarak yeni bir merkez bankası para birimini uygulamaya sokmak” için bir yol haritası oluşturacağı ve bunun hala bir olasılık olduğu öne sürülecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.