Avukat, XRP’nin güvenlik sınıflandırması nedeniyle Ripple’ın California davasına katıldı


0

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun ( SEC ) Ripple aleyhine XRP token satışı nedeniyle açtığı davadaki gelişmelerin yanı sıra, şirketin Kaliforniya’daki diğer uzun süredir devam eden hukuk mücadelesine ilgi artıyor  .

Özellikle Ripple, XRP yatırımcılarının şirkete ve CEO’su Brad Garlinghouse’a dava açtığı 2018’den beri bir toplu dava ile karşı karşıya. Davada davacılar, şirketin XRP’yi kayıt dışı menkul kıymet olarak sattığını ve uğradıkları zararın tazmininin istendiğini iddia ediyor. Ek olarak, mahkemeden XRP’yi menkul kıymet olarak ilan etmesini talep ediyorlar.

En son güncelleme kapsamında, ABD savunma avukatı James Filan, 7 Şubat’ta attığı bir tweet’te , avukat John Deaton’ın davaya katılarak dostane brifing olarak dava açacağını açıkladı. Deaton’ın Ripple v.SEC meselesinde XRP sahiplerini temsil ettiğini belirtmekte fayda var.

Filan, Deaton tarafından yapılan dosyalamanın, SEC davasında davacının iddialarına katılmayan diğer 75.890 sahibinin yanı sıra dünya çapındaki XRP sahiplerini de içereceğini belirtti. Özellikle, baş davacı Bradley Sostack’ın davasında ayrıca Zakinov, Oconer ve Greenwald dahil olmak üzere üç dava var ve o zamandan beri bir araya geldiler.

Deaton’a göre mahkeme, XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırma talebini kabul etmemeli çünkü bazı XRP sahipleri bunu böyle görse de çoğunluk düzenlemeye gitmiyor ve düzenlenmesi gerektiğine inanıyor. Deaton, az sayıda şikayetçinin görüşlerinin, XRP’nin kayıtsız menkul kıymet statüsünü belirlememesi gerektiğini savunuyor.

Filan, “John Deaton, Zakinov’daki bu az sayıdaki davacının, XRP’nin bir menkul kıymet olarak bile kabul edilmediği yerlerdeki XRP Sahipleri de dahil olmak üzere, kendileriyle aynı fikirde olmayan pek çok kişiyi adil bir şekilde temsil edemeyeceğini savunacak” dedi . 

Ayrıca, önerilen toplu dava davası, Ripple’ın doğrudan XRP satışlarıyla sınırlı değildir, ikincil satışlar ve XRP’nin zaten menkul kıymet olarak kabul edilmediği ülkelerde uluslararası olarak yapılan satışlar dahil tüm token satışlarını kapsar.

XRP Üzerindeki Etkisi

Genel olarak, SEC davasının yanı sıra davanın, XRP’nin sınıflandırılması konusunda net bir yön vermesi bekleniyor. Özellikle SEC, XRP tokenlerini düzenlenmemiş menkul kıymetler olarak sattığı için Ripple’a dava açıyor ve her iki taraf da son başvuruları sunarak nihai kararı bekliyor. 

Taraflar, davayı kazanma konusunda iyimserliklerini dile getirdiler. Bu doğrultuda, Filan davanın 31 Mart’tan önce çözülebileceğini öngörürken, Ripple’ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty davayı “yanlış yönlendirilmiş” olarak nitelendirdi. 

XRP fiyat analizi

Genel olarak, Ripple davaları dikkat çekmeye devam ederken, yatırımcılar şimdi XRP’ye ve konunun şu anda genel piyasa ile birlikte işlem gören token fiyatını nasıl etkileyeceğine odaklanıyor. Basın zamanında, XRP haftalık %1’den az kayıpla 0,40 $ değerindeydi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.